Oleje 10W40

4,5 z 41620 opinii
Olej silnikowy jest niezbędny dla prawidłowej pracy silnika, zmniejszając tarcie zwłaszcza w obrębie cylindrów i tłoków. Odpowiedni dobór oleju silnikowego ma istotne znaczenie dla sprawności pojazdu w warunkach zimowych i letnich oraz dla jego osiągów. Wartości, obecne w nazewnictwie olejów silnikowych są oznaczeniami, określającymi parametry olejów, odpowiednie do warunków atmosferycznych oraz wieku silnika.

Olej 10w40 - co oznaczają wartości i kiedy najlepiej wybrać olej tego typu?

Liczby, ujęte w oznaczeniu oleju silnikowego są wartościami, wyznaczającymi reakcje oleju silnikowego w określonych temperaturach. Wartość liczbowa, wskazana przed literą w określa temperaturę, w której olej silnikowy staje się zbyt gęsty aby umożliwić odpalenie pojazdu. Im więc mniejsza wartość liczbowa, tym w niższej temperaturze olej silnikowy zgęstnieje zbyt mocno, a pojazd zostanie unieruchomiony. Wartość, przy popularnych typach olejów plasuje się pomiędzy 0w, a 25w. 10w to najczęściej oleje półsyntetyczne, dedykowane dla starszych pojazdów, których gęstość oleju staje się zbyt duża przy temperaturze -25ºC. Wartość za w określa lepkość wysokotemperaturową, której zakres mieści się w przedziale pomiędzy 30, a 60. Im wyższa wartość, tym wyższa temperatura, w której olej silnikowy traci swoje właściwości lepkości, chroniące mechanizmy silnika. W zbyt wysokiej temperaturze olej staje się wodnisty i przestaje spełniać swoje funkcje. Wartość 40 spotykana jest zarówno wśród olejów mineralnych, półsyntetycznych i syntetycznych oraz stanowi najbardziej uniwersalną, letnią klasę lepkościową.

Oleje Silnikowe - Filtry

Tylko oferty

Cena

Producent

Rodzaj

Pojemność

Klasa lepkości

$$_Usuń filtr

Przeznaczenie

Lokalizacja sklepu

Pozostałe lokalizacje

Artykuły eksperckie

Ranking najlepszych wideorejestratorów do samochodu Poprzednie Następne

Ranking najlepszych wideorejestratorów do samochodu

Wideorejestrator do samochodu umożliwia rejestrowanie całego przebiegu trasy. Nagrania z kamery pomagają wskazać przyczyny wypadku, a także ustalenie jego sprawcy. Wybraliśmy topowe modele.

Strój motocyklowy dla początkującego — co wybrać? Poprzednie Następne

Strój motocyklowy dla początkującego — co wybrać?

Zakup pierwszego motocykla to chwila, w której emocje mogą wziąć górę nad zdrowym rozsądkiem. Najczęściej objawia się to nieodpowiednim strojem, nie zapewniającym motocykliście niemal żadnego bezpieczeństwa. Co należy wiedzieć przed zakupem pierwszego stroju na motocykl?

Chcę kupić skodę octavię. O czym powinienem wiedzieć? Poprzednie Następne

Chcę kupić skodę octavię. O czym powinienem wiedzieć?

Skoda Octavia to najpopularniejszy samochód 2018 roku. Co składa się na tak dużą popularność modelu i o czym trzeba wiedzieć przed zakupem Skody?

Pielęgnacja samochodu po zimie – o czym należy pamiętać? Poprzednie Następne

Pielęgnacja samochodu po zimie – o czym należy pamiętać?

Zima nie zachęca do regularnej pielęgnacji samochodu. Podpowiadamy, jak doprowadzić do samochód do czystości po sezonie jesienno-zimowym.

Jakie felgi wybrać do Skody Octavii? Poprzednie Następne

Jakie felgi wybrać do Skody Octavii?

W przypadku felg samochodowych ważne są zarówno ich cechy użytkowe, związane z bezpieczeństwem i komfortem jazdy, jak i walory estetyczne. A ponieważ wybór obręczy jest olbrzymi, decyzja, jakie kupić, nie należy do łatwych. Jakie będą najlepsze felgi do Skody Octavii?

Ranking najpopularniejszych samochodów używanych w Polsce Poprzednie Następne

Ranking najpopularniejszych samochodów używanych w Polsce

Ponad 90% samochodów używanych w Polsce kupowanych jest przez użytkowników prywatnych. Jakie auta cieszą się największą popularnością? Zobacz nasz ranking.

Jak wybrać kosz piknikowy? Poprzednie Następne

Jak wybrać kosz piknikowy?

Świeże powietrze zaostrza apetyt, więc piknik to idealny sposób na urozmaicenie upalnego dnia. Do przechowania zastawy, smakołyków i akcesoriów niezbędny będzie...

Jak dobrać oponę do felgi? Poprzednie Następne

Jak dobrać oponę do felgi?

Prawidłowy dobór opon do felgi jest bardzo ważny. Sprawdź, jak dobrać oponę do felgi.

Opony wielosezonowe – czy warto? Poprzednie Następne

Opony wielosezonowe – czy warto?

Wielu kierowców decyduje się na opony wielosezonowe – czy warto zakładać opony wielosezonowe? Sprawdź, jakie mają wady i zalety.

Monitor do kamery cofania – jaki wybrać? Poprzednie Następne

Monitor do kamery cofania – jaki wybrać?

Kamery cofania spotkasz zazwyczaj w samochodach marek premium lub w topowych wersjach wyposażenia. Tymczasem niewiele osób wie, że w prosty sposób można ją zamontować nawet w starszym, ubogo wyposażonym samochodzie. Monitory do kamery cofania codzienne ułatwiają manewrowanie setkom kierowców.

Oleje silnikowe - opinie

Klasa lepkości: 10W40 Usuń wybrane filtry
;