Osłony i odboje

4,5 z 50090 opinii
Osłony i oboje amortyzatorów to niewielkie, ale istotne części wyposażenia samochodu. Jeżeli nie będziemy o nie dostatecznie dobrze dbać i np. osłona zostanie uszkodzona i nie dość szybko wymieniona, będziemy musieli liczyć się z bardzo wysokimi kosztami naprawy. Dlatego najważniejsza jest w tym przypadku prewencja.
Nowoprodukowane samochody mają najczęściej napęd na przednie koła. Wiąże się to z zastosowaniem odpowiednich przegubów, umożliwiających płyny skręt. Przegub powinien być odpowiednio chroniony, gdyż jest to element bardzo delikatny i wrażliwy na zabrudzenia, szczególnie po kilku latach eksploatacji, kiedy guma nie jest już tak elastyczna i może ulec rozerwaniu.
Pierwszym wyraźnym objawem uszkodzeń są stuki i niewłaściwa praca silnika, szczególnie odczuwalna przy wykonywaniu skrętów, ale wówczas przegub nadaję się już do wymiany, dlatego ważne jest aby stosować właściwe osłony i oboje oraz regularnie dokonywać przeglądów poszczególnych części samochodu. W ten sposób unikniemy kosztownych wymian. Oczywiście jeżeli nie będziemy kupować części oryginalnych możemy ten koszt zredukować, ale najlepiej nie dopuszczać do uszkodzeń i co kilka miesięcy sprawdzać stan osłon przegubów.
Samo sprawdzenie stanu tego elementu nie jest skomplikowane i można je wykonać samemu, nie podnosząc nawet samochodu. Wystarczy maksymalnie skręcić koła i sprawdzić czy osłona nie ma pęknięć bądź zarysowań. Jeżeli wykryjemy jakieś nieprawidłowości bądź zaobserwujemy wydobywający się smar, wówczas należy wymienić osłonę, która jest zdecydowanie mniej kosztowna niż nawet najtańszy przegub.
Tylko oferty
Cena
Producent
Jakość części (zgodnie z GVO)
Typ samochodu
Marka
Model
Typ
Lokalizacja sklepu
Pozostałe lokalizacje

Artykuły eksperckie

Dobry prostownik samochodowy: jaki wybrać? Poprzednie Następne
W razie problemów z akumulatorem warto zaopatrzeć się w prostownik samochodowy. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę kupując prostownik oraz jakie modele dostępne na rynku są najlepsze.
Jakie żarówki samochodowe kupić? Rodzaje żarówek samochodowych Poprzednie Następne
Jakie żarówki samochodowe kupić? Zobacz rodzaje żarówek samochodowych dostępnych na rynku.
Regeneracja DPF. Na czym polega czyszczenie DPF? Poprzednie Następne
Jednym ze sposobów na ograniczenie produkcji szkodliwych cząsteczek jest wykorzystanie filtra DPF. Czym jest filtr DPF, jak działa i jak go wyczyścić?
Jak działa ogrzewanie postojowe? Poprzednie Następne
Jeżeli nie przepadasz za mrozem i nie masz ogrzewanego garażu, jednym z rozwiązań jest ogrzewanie postojowe. Zobacz, jak działa ogrzewanie postojowe.
Piszczący pasek: przyczyny, naprawa Poprzednie Następne
Wraz z nadejściem chłodniejszych dni w wielu samochodach pojawia się problem – piszczący pasek. Zobacz, skąd bierze się przeraźliwy pisk spod maski i jak mu zaradzić.
Jak wymienić klocki hamulcowe w samochodzie? Poprzednie Następne
Wymiana klocków hamulcowych nie jest trudna. Zobacz, jak wymienić klocki hamulcowe.
Najlepsze silniki benzynowe: ranking Poprzednie Następne
Szczególnie korzystnie wypadają silniki benzynowe, które są znacznie mniej szkodliwe dla środowiska, niż tracące na popularności motory wysokoprężne. Zobacz
Czyszczenie EGR. Najczęstsze objawy i przyczyny awarii Poprzednie Następne
Jak działa EGR, jak go wyczyścić i jakie są przyczyny awarii? Zobacz, co musisz wiedzieć o czyszczeniu EGR.
Jak prawidłowo naciągnąć pasek klinowy? Poprzednie Następne
Ślizgającego się paska klinowego nie wolno ignorować. Zobacz, jak naciągnąć pasek klinowy.
Poduszka silnika. Objawy uszkodzenia poduszki pod silnikiem Poprzednie Następne
Sorawdź, jakie są objawy zużytej poduszki pod silnikiem i jak ją wymienić.