Pierścienie tłokowe

4,5 z 36516 opinii
Na wstępie pragnę zacząć od odpowiedzi na pytanie, które brzmi następująco: Co to są pierścienie tłokowe?
Pojęciem pierścienie tłokowe określa się takie elementy uszczelniające, których zadaniem jest oddzielenie skrzyni korbowej od komory spalania silnika spalinowego tłokowego.
Najczęściej możemy się spotkać z pierścieniami wykonanymi z żeliwa ciągliwego, jednak równie dobrze mogą to być żeliwo sferoidalne albo walcowane pręty stalowe.
Możemy rozróżnić trzy rodzaje pierścieni tłokowych. Pierwszy z nich to pierścienie kompresyjno-zgarniające. Ich główna rola polega na zgarnianiu nadmiaru oleju z cylindra a także na zatrzymywaniu gazów, które dostały się za pośrednictwem innego rodzaju pierścieni tłokowych a mianowicie chodzi tutaj o pierścienie uszczelniające. Skoro już mowa o pierścieniach uszczelniających, trzeba wyjaśnić, co to tak właściwie jest. Pierścieniami uszczelniającymi nazywa się pierścienie tłokowe, które poprzez utrzymanie wysokiego poziomu kompresji zapobiegają przeciekom spalin, które znajdują się pod wysokim ciśnieniem w komorze. To tyle, jeśli chodzi o pierścienie uszczelniające. Teraz przejdziemy do kolejnego, niestety już ostatniego rodzaju pierścieni tłokowych czyli pierścieni zgarniających. Pierścienie te, jak sama nazwa wskazuje zajmują się zgarnianiem nadmiaru oleju z cylindra, pozostawiając jego niewielką ilość na gładzi. Wszystko to dzieje się po to, aby zapobiec przedostaniu się nadmiernej ilości oleju do przestrzeni nad tłokiem.
Warto wspomnieć, że na używanie pierścieni tłokowych nie składają się tylko same zalety. Istnieje szereg wad związanych z używaniem pierścieni tłokowych. Do najczęstszych niedogodności wynikających z ich używania możemy zaliczyć takie usterki jak pęknięcie pierścienia, które powstaje najczęściej w wyniku nieprawidłowego montażu, wad związanych z materiałem z którego są wykonane pierścienie tłokowe czy zużycie pierścienia, które często spotykane jest w starszych rodzajach pierścieni tłokowych.
Wszystkie te wady niewątpliwie wpływają na wydajność oraz kompresję silnika a co za tym idzie także na poziom naszego bezpieczeństwa, zadowolenia z życia a także na stan naszych portfeli. Warto więc pamiętać o sprawdzaniu stanu technicznego pierścieni tłokowych.

Filtry

Tylko oferty

Cena

Producent

Marka

Model

Typ

Lokalizacja sklepu

Pozostałe lokalizacje

Artykuły eksperckie

Ranking najlepszych haków i linek holowniczych Poprzednie Następne

Ranking najlepszych haków i linek holowniczych

Możliwość holowania bywa przydatna w różnych sytuacjach, od awarii po konieczność zwiększenia ładowności samochodu. Można do tego wykorzystywać różne modele aut, jednak bez odpowiedniego sprzętu niewiele zdziała się na drodze.

Top 10 najlepszych radioodtwarzaczy samochodowych Poprzednie Następne

Top 10 najlepszych radioodtwarzaczy samochodowych

Wielu kierowców uwielbia kiedy podczas jazdy towarzyszy im muzyka. W niniejszym poradniku przedstawiamy wam 10 najlepszych radioodtwarzaczy, które pomogą zapewnić niezwykłe doznania dźwiękowe każdemu prowadzącemu melomanowi.

Najlepsze opony zimowe - ranking top 10 Poprzednie Następne

Najlepsze opony zimowe - ranking top 10

Zima już nie bawem - nie pozwól byś dołączył do grupy zaskoczonych przez śnieg kierowców. Odwiedź ceneo.pl już teraz i zobacz ranking najlepszych i najpopularniejszych opon zimowych. Znajdź idealne opony dla swojego samochodu i bądź przygotowany w każdej chwili na atak zimy.

Hybrydowe Porsche Panamera - piekielnie mocna limuzyna Poprzednie Następne

Hybrydowe Porsche Panamera - piekielnie mocna limuzyna

Na targach w Genewie, Porsche zaprezentowało nową odsłonę swojej kultowej limuzyny. Samochód będzie mógł pochwalić się mocą 680 koni! Pikanterii dodaje fakt, że Panamera otrzyma również silnik hybrydowy, który będzie mógł być używany w trybie elektrycznym. To jeden z najciekawszych modeli, zaprezentowanych w ostatnich miesiącach.

Oto najdroższy samochód świata [ZDJĘCIA] Poprzednie Następne

Oto najdroższy samochód świata [ZDJĘCIA]

Firma Rolls Royce od zawsze kojarzona była z luksusowymi i drogimi samochodami. Tym razem przeszli jednak sami siebie. Poznajcie Rolls Royce Sweptail, który kosztuje prawie 50 milionów złotych.

5 najwygodniejszych samochodów terenowych Poprzednie Następne

5 najwygodniejszych samochodów terenowych

Miejskie samochody terenowe, czyli SUVy od kilku lat cieszą się coraz większą popularnością. Sprawdziliśmy, jakie są najlepsze i najwygodniejsze modele luksusowych "terenówek".