Skrzynie biegów

4,5 z 47500 opinii
Skrzynia biegów to jeden z kluczowych elementów w niemal każdym pojeździe o napędzie spalinowym. Pewne odmiany skrzyń biegów są obecne również w pojazdach napędzanych siłą ludzkich mięśni - mowa o przerzutkach w rowerach. Jak widać, idea zmiany przełożeń oraz wzajemnie się stykających kół zębatych o różnych średnicach istnieje od bardzo dawna. Wszystkie części do poszczególnych typów skrzyni możesz znaleźć w niniejszych podkategoriach.

Manualna skrzynia biegów, automatyczna czy może CVT?

Ręczna skrzynia biegów to najczęściej wybierany przez Polaków typ skrzyni. Wiąże się to z oszczędnościami, zarówno podczas zakupu samochodu, jak i jego eksploatacji - różnice są z reguły rzędu około 1 litra na 100 kilometrów. Pamiętać jednak należy o kłopotliwej konieczności mozolnego, ręcznego wybierania biegów za każdym razem, co w skali roku wynosi tysiące ruchów ręką oraz nogą, które łatwo może zastąpić automatyczna skrzynia biegów. Poszczególne elementy do różnych modeli samochodów łatwo znaleźć na naszej stronie. Automatyczne skrzynie biegów wymagają nieco innego podejścia, ponieważ regularnie należy wymieniać w nich olej - są to jednak interwały rzędu kilkudziesięciu tysięcy kilometrów pomiędzy serwisem. Jako rekompensatę nieco wyższego spalania, użytkownik otrzymuje niezwykłą wygodę wynikającą z braku konieczności ręcznej zmiany przełożeń. Ostatnim typem skrzyni są tak zwane CVT, nie posiadające przełożeń w tradycyjnym tego słowa znaczeniu. Ich serwis wiąże się z regularnym przeglądem poszczególnych elementów układu.
Tylko oferty
Cena
Producent
Marka
Rodzaj skrzyni
Jakość części (zgodnie z GVO)
Typ samochodu
Lokalizacja sklepu
Pozostałe lokalizacje

Artykuły eksperckie

Dobry prostownik samochodowy: jaki wybrać? Poprzednie Następne
W razie problemów z akumulatorem warto zaopatrzeć się w prostownik samochodowy. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę kupując prostownik oraz jakie modele dostępne na rynku są najlepsze.
Jakie żarówki samochodowe kupić? Rodzaje żarówek samochodowych Poprzednie Następne
Jakie żarówki samochodowe kupić? Zobacz rodzaje żarówek samochodowych dostępnych na rynku.
Jaki akumulator do samochodu? Rodzaje akumulatorów Poprzednie Następne
Tanie, wadliwe lub źle przechowywane akumulatory mają skróconą żywotność. Zobacz, jaki akumulator do samochodu wybrać, by posłużył ci jak najdłużej.
Co ile wymiana rozrządu? Wszystko, co musisz wiedzieć o wymianie rozrządu Poprzednie Następne
Wyjaśniamy, czym jest rozrząd w samochodzie, czym grozi jego uszkodzenie oraz jak często należy go wymieniać. Dowiedz się więcej!
Jak działa ogrzewanie postojowe? Poprzednie Następne
Jeżeli nie przepadasz za mrozem i nie masz ogrzewanego garażu, jednym z rozwiązań jest ogrzewanie postojowe. Zobacz, jak działa ogrzewanie postojowe.
Piszczący pasek: przyczyny, naprawa Poprzednie Następne
Wraz z nadejściem chłodniejszych dni w wielu samochodach pojawia się problem – piszczący pasek. Zobacz, skąd bierze się przeraźliwy pisk spod maski i jak mu zaradzić.
Tarcze hamulcowe: ranking TOP 10 Poprzednie Następne
Jakie tarcze hamulcowe wybrać? Sprawdź ranking najlepszych tarcz hamulcowych.
Jak wymienić klocki hamulcowe w samochodzie? Poprzednie Następne
Wymiana klocków hamulcowych nie jest trudna. Zobacz, jak wymienić klocki hamulcowe.
Najlepsze silniki benzynowe: ranking Poprzednie Następne
Szczególnie korzystnie wypadają silniki benzynowe, które są znacznie mniej szkodliwe dla środowiska, niż tracące na popularności motory wysokoprężne. Zobacz
Jak prawidłowo naciągnąć pasek klinowy? Poprzednie Następne
Ślizgającego się paska klinowego nie wolno ignorować. Zobacz, jak naciągnąć pasek klinowy.