Paski rozrządu

4,5 z 47500 opinii
Po zakupie samochodu kilka rzeczy wymieniamy prawie bezwiednie. Wśród tych rzeczy jest oczywiście pasek rozrządu. Jest to dla nas naturalne, bo przecież jest to rzecz, która się zużywa, a której uszkodzenie jest niebezpieczne zarówno dla nas, jak i dla naszego samochodu. Uszkodzenie głowicy, które to może być własnie skutkiem pęknięcia paska jest jednym z najgorszych koszmarów posiadacza samochodu. Paski rozrządu wraz z rolkami i uszczelniaczami powinny być wymieniane nie tylko przy zakupie samochodu, ale też w trakcie własnej eksploatacji. Nie tylko wymiana rozrządu jest ważna. Zawsze należy mieć na uwadze jego środowisko pracy. Wszelki brud, kurz, piach, woda działa niekorzystnie na paski rozrządu. Dodając to, że jest elementem napędu i wciąż współpracuje z innymi podzespołami jego awaryjność skutecznie się zwiększa. Czasami zdarza się też, że oprócz samego paska należy wymienić wiele innych drobnych rzeczy. Należy więc przygotować się na dodatkowe wydatki. Można je oczywiście wyeliminować pamiętając o przeglądach i terminach wymiany rozrządu.
Nie bez znaczenia jest także wiek samochodu i jego przebieg. Im więcej jeździmy, tym analogicznie częściej powinno się wymieniać paski rozrządu. Czasami nie jesteśmy w stanie stwierdzić jednoznacznie, czy pasek jest jeszcze sprawny. Nawet taki wyglądający prawie jak nowy może posiadać już swoje mankamenty, np. wytarte ząbki. Mniej popularny rozwiązaniem było zastosowanie łańcuchów rozrządu, które to są dość trwałe i odporne. Dziś wracają one do łask w nowych samochodach, a ich żywotność zdaje się przewyższać paski rozrządu. Pomimo tego paski, wzmacniane włóknem szklanym potrafią wytrzymać czasem nawet do 150 tysięcy kilometrów.
Aby wymienić pasek najlepiej udać się do sprawdzonego serwisu. Można oczywiście próbować zrobić to samemu, ale nie mamy wtedy pewności i gwarancji czy wszystko zrobimy dobrze. Przy zakupie paska należy pamiętać, iż każdy typ jest przeznaczony do konkretnego modelu.
Tylko oferty
Cena
Producent
Marka
Model
Typ
Lokalizacja sklepu
Pozostałe lokalizacje

Artykuły eksperckie

Co ile wymiana rozrządu? Wszystko, co musisz wiedzieć o wymianie rozrządu Poprzednie Następne
Wyjaśniamy, czym jest rozrząd w samochodzie, czym grozi jego uszkodzenie oraz jak często należy go wymieniać. Dowiedz się więcej!
Piszczący pasek: przyczyny, naprawa Poprzednie Następne
Wraz z nadejściem chłodniejszych dni w wielu samochodach pojawia się problem – piszczący pasek. Zobacz, skąd bierze się przeraźliwy pisk spod maski i jak mu zaradzić.
Najlepsze silniki benzynowe: ranking Poprzednie Następne
Szczególnie korzystnie wypadają silniki benzynowe, które są znacznie mniej szkodliwe dla środowiska, niż tracące na popularności motory wysokoprężne. Zobacz
Czyszczenie EGR. Najczęstsze objawy i przyczyny awarii Poprzednie Następne
Jak działa EGR, jak go wyczyścić i jakie są przyczyny awarii? Zobacz, co musisz wiedzieć o czyszczeniu EGR.
Jak prawidłowo naciągnąć pasek klinowy? Poprzednie Następne
Ślizgającego się paska klinowego nie wolno ignorować. Zobacz, jak naciągnąć pasek klinowy.
Poduszka silnika. Objawy uszkodzenia poduszki pod silnikiem Poprzednie Następne
Sorawdź, jakie są objawy zużytej poduszki pod silnikiem i jak ją wymienić.
Jaki olej silnikowy do diesla? Poprzednie Następne
Chociaż na Zachodzie liczba samochodów z silnikiem diesla się zmniejsza, w Polsce nadal cieszą się one dużym zainteresowaniem. Wiele osób ciągle ma takie samochody. Sprawdźmy, jaki olej jest najlepszy do silników diesla.
Wosk do samochodu: 4 polecane preparaty Poprzednie Następne
Nieskazitelna, lśniąca karoseria to bardzo istotna kwestia dla wielu kierowców. Nie tylko uszkodzenia mechaniczne, ale i czynniki atmosferyczne z czasem mogą sprawiać, że lakier wygląda mniej atrakcyjnie. Zobacz, jaki preparat wybrać.
Dobry alkomat – jak kupić Poprzednie Następne
Zabezpieczeniem przez kierowaniem w stanie po spożyciu lub nietrzeźwości jest alkomat, który wskaże ci czerwone światło. Jak wybrać dobry alkomat, któremu można zaufać?
Samochody do 25 tys.: TOP 10 najlepszych auta do 25 tys. Poprzednie Następne
Jaki samochód w cenie do 25 tys. zł można dostać na polskim rynku? Zobacz najpoplarniejsze auta do 25 tys.
Jakie auto do 20 tys.? 10 samochodów do 20 tys. Poprzednie Następne
Jakie auto do 20 tys. kupić? Zobacz polecane modele samochodów do 20 tysięcy złotych.
Odtłuszczacz do lakieru samochodowego. Jaki kupić? Poprzednie Następne
Woskowanie, polerowanie lakieru, nałożenie powłoki ceramicznej – w tych pracach przyda ci się dobry odtłuszczacz do lakieru samochodowego. Zobacz, jaki rodzaj odtłuszczacza wybrać.