Pozostały sprzęt do nurkowania

4,6 z 52567 opinii
Nurkowanie to nic innego jak przebywanie przez jakiś czas pod wodą, oczywiście za pomocą odpowiedniego sprzętu, i podziwianie podwodnego świata.

Rodzaje nurkowania

Obecnie istnieje wiele technik i sposobów na nurkowanie. Od czego zależy taka różnorodność? Przede wszystkim od przeznaczenia i od tego, po co i dlaczego to robimy. Jeżeli jesteśmy na wakacjach i chcemy podziwiać piękno podwodnego świata, możemy wykonać snorkeling; do tego będzie nam potrzebny sprzęt ABC, ale o tym za chwilę. Innym rodzajem nurkowania może być bezdechowe, które, jak sama nazwa mówi, charakteryzuje się zatrzymaniem oddechu – nurkujemy na wstrzymanym powietrzu w płucach. Nie zapominajmy o nurkowaniu specjalistycznym, zawodowym, np. wrakowym, jaskiniowym, czy też saturowanym.

Podstawowy sprzęt do nurkowania – z jakich elementów się składa?

Do podstawowego sprzętu tzw. ABC, bez którego nie ma mowy o nurkowaniu, wlicza się: maskę do oddychania, fajkę oraz płetwy.
Maska- warto na początku podkreślić, że jest to sprzęt indywidualny, dopasowany do konkretnego nurka, więc wypożyczanie w bazach nurkowych nie wydaje się dobrym pomysłem. To sprzęt, który umożliwia nam widzenie pod wodą, chroni nasze oczy, nos, a także, co jest bardzo ważne, wyrównuje ciśnienie w masce do tego, jakie panuje w danym otoczeniu, i które ulega zmianom wraz z głębokością.
Fajka- to element, dzięki któremu jesteśmy w stanie oddychać tym powietrzem, które mamy z powierzchni. Nie musimy zatem wynurzać się z wody.
Płetwy- to sprzęt, dzięki któremu jesteśmy w stanie, w znacznym stopniu, poprawić swoje umiejętności w wodzie. Dzięki nim możemy szybciej i sprawniej poruszać się w wodzie. Warto pamiętać o tym, że powinny one zostać dobrane odpowiednio do rodzaju prowadzonych przez nas nurkować oraz pasować do naszych warunków fizycznych.

Pozostały sprzęt do nurkowania? Oczywiście na tym nie koniec.

Jaki może być inny sprzęt przydatny podczas nurkowania?
Pozostały sprzęt do nurkowania to np. sprzęt powietrzny. Zaliczamy do niego: automaty oddechowe, które są najważniejszym elementem naszego wyposażenia, butle, czy też kamizelki wyrównawcze, których zadaniem jest zapewnienie nam bezpieczeństwa podczas nurkowania.

Sprzęt pomocniczy

Pozostały sprzęt do nurkowania to tzw. sprzęt pomocniczy, który w niektórych sytuacjach może okazać się niezbędny. Zaliczamy do niego m.in.: torbę nurkową, która jest w stanie przechować wszystkie nasze niezbędne rzeczy, skafander, latarkę, dzięki której będziemy w stanie oglądać głębiny morskie, jak również kompas i nóż do sieci. Na koniec, warto pamiętać o tym, że sam dobry sprzęt nie wystarczy, aby nurkować. Potrzebne są przede wszystkim umiejętności.
Tylko oferty
Cena
Producent
Przeznaczenie
Lokalizacja sklepu
Pozostałe lokalizacje

Artykuły eksperckie

Wybieramy najlepsze płetwy do pływania Poprzednie Następne
Płetwy do pływania mogą sprawić, że twój trening stanie się jeszcze bardziej efektywny. Zobacz rodzaje płetw do pływania.