Przypony

4,6 z 163380 opinii
Zapewne największym koszmarem każdego wędkarza jest moment, w którym podczas łowów dojdzie do mocnego zaczepu. Utrata całego zestawu, ba, nawet wyłącznie żyłki głównej, może doprowadzić do czerwoności najspokojniejszego z moczykijów. W tym momencie z pomocą przybywa rzecz niezwykła - przypon.

CZYM SĄ I DO CZEGO SŁUŻĄ PRZYPONY?

Mądrze byłoby na początku wspomnieć, czym właściwie są ów przypony. To plecionki bądź żyłki, które zazwyczaj osiągają od 10 centymetrów do aż jednego metra długości i mieszczą się między żyłką główną, od której powinny być cieńsze, a haczykiem. No dobrze, a do czego służy ta mała przedłużka? Jest ona zabezpieczeniem w razie zaczepu - traci się bowiem tylko haczyk z przyczepem, a nie cały zestaw. Przez to, że jest cieńsza niż żyłka główna, tolerowana jest lepiej przez ryby, a w razie zerwania przyczepu przez żywe stworzenie, sprawia mu mniej szkody, ponieważ jest lekka i nie obciąży go (np. spławikiem).

JAK ZROBIĆ PRZYPON?

Zrobienie przyponu nie wiąże się z niczym trudnym, a na jego wykonanie nie potrzeba skomplikowanych przyrządów i kwalifikacji. Najbardziej prostym sposobem na jego wykonanie, jest wybranie zadowalającej grubości i długości żyłki bądź plecionki, a następnie przywiązanie do jej jednego końca haczyka, a do drugiego - krętlika(rozprężacza), który będzie łącznikiem między przyponem i żyłką główną.

RODZAJE PRZYPONÓW A ICH ZASTOSOWANIE

W zależności od intensywności brania, wielkości ryb oraz rodzaju obszaru łownego, przypon powinien być krótszy, dłuższy, mniej lub bardziej wytrzymały. Długi i delikatny przypon sprawdzi się przy słabym żerowaniu praz łowiskach wysokiego uciągu. Z kolei te krótsze są idealne dla chętnie biorących ryb i spokojnych wodach stojących. Jeśli chodzi o wielkość stworzeń, analogicznie mniejsze łatwiej złapią się na żyłki krótkie, natomiast te większe - na długie.
Niezależnie od tego, czy zaliczasz się do wytrawnych, doświadczonych wędkarzy, czy do żółtodziobów, którzy dopiero co zaczynają swą przygodę z łowieniem ryb, przypony będą dla Ciebie bardzo pomocnym przyrządem, bez których, już po pierwszym spróbowaniu, nie będziesz chciał wybrać się na przysłowiowy połów.
Tylko oferty
Cena
Producent
Rodzaj
Materiał
Ilość sztuk w komplecie
Lokalizacja sklepu
Pozostałe lokalizacje

Artykuły eksperckie

Jakie akcesoria wędkarskie musisz mieć, zanim ruszysz na łowisko? Poprzednie Następne
Wędkarstwo to świetny sposób na wypoczynek na łonie natury. Zobacz, jakie akcesoria wędkarskie musisz mieć, zanim ruszysz na łowisko.
Torba na wędki: jaki pokrowiec na wędki wybrać? Poprzednie Następne
Każda wędka powinna być przechowywana w bezpiecznym i stabilnym pokrowcu. Obecnie większość modeli jest dostępna w kilku rozmiarach (zazwyczaj od 120 do 220 cm), dlatego bez większego problemu znajdziesz pokrowiec dostosowany do długości twojego osprzętu. Chcesz wiedzieć, jaką torbę na wędki wybrać i czym się kierować? Przeczytaj.
Łowienie karpia – czego potrzebujesz? Wskazówki dla karpiarzy Poprzednie Następne
Istnieje kilka popularnych metod łowienia karpi. Zobacz, jak złowić karpia w stawie oraz czy łowienie karpia na kulki proteinowe jest skuteczne.
Jaka jest dobra latarka na ryby? Czołowa! Poprzednie Następne
Wędkujesz w nocy? Zastanawiasz się, jaką latarkę wybrać? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, kupując latarkę na ryby.
Jak wybrać idealny zestaw karpiowy? Kupujemy zestaw na karpia Poprzednie Następne
Dobry zestaw karpiowy to podstawa podczas wyprawy na karpia. Zobacz, jaki zestaw na karpia wybrać.
Jakie wybrać haki na karpia? Jaki rozmiar? Poprzednie Następne
Kompletujesz zestaw na karpia? Podpowiadamy, jakie haki na karpia kupić.
Zestaw na suma. Najlepszy sposób na złowienie suma Poprzednie Następne
Jak złowić suma? Podpowiadamy, jaki zestaw na suma wybrać.