Oświetlenie przeciwmgielne

4,5 z 47500 opinii

Oświetlenie przeciwmgielne

Oświetlenie przeciwmgielne to rodzaj oświetlenia, które znajduje się w samochodzie i służy o oświetlenia trasy gdy nie ma odpowiedniej przejrzystości powietrza. Oświetlenie przeciwmgielne - rodzaje.
W aucie wyróżnia się dwa rodzaje świateł przeciwmgłowych:
- przednie - które są koloru żółtego lub białego,nie są obowiązkowe.
- tylne - które są koloru czerwonego, są obowiązkowe.
W jakich sytuacjach używać świateł przeciwmgielnych?
Niestety, pomimo iż każdy powinien wiedzieć, kiedy i w jakiej sytuacji używać odpowiednich świateł, większość kierowców tego nie odróżnia, co utrudnia jazdę innym kierowcom. Bardzo często już przy małym deszczu kierowcy, włączają światła przeciwmgielne co powoduje, że kierowcy innych aut są oślepiani a to stanowi duże zagrożenie na trasie. Jeżeli pada deszcz powinniśmy włączyć światła mijania a nie światła przeciwmgłowe, chyba że na prawdę trasa jest bardzo złej widoczności. Tak jak zostało już wspomniane światła przeciwmgłowe przednie nie są obowiązkowe, więc nie wszystkie auta je posiadają. Tylne światła natomiast to obowiązek i na każdym przeglądzie samochodu sprawdzany jest ich stan. O tych światłach musimy pamiętać zawsze, gdy widoczność spada poniżej 50 m. Za ich nieużywanie możemy dostać mandat, ponieważ w przepisach wyraźnie napisane jest że gdy widoczność jest mniejsza niż 50 m musimy je włączyć a gdy się zwiększa musimy je wyłączyć. Najczęściej takie sytuacje mają miejsce w okresie jesiennym, zazwyczaj rano lub w nocy, bardzo często wtedy na drogach występuje mgła.
Mandat możemy dostać gdy świateł nie używamy, lub gdy używamy ich niepotrzebnie, ponieważ to utrudnia jazdę innym kierowcom, dlatego starajmy się używać ich z ostrożnością.

Gdzie znajduje się oświetlenie przeciwmgielne?

Przednie światła przeciwmgłowe są umieszczane zazwyczaj nisko jezdni, ponieważ takie usytuowanie świateł w aucie zmniejsza możliwość odbicia się światła od mgły w kierunku innych kierowców, dodatkowo mgła niżej powierzchni ziemi jest nieco rzadsza niż w miejscu świateł głównych.
Tylne światła przeciwmgłowe mogą zostać umieszczane jako dodatkowa jedna lampa na zderzaku z tyłu samochodu, zazwyczaj jednak umieszczane są tam gdzie znajdują się wszystkie lampy samochodowe.
Tylko oferty
Cena
Marka
Model
Typ
Producent
Typ samochodu
Jakość części (zgodnie z GVO)
Rodzaj lampy
Lokalizacja sklepu
Pozostałe lokalizacje

Artykuły eksperckie

Jakie żarówki samochodowe kupić? Rodzaje żarówek samochodowych Poprzednie Następne
Jakie żarówki samochodowe kupić? Zobacz rodzaje żarówek samochodowych dostępnych na rynku.
Jaki olej silnikowy do diesla? Poprzednie Następne
Chociaż na Zachodzie liczba samochodów z silnikiem diesla się zmniejsza, w Polsce nadal cieszą się one dużym zainteresowaniem. Wiele osób ciągle ma takie samochody. Sprawdźmy, jaki olej jest najlepszy do silników diesla.
Wosk do samochodu: 4 polecane preparaty Poprzednie Następne
Nieskazitelna, lśniąca karoseria to bardzo istotna kwestia dla wielu kierowców. Nie tylko uszkodzenia mechaniczne, ale i czynniki atmosferyczne z czasem mogą sprawiać, że lakier wygląda mniej atrakcyjnie. Zobacz, jaki preparat wybrać.
Dobry alkomat – jak kupić Poprzednie Następne
Zabezpieczeniem przez kierowaniem w stanie po spożyciu lub nietrzeźwości jest alkomat, który wskaże ci czerwone światło. Jak wybrać dobry alkomat, któremu można zaufać?
Samochody do 25 tys.: TOP 10 najlepszych auta do 25 tys. Poprzednie Następne
Jaki samochód w cenie do 25 tys. zł można dostać na polskim rynku? Zobacz najpoplarniejsze auta do 25 tys.
Jakie auto do 20 tys.? 10 samochodów do 20 tys. Poprzednie Następne
Jakie auto do 20 tys. kupić? Zobacz polecane modele samochodów do 20 tysięcy złotych.
Odtłuszczacz do lakieru samochodowego. Jaki kupić? Poprzednie Następne
Woskowanie, polerowanie lakieru, nałożenie powłoki ceramicznej – w tych pracach przyda ci się dobry odtłuszczacz do lakieru samochodowego. Zobacz, jaki rodzaj odtłuszczacza wybrać.