opel vectra c - Pierścienie tłokowe

4,5 z 43967 opinii
Na wstępie pragnę zacząć od odpowiedzi na pytanie, które brzmi następująco: Co to są pierścienie tłokowe?
Pojęciem pierścienie tłokowe określa się takie elementy uszczelniające, których zadaniem jest oddzielenie skrzyni korbowej od komory spalania silnika spalinowego tłokowego.
Najczęściej możemy się spotkać z pierścieniami wykonanymi z żeliwa ciągliwego, jednak równie dobrze mogą to być żeliwo sferoidalne albo walcowane pręty stalowe.
Możemy rozróżnić trzy rodzaje pierścieni tłokowych. Pierwszy z nich to pierścienie kompresyjno-zgarniające. Ich główna rola polega na zgarnianiu nadmiaru oleju z cylindra a także na zatrzymywaniu gazów, które dostały się za pośrednictwem innego rodzaju pierścieni tłokowych a mianowicie chodzi tutaj o pierścienie uszczelniające. Skoro już mowa o pierścieniach uszczelniających, trzeba wyjaśnić, co to tak właściwie jest. Pierścieniami uszczelniającymi nazywa się pierścienie tłokowe, które poprzez utrzymanie wysokiego poziomu kompresji zapobiegają przeciekom spalin, które znajdują się pod wysokim ciśnieniem w komorze. To tyle, jeśli chodzi o pierścienie uszczelniające. Teraz przejdziemy do kolejnego, niestety już ostatniego rodzaju pierścieni tłokowych czyli pierścieni zgarniających. Pierścienie te, jak sama nazwa wskazuje zajmują się zgarnianiem nadmiaru oleju z cylindra, pozostawiając jego niewielką ilość na gładzi. Wszystko to dzieje się po to, aby zapobiec przedostaniu się nadmiernej ilości oleju do przestrzeni nad tłokiem.
Warto wspomnieć, że na używanie pierścieni tłokowych nie składają się tylko same zalety. Istnieje szereg wad związanych z używaniem pierścieni tłokowych. Do najczęstszych niedogodności wynikających z ich używania możemy zaliczyć takie usterki jak pęknięcie pierścienia, które powstaje najczęściej w wyniku nieprawidłowego montażu, wad związanych z materiałem z którego są wykonane pierścienie tłokowe czy zużycie pierścienia, które często spotykane jest w starszych rodzajach pierścieni tłokowych.
Wszystkie te wady niewątpliwie wpływają na wydajność oraz kompresję silnika a co za tym idzie także na poziom naszego bezpieczeństwa, zadowolenia z życia a także na stan naszych portfeli. Warto więc pamiętać o sprawdzaniu stanu technicznego pierścieni tłokowych.
Silniki i osprzęt
Tylko oferty
Cena
Marka
Model
Typ
Lokalizacja sklepu
Pozostałe lokalizacje

Artykuły eksperckie

Samochód rodzinny: jakie auto dla rodziny? Poprzednie Następne

Samochód rodzinny: jakie auto dla rodziny?

Rodzinne podróże samochodowe wspomina się wiele lat. Oprócz tych niesamowitych tras jest również codzienność, a w niej dojazdy do szkoły, wizyty u dziadków czy wspólne zakupy. Jakie auto dla rodziny sprawdzi się w obu sytuacjach? Oto rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przed zakupem samochodu rodzinnego.

Opony całoroczne: opinie. Czy warto kupić opony wielosezonowe? Poprzednie Następne

Opony całoroczne: opinie. Czy warto kupić opony wielosezonowe?

Wraz z nadejściem nowego sezonu, wraca temat wymiany opon. Kierowcy od lat głową się, jaki rodzaj opon jest najlepszy, co należy odczytywać jako – które zapewnią największe bezpieczeństwo. Czy opony wielosezonowe mają sens? W tekście odpowiemy na to pytanie.

Mycie auta zimą. Jak umyć samochód zimą? Poprzednie Następne

Mycie auta zimą. Jak umyć samochód zimą?

Wielu kierowców rezygnuje z mycia auta zimą, ale efekty zaniedbania mogą być wiosną nad wyraz widoczne. Zobacz, jak umyć samochód zimą.

Kamera na kask motocyklowy: czy warto, jaką wybrać? Poprzednie Następne

Kamera na kask motocyklowy: czy warto, jaką wybrać?

Kamery montowane na kasku są chętnie wybierane przez wielu motocyklistów. Nagranie może być bardzo dobrą pamiątką z podróży, ale również ważnym dowodem w sprawie wypadku. W tym artykule podpowiemy, dlaczego warto kupić kamerę sportową!

Jaki akumulator do samochodu? Rodzaje akumulatorów Poprzednie Następne

Jaki akumulator do samochodu? Rodzaje akumulatorów

Tanie, wadliwe lub źle przechowywane akumulatory mają skróconą żywotność. Zobacz, jaki akumulator do samochodu wybrać, by posłużył ci jak najdłużej.

Jak sprawdzić samochód? Historia samochodu i nie tylko Poprzednie Następne

Jak sprawdzić samochód? Historia samochodu i nie tylko

Jak sprawdzić samochód przed zakupem? Podpowiadamy, na jakie rzeczy warto zwrócić uwagę. Wejdź i przeczytaj!