Rury wydechowe

4,5 z 36516 opinii
Praca silnika wynika z procesu spalania paliwa w jego cylindrach. To wprawia w ruch tłoki, które wytwarzają energię niezbędną do poruszania się pojazdu. Jednak każdy proces spalania wymaga odprowadzenia jego produktów ubocznych, mianowicie spalin. W silnikach spalinowych w odpowiednim momencie otwiera się zawór odprowadzający spaliny z komory spalania, czyli cylindrów. Jest to pierwszy element układu wydechowego w samochodzie. Dalej spaliny odprowadzane są poprzez rury wydechowe, tłumiki i katalizator, aż do tyłu samochodu, gdzie wydostają się do atmosfery. Układ wydechowy poprowadzony jest pod samochodem i odpowiada również za oczyszczanie spalin, a także za cichą pracę jednostki napędowej, która bez tłumików wytwarzałaby bardzo dużo hałasu. Można to zaobserwować podczas problemów z układem wydechowym. Najczęstszą przyczyną tych problemów jest korozja, która z czasem doprowadza do powstawania dziur, co w rezultacie oznacza zwiększenie poziomu hałasu dochodzącego z pojazdu.
Oczyszczanie spalin.
Rury wydechowe kryją w sobie wiele tajemnic. O ile kiedyś były to po prostu tłumiki i proste rury odprowadzające spaliny, teraz naszpikowane są układami oczyszczania spalin i czujnikami. Przykładem takich czujników jest sonda lambda badająca skład chemiczny spalin wydobywających się z pojazdu, przez co określa stopień ich oczyszczania i sprawność działania, chociażby katalizatora. Innym przykładem technologii montowanych w układach wydechowych jest układ wtrysku adblue, czyli płynu oczyszczającego spaliny, zanim te trafią do atmosfery. Adblue to płyn bazujący na moczniku, który ogranicza emisję trujących tlenków, przez co samochód jest bardziej przyjazny środowisku naturalnemu, choć wciąż jest to silnik spalinowy. Niegdyś jedynym elementem w walce z trującymi związkami chemicznymi były katalizatory. Dziś to obiekt pożądania złodziei, ze względu na wysoką cenę i obecne w katalizatorze złoto. Wysoka cena nowego katalizatora skłania również właścicieli pojazdów do wycinania zużytych i wstawiania w ich miejsce strumienic, czyli zwykłej rury, która z zewnątrz przypomina katalizator, jednak nie oczyszcza spalin. Takie działanie jest dość powszechne i często wykrywane podczas okresowego badania technicznego. Rury wydechowe stanowią niezwykle istotny układ w pojeździe, a ich wyloty stanowią pokuszenie dla tuningowania i wyróżnienia swojego auta na tle innych.

Filtry

Tylko oferty

Cena

Marka

Model

Typ

Producent

Lokalizacja sklepu

Pozostałe lokalizacje

Artykuły eksperckie

Ranking najlepszych haków i linek holowniczych Poprzednie Następne

Ranking najlepszych haków i linek holowniczych

Możliwość holowania bywa przydatna w różnych sytuacjach, od awarii po konieczność zwiększenia ładowności samochodu. Można do tego wykorzystywać różne modele aut, jednak bez odpowiedniego sprzętu niewiele zdziała się na drodze.

Top 10 najlepszych radioodtwarzaczy samochodowych Poprzednie Następne

Top 10 najlepszych radioodtwarzaczy samochodowych

Wielu kierowców uwielbia kiedy podczas jazdy towarzyszy im muzyka. W niniejszym poradniku przedstawiamy wam 10 najlepszych radioodtwarzaczy, które pomogą zapewnić niezwykłe doznania dźwiękowe każdemu prowadzącemu melomanowi.

Najlepsze opony zimowe - ranking top 10 Poprzednie Następne

Najlepsze opony zimowe - ranking top 10

Zima już nie bawem - nie pozwól byś dołączył do grupy zaskoczonych przez śnieg kierowców. Odwiedź ceneo.pl już teraz i zobacz ranking najlepszych i najpopularniejszych opon zimowych. Znajdź idealne opony dla swojego samochodu i bądź przygotowany w każdej chwili na atak zimy.

Pielęgnacja skórzanej tapicerki Poprzednie Następne

Pielęgnacja skórzanej tapicerki

Skórzana tapicerka w samochodzie była niegdyś synonimem luksusu. Obecnie jednak można ją znaleźć w wielu modelach aut i to niekoniecznie tych z najwyższej półki. Tapicerka ze skóry bardzo elegancko prezentuje się w każdym samochodzie.

5 najwygodniejszych samochodów terenowych Poprzednie Następne

5 najwygodniejszych samochodów terenowych

Miejskie samochody terenowe, czyli SUVy od kilku lat cieszą się coraz większą popularnością. Sprawdziliśmy, jakie są najlepsze i najwygodniejsze modele luksusowych "terenówek".

Jaki używany samochód warto kupić? Najlepsze auta osobowe Poprzednie Następne

Jaki używany samochód warto kupić? Najlepsze auta osobowe

Ceny samochodów są wysokie, dlatego wciąż wielu młodych ludzi, często obciążonych już kredytem na dom, nie może pozwolić sobie na zakup auta prosto z salonu. Jednak samochód niezbędny jest zarówno w życiu codziennym, jak i zawodowym. Jesteś w takiej sytuacji? Jest wyjście, możesz wybrać tańszą alternatywą i kupić używane auto.