Rozruszniki samochodowe

4,5 z 36516 opinii

Rozruszniki samochodowe — do czego służą?

Zasada działania samochodu jest bardzo prosta. Silnik, poprzez swoją pracę, napędza koło zamachowe, które przekazuje moment obrotowy do skrzyni biegów, za której pośrednictwem, wcześniej wspomniany moment, trafia do elementów układu napędowego, np. półosi, czy wału napędowego, skąd trafia już do kół. W ten właśnie sposób samochód jest w stanie się przemieszczać. Jednak jak skłonić silnik do rozpoczęcia pracy? Podstawową czynnością, zaraz po wejściu do auta, jest przekręcenie kluczyka w stacyjce, lub wciśnięcie startera, jeżeli mowa o nowoczesnych samochodach z systemem bezkluczykowym. Dochodzi wtedy do inicjacji zapłonu, z jednoczesnym uruchomieniem rozrusznika, który poprzez swoją pracę wprawia w ruch koło zamachowe silnika, żeby to, mogło rozpędzić wał korbowy, a silnik rozpocząć swą pracę.
Rozruszniki samochodowe — rodzaje i budowa.
Najpopularniejszym rodzajem rozrusznika, jest rozrusznik elektryczny, czyli silnik prądu stałego. Pobiera on najwięcej energii elektrycznej z akumulatora, jednak tylko w momencie jego pracy, czyli samego rozruchu silnika. Podczas pracy jednostki spalinowej, jest on całkowicie zbędny, aż do chwili kolejnego uruchomienia zapłonu w pojeździe. Ten typ rozrusznika występuje praktycznie w każdym samochodzie, a dla samej ciekawostki nadmienię, iż można spotkać się również z rozrusznikami pneumatycznymi, oraz będącymi same w sobie, małymi silnikami spalinowymi.
Rozrusznik samochodowy jest najczęściej szeregowym silnikiem elektrycznym, wyposażonym w bendiks, czyli układ sprzęgający rozrusznik z kołem zamachowym w momencie rozruchu silnika spalinowego. Składa się również z uzwojenia wzbudzenia, wirnika z komutatorem, oraz szczotek komutatora. Wirnik posiada też wałek, zakończony zębnikiem, który bezpośrednio łączy się z kołem zamachowym w momencie rozruchu silnika.

Rozruszniki samochodowe — podsumowanie.

Rozrusznik jest urządzeniem elektrycznym, bez którego silnik spalinowy nie jest w stanie podjąć pracy, a tym samym ruszyć z miejsca samochód. W porównaniu do innych podzespołów samochodu rozrusznik pobiera najwięcej energii elektrycznej z akumulatora, jednak tylko w chwili samej pracy. Myślę, że są to najważniejsze informacje, dla zwykłego użytkownika pojazdu spalinowego. Warto również nadmienić, iż najczęstszą awarią samych rozruszników, jest uszkodzenie bendiksu. Można zaobserwować wtedy utrudniony rozruch silnika, poprzez zacinanie się mechanizmu i problem z powrotem wałka do pozycji spoczynku. W takiej sytuacji nie warto zwlekać z naprawą, bo koszty nie są duże, a przynajmniej nic więcej nie ulegnie uszkodzeniu w naszym pojeździe.

Filtry

Tylko oferty

Cena

Marka

Model

Typ

Producent

Lokalizacja sklepu

Pozostałe lokalizacje

Artykuły eksperckie

Ranking najlepszych haków i linek holowniczych Poprzednie Następne

Ranking najlepszych haków i linek holowniczych

Możliwość holowania bywa przydatna w różnych sytuacjach, od awarii po konieczność zwiększenia ładowności samochodu. Można do tego wykorzystywać różne modele aut, jednak bez odpowiedniego sprzętu niewiele zdziała się na drodze.

Top 10 najlepszych radioodtwarzaczy samochodowych Poprzednie Następne

Top 10 najlepszych radioodtwarzaczy samochodowych

Wielu kierowców uwielbia kiedy podczas jazdy towarzyszy im muzyka. W niniejszym poradniku przedstawiamy wam 10 najlepszych radioodtwarzaczy, które pomogą zapewnić niezwykłe doznania dźwiękowe każdemu prowadzącemu melomanowi.

Najlepsze opony zimowe - ranking top 10 Poprzednie Następne

Najlepsze opony zimowe - ranking top 10

Zima już nie bawem - nie pozwól byś dołączył do grupy zaskoczonych przez śnieg kierowców. Odwiedź ceneo.pl już teraz i zobacz ranking najlepszych i najpopularniejszych opon zimowych. Znajdź idealne opony dla swojego samochodu i bądź przygotowany w każdej chwili na atak zimy.

Pielęgnacja skórzanej tapicerki Poprzednie Następne

Pielęgnacja skórzanej tapicerki

Skórzana tapicerka w samochodzie była niegdyś synonimem luksusu. Obecnie jednak można ją znaleźć w wielu modelach aut i to niekoniecznie tych z najwyższej półki. Tapicerka ze skóry bardzo elegancko prezentuje się w każdym samochodzie.

5 najwygodniejszych samochodów terenowych Poprzednie Następne

5 najwygodniejszych samochodów terenowych

Miejskie samochody terenowe, czyli SUVy od kilku lat cieszą się coraz większą popularnością. Sprawdziliśmy, jakie są najlepsze i najwygodniejsze modele luksusowych "terenówek".

Jaki używany samochód warto kupić? Najlepsze auta osobowe Poprzednie Następne

Jaki używany samochód warto kupić? Najlepsze auta osobowe

Ceny samochodów są wysokie, dlatego wciąż wielu młodych ludzi, często obciążonych już kredytem na dom, nie może pozwolić sobie na zakup auta prosto z salonu. Jednak samochód niezbędny jest zarówno w życiu codziennym, jak i zawodowym. Jesteś w takiej sytuacji? Jest wyjście, możesz wybrać tańszą alternatywą i kupić używane auto.

z 139