Przypony

4,6 z 107803 opinii
Zapewne największym koszmarem każdego wędkarza jest moment, w którym podczas łowów dojdzie do mocnego zaczepu. Utrata całego zestawu, ba, nawet wyłącznie żyłki głównej, może doprowadzić do czerwoności najspokojniejszego z moczykijów. W tym momencie z pomocą przybywa rzecz niezwykła - przypon.

CZYM SĄ I DO CZEGO SŁUŻĄ PRZYPONY?

Mądrze byłoby na początku wspomnieć, czym właściwie są ów przypony. To plecionki bądź żyłki, które zazwyczaj osiągają od 10 centymetrów do aż jednego metra długości i mieszczą się między żyłką główną, od której powinny być cieńsze, a haczykiem. No dobrze, a do czego służy ta mała przedłużka? Jest ona zabezpieczeniem w razie zaczepu - traci się bowiem tylko haczyk z przyczepem, a nie cały zestaw. Przez to, że jest cieńsza niż żyłka główna, tolerowana jest lepiej przez ryby, a w razie zerwania przyczepu przez żywe stworzenie, sprawia mu mniej szkody, ponieważ jest lekka i nie obciąży go (np. spławikiem).

JAK ZROBIĆ PRZYPON?

Zrobienie przyponu nie wiąże się z niczym trudnym, a na jego wykonanie nie potrzeba skomplikowanych przyrządów i kwalifikacji. Najbardziej prostym sposobem na jego wykonanie, jest wybranie zadowalającej grubości i długości żyłki bądź plecionki, a następnie przywiązanie do jej jednego końca haczyka, a do drugiego - krętlika(rozprężacza), który będzie łącznikiem między przyponem i żyłką główną.

RODZAJE PRZYPONÓW A ICH ZASTOSOWANIE

W zależności od intensywności brania, wielkości ryb oraz rodzaju obszaru łownego, przypon powinien być krótszy, dłuższy, mniej lub bardziej wytrzymały. Długi i delikatny przypon sprawdzi się przy słabym żerowaniu praz łowiskach wysokiego uciągu. Z kolei te krótsze są idealne dla chętnie biorących ryb i spokojnych wodach stojących. Jeśli chodzi o wielkość stworzeń, analogicznie mniejsze łatwiej złapią się na żyłki krótkie, natomiast te większe - na długie.
Niezależnie od tego, czy zaliczasz się do wytrawnych, doświadczonych wędkarzy, czy do żółtodziobów, którzy dopiero co zaczynają swą przygodę z łowieniem ryb, przypony będą dla Ciebie bardzo pomocnym przyrządem, bez których, już po pierwszym spróbowaniu, nie będziesz chciał wybrać się na przysłowiowy połów.

Filtry

Tylko oferty

Cena

Producent

Lokalizacja sklepu

Pozostałe lokalizacje