Okapy VidaXL

4,5 z 151791 opinii
Z pewnością wszyscy uwielbiają pyszne, domowe jedzenie. Chwile spędzone przy wspólnej konsumpcji, a nawet gotowaniu silnie wzmacniają więzi rodzinne i są nieszablonowym sposobem na spędzenie razem czasu. Oczywiście nie chcielibyśmy by czas ten został zniszczony przez nadmiar zapachów oraz wilgoci spowodowany gotowaniem. Warto temu zapobiec przez zakup okapu kuchennego. Jednak jak wybrać najlepszy model?

Rodzaje okapów
Na rynku dostępne są bardzo różnorodne rodzaje okapów. Oczywiście każdy typ ma swoje zalety i wady.
Najpopularniejsze okapy to kominowe – urządzenia te są widoczne w kuchni i same w sobie stanowią jej dekorację. Ich montaż polega na poprowadzeniu wylotu okapu do przewodu kominowego. W zależności od rodzaju kuchni możemy wybrać modele nowoczesne lub bardziej tradycyjne. Modele te są zalecane raczej do przestronnych kuchni, gdzie zastosowanie takiego typu okapu nie odbije się na utracie przestrzeni.
Oddzielny rodzaj stanowią okapy wyspowe, stosowane nad tak popularnymi kuchenkami ulokowanymi na środku kuchni. Musimy pamiętać, że typ ten będzie widoczny z każdej strony, więc powinien prezentować się dobrze z każdej perspektywy.
Jeśli zależy nam na lepszym ukryciu okapu zdecydujmy się na model do zabudowy. Dzięki temu rozwiązaniu urządzenia te mogą być częściowo lub wcale niewidoczne. Okapy ukryte montowane są na dnie szafek nad kuchenką lub również za frontem kuchennym. Modele te nazywane są również teleskopowymi, ponieważ dzięki wysuwanej szufladzie zwiększają swoją powierzchnię. Jest to idealne rozwiązanie do małego mieszkania, w którym liczy się każda powierzchnia, którą można zagospodarować.
Możemy również skorzystać z najnowszych modeli, czyli okapów montowanych w ścianie nad blatem kuchennym.

Wyciąg czy pochłaniacz
Okap może realizować funkcję pochłaniacza oraz wyciągu, choć obecnie większość sprzętów tego typu realizuje obie te funkcje. W pierwszym przypadku powietrze w pomieszczeniu jest filtrowane przez urządzenie i ponownie wprowadzane w obieg. Rozwiązanie tego typu nie wymaga podłączenia do przewodu kominowego. W przeciwieństwie do okapu, który pełni funkcję wyciągu, gdzie powietrze jest zasysane do przewodu kominowego i wytłaczane na zewnątrz budynku.

Wymiary okapu
Zaleca się, by okap był co najmniej takich wymiarów jak kuchenka, nad którą się znajduje. Dodatkowo urządzenia te powinny być zamontowane na wysokości około 70 cm od powierzchni grzewczej. Tylko w ten sposób będziemy mogli w pełni wykorzystać ich potencjał.

Wydajność okapu
Decydując się na zakup okapu, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na jego wydajność. Jest ona wyrażona w m3/h. Skuteczny okap powinien mieć możliwość przefiltrowania całego powietrza znajdującego się w kuchni 6 razy w ciągu godziny. To oznacza, że jeśli Twoja kuchnia ma powierzchnię 10m2 i wysokość 2,5 m to (czyli objętość to 25 m3) to powinniśmy wybrać okap o wydajności rzędu 150 m3/h.
Niestety im większą wydajność ma nasze urządzenie tym jest ono głośniejsze. Dlatego przed decyzją o zakupie zwróćmy również uwagę na to, ile dB wytwarza nasz okap podczas standardowego użytkowania.

Dodatkowe funkcje okapu
Oczywiście najprostsze urządzenia tego typu mają za zadanie pochłaniać lub wyciągać powietrze oraz dodatkowo zapewniać nam oświetlenie nad gotowanymi przez nas daniami. Jednak funkcjonują jeszcze bardziej zaawansowane modele które posiadają dodatkowo: funkcję turbo, wyłącznik czasowy oraz regulację oświetlenia.

Ceny okapów
Zakup okapu do kuchni nie jest zbyt duża inwestycją. Najtańsze modele możemy kupić już za niecałe 100 złotych. Oczywiście cena okapu zależy od jego rodzaju, funkcjonalności, a także producenta. Najpopularniejsze produkty to urządzenia marki: Samsung, Amica, czy mniej znana TEKA.
Wybrane filtry
Usuń wybrane filtry
Producent:
Tylko oferty
Cena
Producent
Szerokość
Typ okapu
Kolor
Sterowanie
Klasa energetyczna
Rodzaj oświetlenia
Funkcje
Lokalizacja sklepu
Pozostałe lokalizacje

Artykuły eksperckie

Okap kuchenny: 5 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę, zanim go wybierzesz Poprzednie Następne
Wybór okapu kuchennego jest szalenie ważny i nie powinien być pozostawiony przypadkowi. Zobacz, jak wybrać odpowiedni.
Jaki okap podszafkowy będzie najlepszy? Poprzednie Następne
Okap podszafkowy jest idealnym rozwiązaniem do zabudowy w małej, jak i nieco większej kuchni. Zobacz, jaki okap podszafkowy będzie najlepszy.
5 rzeczy, o których zapominamy podczas sprzątania Poprzednie Następne
Czas świątecznych porządków coraz bliżej. Jeśli chcecie, by w tym roku wszystko było wysprzątane idealnie, przejrzyjcie listę 5 rzeczy, o których zwykle zapomin...
Ukryj swój okap w szafce - największe zalety okapów do zabudowy Poprzednie Następne
Okapy kuchenne stały się jednymi z podstawowych AGD w każdym domu. Ich zadaniem jest pochłanianie oparów i tłuszczów, a co za tym idzie ochrona mebli oraz sprzę...
Okapy przyścienne: 5 powodów, dla których warto zwrócić na nie uwagę Poprzednie Następne
Okapy przyścienne są jednym z najlepiej sprzedających się modeli. Ich producenci mają w swojej ofercie wiele egzemplarzy z różnych półek cenowych. Zwraca uwagę ...
Jak poprawić jakość powietrza w domu? Poprzednie Następne
Chcesz czuć się dobrze we własnym domu? Zadbaj o jakość powietrza. Zanieczyszczenia dostające się do wnętrza, kurz i niewłaściwy poziom wilgotności wpływają nie...
Kupujesz meble przez Internet? 6 porad, dzięki którym zakupy zakończysz sukcesem Poprzednie Następne
Obawiasz się, że zakup mebli przez Internet skończy się wpadką? Zastanawiasz się, czy mebel będzie pasował do twojego mieszkania, jeśli przed zakupem nie widzia...
Kolor w kuchni – łatwy przepis na aranżację idealną Poprzednie Następne
Masz smaka na piękną kuchnię? Dodaj jej kolorów. Nic tak nie podkręci stylizacji, jak umiejętnie dobrana kolorystyka. Dlatego nadszedł czas na rozwód z bielą – ...
Aranżacja kuchni z salonem. Jak oddzielić kuchnię otwartą od pokoju? Poprzednie Następne
Wydawać by się mogło, że to karkołomny eksperyment, ale wbrew pozorom, sprawdza się świetnie. Okazuje się bowiem, że kuchnia i salon to para idealna.
Rodzaje okapów kuchennych Poprzednie Następne
Okap kuchenny sprawdzi się w każdej kuchni. Może pełnić rolę pochłaniacza zapachów lub wyciągu. Przed wyborem konkretnego produktu warto zastanowić się, na któr...
Wybieramy idealnie dopasowany okap Poprzednie Następne
Dla wielu osób to właśnie kuchnia jest sercem całego domu. Rozmowy przy stole doskonale umacniają więzy między jego mieszkańcami. Oczywiście, doborowe towarzystwo sprawia, że potrawy smakują o wiele lepiej. Zadbaj, by Twoja kuchnia była stylowym i czystym miejscem. Aby cieszyć się jej nienagannym stanem jak najdłużej, wybierz stylowy okap.
Produkt promowany
Dodaj do ulubionych
 • Typ okapu: Kominowy
 • Wydajność wyciągu [m3/h]: 700
 • Szerokość: od 51 cm do 60 cm
 • Typ okapu: Kominowy
 • Szerokość: od 71 cm do 90 cm
 • Typ okapu: Sufitowy
 • Szerokość: od 71 cm do 90 cm
 • Typ okapu: Sufitowy
 • Szerokość: od 71 cm do 90 cm
 • Typ okapu: Podszafkowy
 • Szerokość: od 71 cm do 90 cm
 • Typ okapu: Sufitowy
 • Szerokość: od 71 cm do 90 cm
 • Typ okapu: Teleskopowy
 • Szerokość: od 51 cm do 60 cm
 • Typ okapu: Kominowy
 • Szerokość: od 51 cm do 60 cm