Rozruszniki samochodowe

4,5 z 34088 opinii

Rozruszniki samochodowe — do czego służą?

Zasada działania samochodu jest bardzo prosta. Silnik, poprzez swoją pracę, napędza koło zamachowe, które przekazuje moment obrotowy do skrzyni biegów, za której pośrednictwem, wcześniej wspomniany moment, trafia do elementów układu napędowego, np. półosi, czy wału napędowego, skąd trafia już do kół. W ten właśnie sposób samochód jest w stanie się przemieszczać. Jednak jak skłonić silnik do rozpoczęcia pracy? Podstawową czynnością, zaraz po wejściu do auta, jest przekręcenie kluczyka w stacyjce, lub wciśnięcie startera, jeżeli mowa o nowoczesnych samochodach z systemem bezkluczykowym. Dochodzi wtedy do inicjacji zapłonu, z jednoczesnym uruchomieniem rozrusznika, który poprzez swoją pracę wprawia w ruch koło zamachowe silnika, żeby to, mogło rozpędzić wał korbowy, a silnik rozpocząć swą pracę.
Rozruszniki samochodowe — rodzaje i budowa.
Najpopularniejszym rodzajem rozrusznika, jest rozrusznik elektryczny, czyli silnik prądu stałego. Pobiera on najwięcej energii elektrycznej z akumulatora, jednak tylko w momencie jego pracy, czyli samego rozruchu silnika. Podczas pracy jednostki spalinowej, jest on całkowicie zbędny, aż do chwili kolejnego uruchomienia zapłonu w pojeździe. Ten typ rozrusznika występuje praktycznie w każdym samochodzie, a dla samej ciekawostki nadmienię, iż można spotkać się również z rozrusznikami pneumatycznymi, oraz będącymi same w sobie, małymi silnikami spalinowymi.
Rozrusznik samochodowy jest najczęściej szeregowym silnikiem elektrycznym, wyposażonym w bendiks, czyli układ sprzęgający rozrusznik z kołem zamachowym w momencie rozruchu silnika spalinowego. Składa się również z uzwojenia wzbudzenia, wirnika z komutatorem, oraz szczotek komutatora. Wirnik posiada też wałek, zakończony zębnikiem, który bezpośrednio łączy się z kołem zamachowym w momencie rozruchu silnika.

Rozruszniki samochodowe — podsumowanie.

Rozrusznik jest urządzeniem elektrycznym, bez którego silnik spalinowy nie jest w stanie podjąć pracy, a tym samym ruszyć z miejsca samochód. W porównaniu do innych podzespołów samochodu rozrusznik pobiera najwięcej energii elektrycznej z akumulatora, jednak tylko w chwili samej pracy. Myślę, że są to najważniejsze informacje, dla zwykłego użytkownika pojazdu spalinowego. Warto również nadmienić, iż najczęstszą awarią samych rozruszników, jest uszkodzenie bendiksu. Można zaobserwować wtedy utrudniony rozruch silnika, poprzez zacinanie się mechanizmu i problem z powrotem wałka do pozycji spoczynku. W takiej sytuacji nie warto zwlekać z naprawą, bo koszty nie są duże, a przynajmniej nic więcej nie ulegnie uszkodzeniu w naszym pojeździe.

Filtry

Tylko oferty

Cena

Marka

Model

Typ

Producent

Lokalizacja sklepu

Pozostałe lokalizacje

Artykuły eksperckie

Opony wielosezonowe Poprzednie Następne

Opony wielosezonowe

Opony mają niebagatelne znaczenie nie tylko dla jakości jazdy, lecz także dla bezpieczeństwa. Na rynku dostępne są obecnie opony sezonowe (letnie, zimowe), jak również wielosezonowe (uniwersalne). Czy te ostatnie rzeczywiście mogą być dobrą alternatywą?

Akcesoria off-road, czyli co się przyda w trudnym terenie Poprzednie Następne

Akcesoria off-road, czyli co się przyda w trudnym terenie

Samochody terenowe zostały stworzone do tego, aby ich kierowca mógł dotrzeć w miejsca, które wydawałyby się nieosiągalne dla większości pojazdów mechanicznych. Dlatego największą pasją, która łączy wielu posiadaczy aut terenowych, jest słynny off-road.

Legendarny Mustang w nowej odsłonie Poprzednie Następne

Legendarny Mustang w nowej odsłonie

Mustang to jeden z najbardziej kultowych i najlepiej sprzedających się sportowych samochodów na świecie. Nowy model przeszedł nie tylko face lifting, ale zyskał kilka zupełnie nowych elementów. Tylko u nas możecie zobaczyć najnowszą maszynę ze stajni Forda!

Tesla, dzięki swojemu autopilotowi powoduje mniej wypadków Poprzednie Następne

Tesla, dzięki swojemu autopilotowi powoduje mniej wypadków

Elektryczne samochody Tesli znajdują z każdym rokiem coraz większe grono nabywców. Jedną z największych innowacji jest autopilot, który jak wynika ze statystyk, powoduje o 40% mniej wypadków na drodze! Jak udało się tego dokonać?

Oto najdroższy samochód świata [ZDJĘCIA] Poprzednie Następne

Oto najdroższy samochód świata [ZDJĘCIA]

Firma Rolls Royce od zawsze kojarzona była z luksusowymi i drogimi samochodami. Tym razem przeszli jednak sami siebie. Poznajcie Rolls Royce Sweptail, który kosztuje prawie 50 milionów złotych.

5 najwygodniejszych samochodów terenowych Poprzednie Następne

5 najwygodniejszych samochodów terenowych

Miejskie samochody terenowe, czyli SUVy od kilku lat cieszą się coraz większą popularnością. Sprawdziliśmy, jakie są najlepsze i najwygodniejsze modele luksusowych "terenówek".

z 107