Nawożenie

4,5 z 36516 opinii
Nawożenie – jest to nic innego jak używanie nawozów w celu zwiększenia ilości składników pokarmowych dla roślin takich jak azot i potas. Kolejnym celem stosowania nawozów jest poprawa właściwości chemicznych gleby, tak by utrzymać odpowiedni odczyn; fizycznych m.in polepszenia i zwiększenia pojemności wodnej; biologicznych dzięki którym zwiększa się ilość pożytecznej mikroflory. Nawożenie zwiększa żyzność gleby, która przez wywożenie plonów wraz ze składnikami mineralnymi znacznie słabnie.
Gdy chcemy nawozić glebę, musimy przede wszystkim zwrócić uwagę na wymagania pokarmowe danej rośliny, czyli ile i jakie tak na prawdę składniki są potrzebne do uzyskania jak największej ilości urodzajnych plonów. To też będzie zależało od warunków gleby czyli jej rodzaju i klimatu w którym się ona znajduje. Zbyt wielkie dawki nawozu niedostosowane do potrzeb roślin i klimatu, mogą powodować degradację siedliska rolniczego i duże zanieczyszczenie środowiska, gdyż znaczna iść pierwiastków może wraz z wodą spłynąć do zbiorników wodnych.
W Polsce rolnicy mogą skorzystać z bardzo pomocnych map zasobności gleb, które tworzone są przez stacje chemiczno-rolnicze. Mapy te określają zasobność gleb i potrzeby poszczególnych roślin na danym terenie. Instytut w Puławach podzielił gleby
na kompleksy przydatności rolniczej. Aby można było sklasyfikować glebę musimy wziąć pod uwagę parę czynników:
-klimat,
-rzeźbę terenu,
-właściwości gleby,
-stosunki wodno-powietrzne.
Przy planowaniu dawki nawożenia, należy uwzględnić wszystkie czynniki wraz z wytycznymi odpowiednimi dla danej rośliny.
Wyróżniamy kilka rodzajów nawożenia:
-przedsiewne- czyli wprowadzane do gleby przed zasadzeniem roślin,
-siewne- czyli stosowane wraz z zasadzaniem roślin,
-pogłówne- w tym przypadku nawozy dostarczone są do ziemi gdy rośliny wegetują,
-donasienne- przed zasadzeniem, należy moczyć nasiona w roztworach mikronawozów.
Nawożenie ma swoich zwolenników jak i przeciwników, niestety w dzisiejszych czasach bez nawożenia bardzo trudno jest uzyskać urodzajne plony. Gleby i powietrze są dość zanieczyszczone, dodatkowo klimat wcale nie wpływa korzystnie na rozwój plonów, dlatego rolnicy ratując swoje gospodarstwa sięgają po nawozy.

Filtry

Tylko oferty

Cena

Marka

Stan

Rok produkcji

-

Informacje dodatkowe

Kraj pochodzenia

Pochodzenie

Lokalizacja sklepu

Pozostałe lokalizacje

Artykuły eksperckie

Kable rozruchowe, prostownik samochodowy i odmrażacz do szyb Poprzednie Następne

Kable rozruchowe, prostownik samochodowy i odmrażacz do szyb

Ujemne temperatury i zimowy klimat dają się we znaki twojemu samochodowi. Zobacz skuteczne metody na mróz, które pozwolą Ci szybko i sprawnie odpalić auto nawet w arktycznych warunkach.

Nowy kurs na prawo jazdy - pomoce naukowe Poprzednie Następne

Nowy kurs na prawo jazdy - pomoce naukowe

Niedawno zmieniły się przepisy dotyczące egzaminów i zasad wydawania dokumentów, a już niebawem czeka nas kolejna modyfikacja prawa. Dlatego osoby, które chcą zdobyć uprawnienia kierowcy, powinny się spieszyć. Sprawdźmy, jakie pomoce naukowe mogą ułatwić edukację.

5 gadżetów pomagających w pielęgnacji samochodu Poprzednie Następne

5 gadżetów pomagających w pielęgnacji samochodu

Posiadacze samochodów zazwyczaj starają się dbać o swój pojazd. Istnieje wiele preparatów, które pozwalają naszemu autu zachować wspaniały wygląd przez długi czas. W niniejszym poradniku prezentujemy 5 gadżetów pomagających w pielęgnacji samochodu.

Jakie radio samochodowe wybrać? Poprzednie Następne

Jakie radio samochodowe wybrać?

Radio w samochodzie nie tylko jest źródłem informacji, lecz także może umilić każdą podróż, szczególnie gdy do przejechania jest kilkadziesiąt lub kilkaset kilometrów. Najnowocześniejsze modele to prawdziwe centra multimedialne, które mogą stać się dumą niejednego właściciela auta.

Oklejanie samochodu Poprzednie Następne

Oklejanie samochodu

Jeszcze do niedawna oklejanie samochodów folią było praktykowane głównie przez najbardziej zagorzałych fanów motoryzacji. Obecnie stało się to praktycznym rozwiązaniem, z którego chętnie korzystają zwykli właściciele aut, firmy.

Black Friday: Akcesoria motoryzacyjne które warto kupić Poprzednie Następne

Black Friday: Akcesoria motoryzacyjne które warto kupić

Czarny Piątek w Polsce już 24 listopada. Dla fanów motoryzacji może być to świetna okazja do zakupu wielu akcesoriów samochodowych, w bardzo przystępnych cenach. Zobaczcie czym warto się zainteresować.

Rozrzutnik - rok 1987 Napisz opinię / Zadaj pytanie
  • Stan: Używane
  • Rok produkcji: 1987
  • Kraj pochodzenia: Polska