Spławiki

4,6 z 163380 opinii

Czym jest spławik?

Spławik to jeden z najbardziej znanych i powszechnych wskażników "brania".
Spławik to nieodłączny element zestawu wędkarskiego, jest najczęściej zrobiony z drewna lub też tworzywa sztucznego, specjalnie pomalowanego tak by było go widać, spławik unosi się na powierzchni wody. Najczęściej antenka jet w jaskrawych kolorach. Spławik ma za zadanie zasygnalizować pochwycenie przynęty przez zdobycz- rybę czyli prościej mówiąc pokazuje kiedy jest "branie". Jest używany tylko w wędkarstwie spławikowym. Spławiki mają różne kształty, kolory, długości i wagę. Wszystko zależne jest od przeznaczenia i typu łowiska na którym decydujemy się łowić.

Wyróżniamy różne modele spławików:

Przy połowach tyczką lub batem to tzw. wyczynowy, jest on stały z kilem i tzw. anteną.
waggler- to spławik przeznaczony do połowu ryb na odległość. Wyróżni się charakterystycznym wyglądem. Ma kształt kropli, krótki kil oraz bardzo długa antenkę sygnalizacyjną, rzecz jasna dlatego by było go widać z daleka. Antenka może sięgać nawet 30 cm. Takie spławiki mogą być bez obciążenia lub lepsze modele mogą mieć własne obciążenie, już wbudowane. Większe spławiki typu wagglery posiadają obciążenia regulowane pod postacią metalowych pierścieni, które w zależności od warunków podczas połowu można ściągać.
Spławik przelotowy, ten spławik charakteryzuje się tym iż główna żyłka przewlekana jest przez oczko w dolnej części spławika. Żeby odpowiednio wyważyć spławik , na głównej żyłce mocuje się stoper inaczej zwany gruntem, a także ciężarki po to by spławik stał pionowo w wodzie i był zanurzony odpowiedni głęboko. Spławiki można stosować na wodach stojących o bardzo dużej głębokości. Wyróżniamy również spławik bez antenki oraz do gruntowania łowisk.
Spławik żywcowy jest przeznaczony do łowienia szczupaków czy sandaczy, jednak i tych spławików wyróżniamy kilka rodzajów, między innymi : spławik z przetyczką, spławik centralnie przewlekany oraz klasycznie przelotowe. Te pierwsze z przetyczką to styropianowe bombki , są przeznaczone do połowu ryb na płytkich wodach , jednak bardzo podatne są na uszkodzenia, ale za to w bardzo niskiej cenie. Spławik centralnie przewlekany to taki który radzi sobie w zarośniętych miejscach, tzw szuwarach. Tu żyłka przewlekana jest przez rurkę która spełnia również zadanie antenki. Spławik klasycznie przelotowy, to spławik najbardziej odporny na uszkodzenia, ten spławik ma możliwość zamontowania świetlika, który doskonale sprawdza się przy połowach nocnych, a także posiadają regulację przy wykorzystywaniu stoperów.
Tylko oferty
Cena
Producent
Rodzaj
Lokalizacja sklepu
Pozostałe lokalizacje

Artykuły eksperckie

Jakie akcesoria wędkarskie musisz mieć, zanim ruszysz na łowisko? Poprzednie Następne
Wędkarstwo to świetny sposób na wypoczynek na łonie natury. Zobacz, jakie akcesoria wędkarskie musisz mieć, zanim ruszysz na łowisko.
Torba na wędki: jaki pokrowiec na wędki wybrać? Poprzednie Następne
Każda wędka powinna być przechowywana w bezpiecznym i stabilnym pokrowcu. Obecnie większość modeli jest dostępna w kilku rozmiarach (zazwyczaj od 120 do 220 cm), dlatego bez większego problemu znajdziesz pokrowiec dostosowany do długości twojego osprzętu. Chcesz wiedzieć, jaką torbę na wędki wybrać i czym się kierować? Przeczytaj.
Łowienie karpia – czego potrzebujesz? Wskazówki dla karpiarzy Poprzednie Następne
Istnieje kilka popularnych metod łowienia karpi. Zobacz, jak złowić karpia w stawie oraz czy łowienie karpia na kulki proteinowe jest skuteczne.
Jaka jest dobra latarka na ryby? Czołowa! Poprzednie Następne
Wędkujesz w nocy? Zastanawiasz się, jaką latarkę wybrać? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, kupując latarkę na ryby.
Zestaw na karpia z gruntu, czyli jak wybrać zestaw karpiowy Poprzednie Następne
Dobry zestaw karpiowy to podstawa podczas wyprawy na karpia. Zobacz, jaki zestaw na karpia wybrać.
Jakie wybrać haki na karpia? Jaki rozmiar? Poprzednie Następne
Kompletujesz zestaw na karpia? Podpowiadamy, jakie haki na karpia kupić.
Zestaw na suma. Najlepszy sposób na złowienie suma Poprzednie Następne
Jak złowić suma? Podpowiadamy, jaki zestaw na suma wybrać.