Pozostałe opony

4,5 z 47500 opinii

Odpowiednie dobranie opon samochodowych

Opony są bardzo ważną częścią każdego samochodu, gdyż bez nich straciłby swoje funkcje. Dobrze dobrane zapewniają bezpieczeństwo i komfort. Ich główną funkcją jest oferowanie dobrej przyczepność do drogi bez względu na warunki atmosferyczne oraz stabilność. Odpowiednie dobranie znacznie zwiększa komfort jazdy i kontrole nad sprzętem, zaś niewłaściwe, zmniejsza te możliwości.

Czym należy się kierować przy wyborze.

Na wstępie warto wspomnieć że nie jest dobrym pomysłem jeżdżenie cały rok na zimowych oponach. Po pierwsze są one droższe niż letnie i łatwo się ścierają, a po drugie w większości przypadków mają słabą przyczepność do mokrej powierzchni. Dlatego latem lepiej wybrać pozostałe opony mające ogumienie odpowiadające temu okresowi. W skrócie, bardzo ważne jest dobranie opon zgodnie z ich przeznaczeniem. Jednym z najważniejszych czynników jest odpowiedni rozmiar. Źle dopasowane opony mogą mieć słabszą przyczepność i stabilność. Przy zakupie warto również zastanowić się na jakiej drodze będą one wykorzystywane, oraz na jaki zakres cenowy można sobie pozwolić. Kiedy już się odpowie na te wątpliwości, pozostaje wybór odpowiedniej klasy. Wyróżnia się jakość premium, medium lub budżetową. Ostatni wymieniony typ jest przeznaczony dla kierowców pokonujących względnie małe dystanse, głównie w mieście, oraz preferujących spokojny styl jazdy. Pozostałe opony wyższej klasy są dla ludzi wyjeżdżających na długie trasy, preferujących dynamiczną jazdę, oraz mających auto o dużej mocy. Dostosowaniu opon do odpowiedniej klasy samochodu jest bardzo ważne dla skuteczności.

Pozostałe opony

Są 2 typy ogumienia: zwykłe i run-flaty. Ten drugi typ charakteryzuje się tym, że nawet kiedy są przebite można jeszcze dojechać do serwisu. Są one droższe ale niestety dają mniejszy komfort podczas jazdy. Jest to spowodowane wzmocnionymi ścianami bocznymi. Sprawia to że opony są sztywne, a samochód podskakuje na każdej nierówności. Warto zaznaczyć, że wymiana z właśnie tego typu opon, na zwykłe o wyższym profilu jest bardzo niebezpieczna. Dlatego powinno się ponownie powoli oswajać z samochodem, gdyż łatwo można spowodować wypadek. Z kolei wymiana z wysokoprofilowych opon run-fast na niskoprofilowe zwykłe jest praktycznie niezauważalna w komforcie jazdy. Czy opony zwykłe są lepsze? Większość użytkowników decyduje się na nie, ponieważ są tańsze, cichsze i bardziej komfortowe. Jednak opony typu run-fast dają większą precyzję przy szybkiej jeździe i lepszą współpracę z układem stabilizacji.
Tylko oferty
Cena
Szerokość
Profil
Średnica
Producent
Lokalizacja sklepu
Pozostałe lokalizacje

Artykuły eksperckie

Jakie opony letnie kupić? Poradnik dla początkujących Poprzednie Następne
Jakie opony letnie wybrać? Przeczytaj nasz kompleksowy poradnik.
Jak czytać oznaczenia DOT? Poprzednie Następne
Oznaczenia DOT, które występują na każdej oponie na pierwszy rzut oka nie mówią nam za wiele. Widzimy tam dużo symbolów i znaków, ale jak je rozszyfrować Oto kilka podpowiedzi jak sobie z nimi poradzić, aby następny zakup opon, była szybki i przede wszystkim prosty.
Jakie opony zimowe do jazdy po mieście? Poprzednie Następne
Zbliżające się niekorzystne warunki pogodowe wymuszają zmianę ogumienia na zimowe. Zobacz, jakie opony zimowe wybrać do jazdy po mieście.
Jak przechowywać opony po sezonie oraz jak je zabezpieczyć? Poprzednie Następne
Czy wiesz, że sposób, w jaki przechowujesz po sezonie swoje opony samochodowe ma ogromny wpływ na ich stan? A kondycja opon determinuje nie tylko poziom spalania paliwa, ale również twoje bezpieczeństwo. Dlatego właśnie szalenie ważne jest, aby dobrze zaplanować system sezonowego przechowywania opon samochodowych.
Data produkcji opony – czy wiek opony ma znaczenie? Poprzednie Następne
Zniszczone lub źle dobrane opony mogą stanowić ogromne zagrożenie dla kierowcy oraz pozostałych członków ruchu drogowego. Zobacz, jak sprawdzić datę produkcji opony oraz czy wiek opony ma znaczenie.
Opony całoroczne: opinie. Czy warto kupić opony wielosezonowe? Poprzednie Następne
Wraz z nadejściem nowego sezonu, wraca temat wymiany opon. Kierowcy od lat głową się, jaki rodzaj opon jest najlepszy, co należy odczytywać jako – które zapewnią największe bezpieczeństwo. Czy opony wielosezonowe mają sens? W tekście odpowiemy na to pytanie.
Tanie opony zimowe – jak znaleźć? Poprzednie Następne
Pierwsze przymrozki to wyraźny sygnał dla kierowców, że zbliża się czas wymiany opon na zimowe. Dowiedz się, jak znaleźć tanie zimówki.
Opony bieżnikowane: opinie. Czy warto kupić opony bieżnikowane? Poprzednie Następne
Według niektórych, tzw. nadlewki są dobrym sposobem na oszczędność, natomiast dla grupy przeciwnej – stwarzają niebezpieczeństwo na drodze. Sprawdź!
Zbieżność kół. Jak sprawdzić i jak ustawić? Poprzednie Następne
Podstawowym parametrem geometrii zawieszenia jest zbieżność kół, o której słyszał zapewne każdy kierowca. Czym właściwie jest zbieżność oraz jak ją ustawić?
Ząbkowanie opon. Co to jest i jak mu zapobiec? Poprzednie Następne
Zobacz, jakie są przyczyny i objawy ząbkowania opon i jak temu zaradzić.
  • Szerokość: 225
  • Średnica: 15
  • Szerokość: 225
  • Średnica: 19
Dodaj do ulubionych
  • Szerokość: 215
  • Średnica: 15
  • Szerokość: 225
  • Średnica: 12
  • Szerokość: 245
  • Średnica: 19