Oświetlenie przeciwmgielne

4,5 z 36516 opinii

Oświetlenie przeciwmgielne

Oświetlenie przeciwmgielne to rodzaj oświetlenia, które znajduje się w samochodzie i służy o oświetlenia trasy gdy nie ma odpowiedniej przejrzystości powietrza. Oświetlenie przeciwmgielne - rodzaje.
W aucie wyróżnia się dwa rodzaje świateł przeciwmgłowych:
- przednie - które są koloru żółtego lub białego,nie są obowiązkowe.
- tylne - które są koloru czerwonego, są obowiązkowe.
W jakich sytuacjach używać świateł przeciwmgielnych?
Niestety, pomimo iż każdy powinien wiedzieć, kiedy i w jakiej sytuacji używać odpowiednich świateł, większość kierowców tego nie odróżnia, co utrudnia jazdę innym kierowcom. Bardzo często już przy małym deszczu kierowcy, włączają światła przeciwmgielne co powoduje, że kierowcy innych aut są oślepiani a to stanowi duże zagrożenie na trasie. Jeżeli pada deszcz powinniśmy włączyć światła mijania a nie światła przeciwmgłowe, chyba że na prawdę trasa jest bardzo złej widoczności. Tak jak zostało już wspomniane światła przeciwmgłowe przednie nie są obowiązkowe, więc nie wszystkie auta je posiadają. Tylne światła natomiast to obowiązek i na każdym przeglądzie samochodu sprawdzany jest ich stan. O tych światłach musimy pamiętać zawsze, gdy widoczność spada poniżej 50 m. Za ich nieużywanie możemy dostać mandat, ponieważ w przepisach wyraźnie napisane jest że gdy widoczność jest mniejsza niż 50 m musimy je włączyć a gdy się zwiększa musimy je wyłączyć. Najczęściej takie sytuacje mają miejsce w okresie jesiennym, zazwyczaj rano lub w nocy, bardzo często wtedy na drogach występuje mgła.
Mandat możemy dostać gdy świateł nie używamy, lub gdy używamy ich niepotrzebnie, ponieważ to utrudnia jazdę innym kierowcom, dlatego starajmy się używać ich z ostrożnością.

Gdzie znajduje się oświetlenie przeciwmgielne?

Przednie światła przeciwmgłowe są umieszczane zazwyczaj nisko jezdni, ponieważ takie usytuowanie świateł w aucie zmniejsza możliwość odbicia się światła od mgły w kierunku innych kierowców, dodatkowo mgła niżej powierzchni ziemi jest nieco rzadsza niż w miejscu świateł głównych.
Tylne światła przeciwmgłowe mogą zostać umieszczane jako dodatkowa jedna lampa na zderzaku z tyłu samochodu, zazwyczaj jednak umieszczane są tam gdzie znajdują się wszystkie lampy samochodowe.

Filtry

Tylko oferty

Cena

Marka

Model

Typ

Producent

Lokalizacja sklepu

Pozostałe lokalizacje

Artykuły eksperckie

Kable rozruchowe, prostownik samochodowy i odmrażacz do szyb Poprzednie Następne

Kable rozruchowe, prostownik samochodowy i odmrażacz do szyb

Ujemne temperatury i zimowy klimat dają się we znaki twojemu samochodowi. Zobacz skuteczne metody na mróz, które pozwolą Ci szybko i sprawnie odpalić auto nawet w arktycznych warunkach.

Nowy kurs na prawo jazdy - pomoce naukowe Poprzednie Następne

Nowy kurs na prawo jazdy - pomoce naukowe

Niedawno zmieniły się przepisy dotyczące egzaminów i zasad wydawania dokumentów, a już niebawem czeka nas kolejna modyfikacja prawa. Dlatego osoby, które chcą zdobyć uprawnienia kierowcy, powinny się spieszyć. Sprawdźmy, jakie pomoce naukowe mogą ułatwić edukację.

5 gadżetów pomagających w pielęgnacji samochodu Poprzednie Następne

5 gadżetów pomagających w pielęgnacji samochodu

Posiadacze samochodów zazwyczaj starają się dbać o swój pojazd. Istnieje wiele preparatów, które pozwalają naszemu autu zachować wspaniały wygląd przez długi czas. W niniejszym poradniku prezentujemy 5 gadżetów pomagających w pielęgnacji samochodu.

Jakie radio samochodowe wybrać? Poprzednie Następne

Jakie radio samochodowe wybrać?

Radio w samochodzie nie tylko jest źródłem informacji, lecz także może umilić każdą podróż, szczególnie gdy do przejechania jest kilkadziesiąt lub kilkaset kilometrów. Najnowocześniejsze modele to prawdziwe centra multimedialne, które mogą stać się dumą niejednego właściciela auta.

Oklejanie samochodu Poprzednie Następne

Oklejanie samochodu

Jeszcze do niedawna oklejanie samochodów folią było praktykowane głównie przez najbardziej zagorzałych fanów motoryzacji. Obecnie stało się to praktycznym rozwiązaniem, z którego chętnie korzystają zwykli właściciele aut, firmy.

Black Friday: Akcesoria motoryzacyjne które warto kupić Poprzednie Następne

Black Friday: Akcesoria motoryzacyjne które warto kupić

Czarny Piątek w Polsce już 24 listopada. Dla fanów motoryzacji może być to świetna okazja do zakupu wielu akcesoriów samochodowych, w bardzo przystępnych cenach. Zobaczcie czym warto się zainteresować.