Szyby samochodowe

4,5 z 36516 opinii
Samochody mają wiele rodzajów szyb. W czasie codziennej jazdy samochodem jesteśmy wspierani przez funkcje, które często wbudowane są w przednią szybę samochodu, na przykład:
- czujnik światła,
- czujnik deszczu,
- kamera.
Szyby samochodowe są obecnie tak skonstruowane, że nie jesteśmy w stanie stwierdzić jakie funkcje posiadają.
Do najważniejszych rodzajów szyb samochodowych należą:
- szyby atermiczne- chronią oczy i skórę przed promieniowaniem UV,
obniżają wskaźnik poziomu temperatury w samochodzie,
- szyby akustyczne- wpływają na wygłuszenie hałasu z zewnątrz jak i wyciszenie
poziomu hałasu silnika,
- szyby ogrzewane- najbardziej sprawdza się ten rodzaj zimą, kiedy w szybkim
czasie szyba sama sie ogrzeje,
- szyby z wmontowaną anteną,
- szyby jako wyświetlacz Head-up, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa poprzez system monitorowania parametrów jazdy.
Najważniejszą w każdym samochodzie jest przednia szyba. Najpopularniejsze są przednie szyby samochodowe klejone, czyli wykonywane z połączenia dwóch warstw szkła oraz umieszczonej między nimi folii.
Bez wątpienia szyby samochodowe przeszły w ostatnich latach prawdziwą ewolucję. Parenaście lat temu szyba była po prostu szybą. Dziś wiemy, że może posiadać cały szerg innych funkcji ułatwiających nam funkcjonowanie, jak i wpływających na nasze bezpieczeństwo- a na to powinniśmy wszyscy zwracać uwagę.
Powoli odchodzą do lamusa mechanizmy ręczne montowane do szyb samochodowych, wiekszość aut w tej chwili posiada elektrycznie otwierane szyby. Możemy przyciemnić szyby samochodowe specjalną czarną folią naklejaną bezpośrednio na szybę. Należy jednak pamiętać, że jest to niedozwolone w przypadku szyby przedniej oraz bocznych przednich ( kierowcy oraz pasażera ).
Przy wyborze odpowiedniej szyby powinniśmy zwrócić uwagę z jakich materiałów została wykonana gdyć cena jest uzależniona od jakości. Jeśli dojdzie do uszkodzenia szyby i konieczna będzie wymiana należy pamiętać, aby dokonać tego tylko i wyłącznie u specjalistów, którzy posiadają doświadczenie przy wymianie szyb samochodowych.