Pozostałe części układu paliwowego

4,5 z 36516 opinii
Układ paliwowy to nic innego jak układ zasilający silnika spalinowego. Jego zadaniem jest doprowadzenie paliwa z baku do silnika,a dokładniej do cylindrów. Jednak nie zostają one napełnione samym paliwem. Tuż przed nimi znajduje się komora wirowa gdzie łączy się ono z powietrzem, dając mieszankę paliwowo-powietrzną. Wypełnia ona cylindry w ilości odpowiadającej chwilowemu obciążeniu silnika. Umożliwia to wytworzenie niezbędnej energii cieplej.
Początkowy i końcowy element układu jest nam znany. Jakie są więc pozostałe części układu paliwowego? W baku znajduje się pompa paliwa, która je zasysa i wpompowuje w przewody. Bardzo ważną kwestią jest utrzymywanie odpowiedniego poziomu paliwa. Jeżdżenie na "rezerwie" powoduje zasysanie powietrza, przez co pompa może się zatrzeć oraz przegrzać (paliwo w baku odpowiada także za chłodzenie pompy). Kolejnym elementem układu jest filtr paliwa wyłapujący wszelkie zanieczyszczenia. Filtrowanie benzyny jest łatwiejsze niż oleju napędowego, gdyż olej napędowy jest bardziej zabrudzony. Zimą zaś przy ujemnych temperaturach dochodzi w silnikach diesla do krystalizacji parafiny. Następstwem tego jest zaklejenie filtra paliwa.
Kolejne pozostałe części układu paliwowego to listwa paliwowa (kolektor paliwa) z regulatorem ciśnienia. Zadaniem tych elementów jest doprowadzenie benzyny lub oleju napędowego poprzez pompę wtryskową do wtryskiwaczy pod odpowiednim ciśnieniem. Ciśnienie jest tak ogromne, że przewody łączące te elementy muszą być niezwykle wytrzymałe. W przypadku ryzyka ich przerwania, stosuje się pompowtryskiwacze. Ich zaletą jest brak konieczności montażu przewodów wysokociśnieniowych. Następnie paliwo jest mieszane z powietrzem i we właściwej proporcji trafia do cylindrów. Nigdy nie następuje zużycie całego paliwa pobranego przez pompę w baku. Powstaje nadwyżka, która przewodami trafia z powrotem do zbiornika. Pozostałe części układu paliwowego to także wszelkie zaciski, śruby czy wieszaki. Czyli wszystko co umożliwia poprawny przepływ paliwa do silnika.
Obecny postęp technologiczny dąży do ciągłego ulepszania. Wtryskiwacze elektromagnetyczne (sterowane impulsami napięciowymi) są zastępowane piezoelektrycznymi. Pierwotnie stosowane gaźniki można spotkać w starszych autach oraz w muzealnym egzemplarzach silników. W w samochodach sportowych każdy cylinder musiał być zasilany osobnym gaźnikiem. By więc poprawić jakość mieszanki paliwowo-powietrznej stosowano dodatkowy wtrysk paliwa (stały lub przerywany) do kanału dolotowego. Wkrótce jednak wtryskiwacze wyparły starsze rozwiązanie całkowicie.

Filtry

Tylko oferty

Cena

Marka

Model

Typ

Producent

Lokalizacja sklepu

Pozostałe lokalizacje

Artykuły eksperckie

Kable rozruchowe, prostownik samochodowy i odmrażacz do szyb Poprzednie Następne

Kable rozruchowe, prostownik samochodowy i odmrażacz do szyb

Ujemne temperatury i zimowy klimat dają się we znaki twojemu samochodowi. Zobacz skuteczne metody na mróz, które pozwolą Ci szybko i sprawnie odpalić auto nawet w arktycznych warunkach.

Nowy kurs na prawo jazdy - pomoce naukowe Poprzednie Następne

Nowy kurs na prawo jazdy - pomoce naukowe

Niedawno zmieniły się przepisy dotyczące egzaminów i zasad wydawania dokumentów, a już niebawem czeka nas kolejna modyfikacja prawa. Dlatego osoby, które chcą zdobyć uprawnienia kierowcy, powinny się spieszyć. Sprawdźmy, jakie pomoce naukowe mogą ułatwić edukację.

5 gadżetów pomagających w pielęgnacji samochodu Poprzednie Następne

5 gadżetów pomagających w pielęgnacji samochodu

Posiadacze samochodów zazwyczaj starają się dbać o swój pojazd. Istnieje wiele preparatów, które pozwalają naszemu autu zachować wspaniały wygląd przez długi czas. W niniejszym poradniku prezentujemy 5 gadżetów pomagających w pielęgnacji samochodu.

Jakie radio samochodowe wybrać? Poprzednie Następne

Jakie radio samochodowe wybrać?

Radio w samochodzie nie tylko jest źródłem informacji, lecz także może umilić każdą podróż, szczególnie gdy do przejechania jest kilkadziesiąt lub kilkaset kilometrów. Najnowocześniejsze modele to prawdziwe centra multimedialne, które mogą stać się dumą niejednego właściciela auta.

Oklejanie samochodu Poprzednie Następne

Oklejanie samochodu

Jeszcze do niedawna oklejanie samochodów folią było praktykowane głównie przez najbardziej zagorzałych fanów motoryzacji. Obecnie stało się to praktycznym rozwiązaniem, z którego chętnie korzystają zwykli właściciele aut, firmy.

Black Friday: Akcesoria motoryzacyjne które warto kupić Poprzednie Następne

Black Friday: Akcesoria motoryzacyjne które warto kupić

Czarny Piątek w Polsce już 24 listopada. Dla fanów motoryzacji może być to świetna okazja do zakupu wielu akcesoriów samochodowych, w bardzo przystępnych cenach. Zobaczcie czym warto się zainteresować.

z 113