Przewody zapłonowe

4,5 z 34088 opinii
Każdy odpowiedzialny kierowca, dba o swoje auto. W zakres prac konserwacyjnych przy swoim samochodzie wchodzi wiele elementów. Między innymi jest to regularna, co 10000 - 15000km wymiana oleju silnikowego oraz wszystkich filtrów - oleju, kabiny, powietrza i paliwowego. Dodatkowo auta mające instalację gazową powinne mieć co roku przegląd filtrów gazu i czyszczony elektrozawór. Bardzo pozytywnie wpływa to na wydajność silnika i utrzymanie dobrego stanu instalacji gazowej.
Co jakiś czas przy zwykłym użytkowaniu pojazdu, tj. 15000km rocznie, należy co dwa-trzy lata wymieniać układy hamulcowe, zawieszenie lub amortyzację.
Po deszczowej jesieni i mroźnej zimie, niejednokrotnie zużyciu ulegają części elektroniczne i elektryczne.

PRZEWODY ZAPŁONOWE - do czego służą, jak działa i jakie wybrać?

Zestaw przewodów zapłonowych (w zestawie są 2,3,4 lub 5 sztuk) - mają one za zadanie doprowadzenie wysokiego napięcia z cewki do wszystkich świec zapłonowych. Obecnie w wielu autach cewki zapłonowe (te pojedyncze) są nałożone na świece, dlatego droga wysokiego napięcia jest krótsza.
Najważniejszą rzeczą w przewodach zapłonowych jest izolacja i osłona kabla. Zazwyczaj wykonane są z silikonu, gumy bądź innego, wysokiej jakości elastomeru. Jeśli zastanawiamy się nad wyborem przewodów warto wziąć pod uwagę właśnie izolator. Tańsze przewody zapłonowe są chronione przez gumę, która podczas dużych amplitudach temperatur, tracą swoje właściwości. To natomiast powoduje kruszenie materiału, pęknięcia i ostatecznie prowadzi do tak zwanego przebicia, przez co auto traci moc (nie ma odpowiedniego odprowadzenia napięcia). Droższe przewody zapłonowe, znanych marek wykonane są z silikonu. Dzięki temu prąd przepływa w 100%, czyli bez żadnych strat, dodatkowo ten materiał jest wysoce odporny na działania zewnętrzne - skrajne zmiany temperatur, substancje chemiczne jak np olej.

Kolejnym czynnikiem wskazującym na pozytywne strony droższych przewodów to końcówki, które się na nich znajdują. Końcówki te są metalowe i są bezpośrednio połączone z kablem, to pozwala na zminimalizowanie jakichkolwiek przepięć lub mechanicznych uszkodzeń.
Zgodnie z zaleceniem producenta, przewody zmienia się co 40-50 tys. km. Jednak świece wymieniamy po 20000km, dzięki temu dbając o regularną wymianę świeć, przewody można wymienić co drugi raz. Zdaniem doświadczonych mechaników, dla odpowiedniego działania układu elektryczno - zapłonowego należy wymieniać je zawsze w komplecie ze świecami.
Podsumowując, w tym przypadku, droższe przewody zapłonowe równają się dużo lepszej jakości i dłuższej żywotności materiału.

Filtry

Tylko oferty

Cena

Marka

Model

Typ

Producent

Lokalizacja sklepu

Pozostałe lokalizacje

Artykuły eksperckie

Wymieniamy olej silnikowy Poprzednie Następne

Wymieniamy olej silnikowy

Wymiana oleju w samochodzie nie jest bardzo skomplikowana, jednak wymaga podstawowej wiedzy, a także wiąże się z rozwiązaniem kilku istotnych kwestii. Czy zatem warto samodzielnie wymieniać olej w aucie?

Najlepsze opony zimowe - ranking top 10 Poprzednie Następne

Najlepsze opony zimowe - ranking top 10

Zima już nie bawem - nie pozwól byś dołączył do grupy zaskoczonych przez śnieg kierowców. Odwiedź ceneo.pl już teraz i zobacz ranking najlepszych i najpopularniejszych opon zimowych. Znajdź idealne opony dla swojego samochodu i bądź przygotowany w każdej chwili na atak zimy.

Ford prezentuje nową generację Fiesty ST. Jest na czym zawiesić oko! Poprzednie Następne

Ford prezentuje nową generację Fiesty ST. Jest na czym zawiesić oko!

Ford na Genewa Motor Show zaprezentował nową, odświeżoną Fiestę ST. Sportowa wersja popularnego hatchbacka przeszła delikatny lifting, zarówno na zewnątrz jak i w środku. Samochód może pochwalić się prawie 200 konną mocą w 3 cylindrowym silniku o pojemności 1,5 litra. Trzy tryby jazdy, pozwolą na przemieszczanie się nie tylko po mieście. Fiesta ST wygląda bardzo, ale to bardzo apetycznie.

Czynniki wpływające na cenę ubezpieczenia samochodu Poprzednie Następne

Czynniki wpływające na cenę ubezpieczenia samochodu

Ubezpieczenie samochodu to niezbędny dokument uprawniający do jazdy autem. Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się od czego zależy jego cena.

Nowy samochód elektryczny Tesla Roadster przyspiesza szybciej niż Bugatti Poprzednie Następne

Nowy samochód elektryczny Tesla Roadster przyspiesza szybciej niż Bugatti

Wielkie zaskoczenie! Tesla zupełnie niespodziewanie przedstawiła swój najnowszy samochód sportowy napędzany energią elektryczną. Pojazd zwraca uwagę nie tylko wyglądem, ale także niesamowitym przyspieszeniem.

Wybieramy pierwszy samochód. Na co zwrócić uwagę? Poprzednie Następne

Wybieramy pierwszy samochód. Na co zwrócić uwagę?

Zaraz po pozytywnym zaliczeniu egzaminu praktycznego i odebraniu prawa jazdy, najbardziej ekscytującym momentem dla młodego kierowcy jest zakup pierwszego auta.

z 103