Rozruszniki samochodowe

4,5 z 50090 opinii

Rozruszniki samochodowe — do czego służą?

Zasada działania samochodu jest bardzo prosta. Silnik, poprzez swoją pracę, napędza koło zamachowe, które przekazuje moment obrotowy do skrzyni biegów, za której pośrednictwem, wcześniej wspomniany moment, trafia do elementów układu napędowego, np. półosi, czy wału napędowego, skąd trafia już do kół. W ten właśnie sposób samochód jest w stanie się przemieszczać. Jednak jak skłonić silnik do rozpoczęcia pracy? Podstawową czynnością, zaraz po wejściu do auta, jest przekręcenie kluczyka w stacyjce, lub wciśnięcie startera, jeżeli mowa o nowoczesnych samochodach z systemem bezkluczykowym. Dochodzi wtedy do inicjacji zapłonu, z jednoczesnym uruchomieniem rozrusznika, który poprzez swoją pracę wprawia w ruch koło zamachowe silnika, żeby to, mogło rozpędzić wał korbowy, a silnik rozpocząć swą pracę.
Rozruszniki samochodowe — rodzaje i budowa.
Najpopularniejszym rodzajem rozrusznika, jest rozrusznik elektryczny, czyli silnik prądu stałego. Pobiera on najwięcej energii elektrycznej z akumulatora, jednak tylko w momencie jego pracy, czyli samego rozruchu silnika. Podczas pracy jednostki spalinowej, jest on całkowicie zbędny, aż do chwili kolejnego uruchomienia zapłonu w pojeździe. Ten typ rozrusznika występuje praktycznie w każdym samochodzie, a dla samej ciekawostki nadmienię, iż można spotkać się również z rozrusznikami pneumatycznymi, oraz będącymi same w sobie, małymi silnikami spalinowymi.
Rozrusznik samochodowy jest najczęściej szeregowym silnikiem elektrycznym, wyposażonym w bendiks, czyli układ sprzęgający rozrusznik z kołem zamachowym w momencie rozruchu silnika spalinowego. Składa się również z uzwojenia wzbudzenia, wirnika z komutatorem, oraz szczotek komutatora. Wirnik posiada też wałek, zakończony zębnikiem, który bezpośrednio łączy się z kołem zamachowym w momencie rozruchu silnika.

Rozruszniki samochodowe — podsumowanie.

Rozrusznik jest urządzeniem elektrycznym, bez którego silnik spalinowy nie jest w stanie podjąć pracy, a tym samym ruszyć z miejsca samochód. W porównaniu do innych podzespołów samochodu rozrusznik pobiera najwięcej energii elektrycznej z akumulatora, jednak tylko w chwili samej pracy. Myślę, że są to najważniejsze informacje, dla zwykłego użytkownika pojazdu spalinowego. Warto również nadmienić, iż najczęstszą awarią samych rozruszników, jest uszkodzenie bendiksu. Można zaobserwować wtedy utrudniony rozruch silnika, poprzez zacinanie się mechanizmu i problem z powrotem wałka do pozycji spoczynku. W takiej sytuacji nie warto zwlekać z naprawą, bo koszty nie są duże, a przynajmniej nic więcej nie ulegnie uszkodzeniu w naszym pojeździe.
Tylko oferty
Cena
Marka
Model
Typ
Producent
Jakość części (zgodnie z GVO)
Typ samochodu
Lokalizacja sklepu
Pozostałe lokalizacje

Artykuły eksperckie

Akumulator do wymiany? 5 oznak, że już czas Poprzednie Następne
Wśród typowo zimowych usterek samochodu, problemy z akumulatorem są w ścisłej czołówce. Niskie temperatury oraz podwyższona wilgoć uwidaczniają wszelkie problemy z elektryką, a trudności z odpaleniem silnika, zwłaszcza wysokoprężnego, to chleb powszedni. Jakie symptomy poinformują cię o tym, że akumulator nadaje się do wymiany?
Akumulator do Skody Octavii - jaki wybrać? Poprzednie Następne
Wysokiej jakości akumulator samochodowy umożliwia bezproblemowy rozruch w każdych warunkach. Przejrzeliśmy oferty sklepów na Ceneo.pl i wybraliśmy najlepsze modele, które będą pasowały do Skody Octavii.
Akumulator do samochodu – jak dobrać akumulator? Poprzednie Następne
Żywotność współczesnych akumulatorów określa się na ok. 2-3 lata. Jak dobrać odpowiedni akumulator do swojego samochodu? Podpowiadamy!
Jaki akumulator do samochodu? Rodzaje akumulatorów Poprzednie Następne
Tanie, wadliwe lub źle przechowywane akumulatory mają skróconą żywotność. Zobacz, jaki akumulator do samochodu wybrać, by posłużył ci jak najdłużej.
Jak sprawdzić świece zapłonowe? Poprzednie Następne
W silnikach benzynowych za zapłon mieszanki paliwowo-powietrznej odpowiadają świece zapłonowe. Wytwarzają iskrę, a od prawidłowego działania świec zależy kultura pracy silnika. Są elementem eksploatacyjnym, dlatego należy je regularnie sprawdzać i wymieniać. Zobacz, jak sprawdzić świece zapłonowe.
Samochodowy rejestrator jazdy - jaki wybrać? Top 5 modeli Poprzednie Następne
Wideorejestrator może zaoszczędzić nam kłopotów i pieniędzy w razie wypadku i dochodzenia o odszkodowanie. Zobacz polecane modele.
Dobry alkomat – jak kupić Poprzednie Następne
Zabezpieczeniem przez kierowaniem w stanie po spożyciu lub nietrzeźwości jest alkomat, który wskaże ci czerwone światło. Jak wybrać dobry alkomat, któremu można zaufać?
Małe auta miejskie – jaki samochód miejski kupić? Poprzednie Następne
Mocno zagęszczające się miasta i ciasne parkingi sprawiają, że małe auta miejskie mogą być doskonały wyborem. Zobacz, jaki samochód miejski kupić.
Jakiego SUV-a kupić? Poprzednie Następne
Moda na SUV-y trwa w najlepsze. Sprawdź, jakiego SUV-a wybrać.
Jaki wideorejestrator do 200 zł? Wybieramy kamerę samochodową do 200 zł Poprzednie Następne
Jaki wideorejestrator do 200 zł kupić? Sprawdź nasze propozycje.
Poduszka silnika. Objawy uszkodzenia poduszki pod silnikiem Poprzednie Następne
Sorawdź, jakie są objawy zużytej poduszki pod silnikiem i jak ją wymienić.