Śpiwory

4,6 z 30162 opinii
Każdy kto lubi biwaki, noclegi pod gołym niebem i ogólnie wyjazdy na łono natury, na pewno wie jak ważny jest wybór dobrego śpiwora. Dzięki niemu możemy spędzić komfortowo noc, a jeśli podróżujemy w bardzo trudnych warunkach, np. zimą, może od tego nawet zależeć nasze życie. Aby śpiwór spełniał swoją funkcję, musimy zwrócić uwagę na parę ważnych parametrów.

Parametry i dodatkowe funkcje śpiworów

Jednym z podstawowych parametrów, na który musimy zwrócić uwagę wybierając śpiwór, jest jego długość. Zbyt krótki nie pozwoli nam wejść do niego w całości i ogrzać się. Zbyt długi śpiwór, będzie z kolei miał zbyt dużo wolnej przestrzeni, przez co wolniej będzie się nagrzewał. Producenci oferują również niestandardowe długości, dla osób bardzo wysokich lub niskich, dlatego lepiej poszukać dla siebie odpowiedniego śpiwora, niż kupować standardowy rozmiar. Musimy również zastanowić się nad tym, jak odczuwamy temperatury. Każdy śpiwór powinien posiadać trzy zakresy temperatur, to który zakres będzie dla nas odpowiedni, jest uzależnione od naszej płci, wagi i wzrostu, i tego jaką izolację stanowią nasze ubrania. Zwróćmy również uwagę na dodatkowe wyposażenie, które może się okazać bardzo przydatne. Dwustronny zamek umożliwi odpięcie śpiwora z jednej strony, gdy jest nam w nim za gorąco. Kaptur ze ściągaczem i kołnierz przyda się na chłodniejsze pory roku. Uniemożliwią one ucieczkę ciepła, dzięki czemu cały śpiwór będzie nas lepiej ogrzewał. Jeśli podróżujemy z partnerem lub partnerką, na pewno docenimy przeciwstawne zamki, które umożliwiają spięcie ze sobą dwóch śpiworów. Worek kompresyjny pozwoli zmniejszyć rozmiar złożonego śpiwora, dzięki czemu wygodniej będzie się z nim przemieszczać.

Rodzaje śpiworów – śpiwory mumia i koperty

Oprócz powyższych parametrów musimy również zdecydować się na kształt śpiwora. Do wyboru mamy dwa, główne kształty: kopertę i tzw. mumię. Śpiwór o kształcie koperty jest najprostszym krojem. To prostokąt z zamkiem na całej długości, który umożliwia jego całkowite rozpięcie i rozłożenie jak kołdry. Dzięki temu wewnątrz śpiwora jest dużo miejsca, ale wiąże się to również z tym, że on sam dużo miejsca zajmuje, więc nie będzie zbyt komfortowy podczas pieszych podróży, gdy musimy wszystko samodzielnie nosić. Będzie z kolei sprawdzał się podczas podróży samochodem. Większa powierzchnia oznacza również to, że trudniej go ogrzać, więc będziemy potrzebowali więcej czasu na rozgrzanie, co może być problemem w bardzo zimnych warunkach. Śpiwory mumia zwężają się ku dołowi, przez co są bardziej dopasowane do kształtu ciała. Wiąże się to również z tym, że ruch w nich jest ograniczony. Łatwiej za to je ogrzać i zajmują mniej miejsca po spakowaniu, w związku z czym komfort ich użytkowania jest o wiele większy. Dla osób, które podczas snu chcą mieć możliwość spania w innych pozycjach niż na wznak, stworzono mumię poszerzoną. Jest szersza w środkowej części od zwykłej mumii, ale wciąż mniejsza niż śpiwór koperta. Łatwiej przewrócić się w niej na bok i przyjąć pozycję embrionalną. Najnowszym i najbardziej komfortowym rozwiązaniem są mumie rozciągliwe. Posiadają ściągacze, które dopasowują się do ciała, ułatwiając ogrzanie, a jednocześnie zapewniają swobodę ruchu.

Jak wybrać śpiwór?

Wybór śpiwora jest uzależniony od tego, w jakich warunkach zamierzamy z niego korzystać. Lekki śpiwór będzie przydatny podczas letnich wypadów, podczas których mamy zapewniony również nocleg pod dachem. Na każdą inną wyprawę lepiej zabrać cieplejszy śpiwór, gdyż nawet latem lub wiosną potrafi być zimno, jeśli nocujemy pod gołym niebem lub w namiocie. Jeśli przemieszczamy się głównie pieszo, śpiwór powinien być jak najbardziej kompaktowy i lekki. Na jakość śpiwora wpływa też wypełnienie jakie w nim zastosowano. Wypełnienie puchowe jest mieszaniną puchu i drobnych piór. Obecnie jest zazwyczaj antyalergiczne i bezzapachowe. Wypełnienie syntetyczne ma mniejsze możliwości termoizolacyjne, niż puchowe. Jest za to bardziej odporne na wilgoć, a więc przydatne, np. podczas spływów kajakowych. Śpiwór z tym wypełnieniem szybciej wysycha i nawet jeśli zmoknie, wciąż zapewnia nam ciepło.

Wybierz Śpiwory

Tylko oferty

Cena

Producent

Typ

Lokalizacja sklepu

Pozostałe lokalizacje