Rury wydechowe

4,5 z 50090 opinii
Praca silnika wynika z procesu spalania paliwa w jego cylindrach. To wprawia w ruch tłoki, które wytwarzają energię niezbędną do poruszania się pojazdu. Jednak każdy proces spalania wymaga odprowadzenia jego produktów ubocznych, mianowicie spalin. W silnikach spalinowych w odpowiednim momencie otwiera się zawór odprowadzający spaliny z komory spalania, czyli cylindrów. Jest to pierwszy element układu wydechowego w samochodzie. Dalej spaliny odprowadzane są poprzez rury wydechowe, tłumiki i katalizator, aż do tyłu samochodu, gdzie wydostają się do atmosfery. Układ wydechowy poprowadzony jest pod samochodem i odpowiada również za oczyszczanie spalin, a także za cichą pracę jednostki napędowej, która bez tłumików wytwarzałaby bardzo dużo hałasu. Można to zaobserwować podczas problemów z układem wydechowym. Najczęstszą przyczyną tych problemów jest korozja, która z czasem doprowadza do powstawania dziur, co w rezultacie oznacza zwiększenie poziomu hałasu dochodzącego z pojazdu.
Oczyszczanie spalin.
Rury wydechowe kryją w sobie wiele tajemnic. O ile kiedyś były to po prostu tłumiki i proste rury odprowadzające spaliny, teraz naszpikowane są układami oczyszczania spalin i czujnikami. Przykładem takich czujników jest sonda lambda badająca skład chemiczny spalin wydobywających się z pojazdu, przez co określa stopień ich oczyszczania i sprawność działania, chociażby katalizatora. Innym przykładem technologii montowanych w układach wydechowych jest układ wtrysku adblue, czyli płynu oczyszczającego spaliny, zanim te trafią do atmosfery. Adblue to płyn bazujący na moczniku, który ogranicza emisję trujących tlenków, przez co samochód jest bardziej przyjazny środowisku naturalnemu, choć wciąż jest to silnik spalinowy. Niegdyś jedynym elementem w walce z trującymi związkami chemicznymi były katalizatory. Dziś to obiekt pożądania złodziei, ze względu na wysoką cenę i obecne w katalizatorze złoto. Wysoka cena nowego katalizatora skłania również właścicieli pojazdów do wycinania zużytych i wstawiania w ich miejsce strumienic, czyli zwykłej rury, która z zewnątrz przypomina katalizator, jednak nie oczyszcza spalin. Takie działanie jest dość powszechne i często wykrywane podczas okresowego badania technicznego. Rury wydechowe stanowią niezwykle istotny układ w pojeździe, a ich wyloty stanowią pokuszenie dla tuningowania i wyróżnienia swojego auta na tle innych.
Tylko oferty
Cena
Marka
Model
Typ
Producent
Jakość części (zgodnie z GVO)
Typ samochodu
Lokalizacja sklepu
Pozostałe lokalizacje

Artykuły eksperckie

Regeneracja DPF. Na czym polega czyszczenie DPF? Poprzednie Następne
Jednym ze sposobów na ograniczenie produkcji szkodliwych cząsteczek jest wykorzystanie filtra DPF. Czym jest filtr DPF, jak działa i jak go wyczyścić?
Samochodowy rejestrator jazdy - jaki wybrać? Top 5 modeli Poprzednie Następne
Wideorejestrator może zaoszczędzić nam kłopotów i pieniędzy w razie wypadku i dochodzenia o odszkodowanie. Zobacz polecane modele.
Dobry alkomat – jak kupić Poprzednie Następne
Zabezpieczeniem przez kierowaniem w stanie po spożyciu lub nietrzeźwości jest alkomat, który wskaże ci czerwone światło. Jak wybrać dobry alkomat, któremu można zaufać?
Małe auta miejskie – jaki samochód miejski kupić? Poprzednie Następne
Mocno zagęszczające się miasta i ciasne parkingi sprawiają, że małe auta miejskie mogą być doskonały wyborem. Zobacz, jaki samochód miejski kupić.
Jakiego SUV-a kupić? Poprzednie Następne
Moda na SUV-y trwa w najlepsze. Sprawdź, jakiego SUV-a wybrać.
Jaki wideorejestrator do 200 zł? Wybieramy kamerę samochodową do 200 zł Poprzednie Następne
Jaki wideorejestrator do 200 zł kupić? Sprawdź nasze propozycje.
Poduszka silnika. Objawy uszkodzenia poduszki pod silnikiem Poprzednie Następne
Sorawdź, jakie są objawy zużytej poduszki pod silnikiem i jak ją wymienić.