Miski olejowe

4,5 z 36516 opinii
Prawidłowa praca silnika spalinowego.
Podczas pracy silnika wytwarzane są ogromne ilości ciepła wynikające z samego spalania paliwa w cylindrach oraz tarcia, do którego dochodzi w wyniku ruchu tłoków. Aby zminimalizować wspomniane siły tarcia, w silnikach spalinowych stosuje się olej silnikowy, mający za zadanie jego ograniczenie, oraz oczyszczanie silnika z opiłków powstałych podczas pracy, ponieważ nie jest możliwe całkowite zniwelowanie zjawiska jakim jest tarcie. Tak więc podstawowym zadaniem oleju silnikowego jest smarowanie, jednak do tego dochodzi chłodzenie silnika, oraz oczyszczanie. Oleje silnikowe to produkty o różnej lepkości stosowane w różnych rodzajach silników. Podczas stanu spoczynku silnika olej zbiera się w specjalnym naczyniu umieszczonym pod silnikiem. Miski olejowe mają za zadanie gromadzenie oleju, gdy ten spływa z układu po ustaniu pracy silnika, oraz w trakcie jego pracy, jednak w mniejszej ilości.
Newralgiczny element pojazdu.
Miski olejowe są narażone na wiele różnych uszkodzeń ze względu na ich umiejscowienie blisko podłoża, po którym się poruszamy. Wszelkiego rodzaju dziury w drodze, czy krawężniki to idealna okazja do uszkodzenia tego elementu, co może skutkować wyciekiem oleju i brakiem możliwości kontynuowania jazdy, to bowiem mogłoby doprowadzić do zatarcia jednostki napędowej, co oznacza kosztowny remont, a nawet wymianę silnika. Miski olejowe wytwarzane są z wytrzymałych materiałów, jednak siły powstałe w wyniku uderzenia mogą okazać się zabójcze nawet dla najtwardszego tworzywa. Pod miskami olejowymi stosuje się plastikowe osłony celem zminimalizowania ewentualnych uszkodzeń, jednak to nie gwarantuje bezpieczeństwa elementu, dlatego tak ważne jest użytkowanie samochodu zgodnie z jego fabrycznym przeznaczeniem, nie każde auto bowiem nadaje się na bezdroża, czy nawet do miasta. Miski olejowe swą nazwę zawdzięczają przeznaczeniu, jak i kształtowi, wyglądem bowiem przypominają dużą miskę. Utrzymanie tego elementu w dobrym stanie pozwoli zaoszczędzić czas i nerwy związane z wyciekiem oleju, czy unieruchomieniem samochodu na dłuższy czas. Należy pamiętać, że olej zapewnia smarowanie silnika podczas pracy i bez niego nie jest możliwa prawidłowa praca, dodatkowo wyciek oleju prowadzi do skażenia gleby.

Filtry

Tylko oferty

Cena

Marka

Model

Typ

Lokalizacja sklepu

Pozostałe lokalizacje

Artykuły eksperckie

Ranking najlepszych haków i linek holowniczych Poprzednie Następne

Ranking najlepszych haków i linek holowniczych

Możliwość holowania bywa przydatna w różnych sytuacjach, od awarii po konieczność zwiększenia ładowności samochodu. Można do tego wykorzystywać różne modele aut, jednak bez odpowiedniego sprzętu niewiele zdziała się na drodze.

Top 10 najlepszych radioodtwarzaczy samochodowych Poprzednie Następne

Top 10 najlepszych radioodtwarzaczy samochodowych

Wielu kierowców uwielbia kiedy podczas jazdy towarzyszy im muzyka. W niniejszym poradniku przedstawiamy wam 10 najlepszych radioodtwarzaczy, które pomogą zapewnić niezwykłe doznania dźwiękowe każdemu prowadzącemu melomanowi.

Najlepsze opony zimowe - ranking top 10 Poprzednie Następne

Najlepsze opony zimowe - ranking top 10

Zima już nie bawem - nie pozwól byś dołączył do grupy zaskoczonych przez śnieg kierowców. Odwiedź ceneo.pl już teraz i zobacz ranking najlepszych i najpopularniejszych opon zimowych. Znajdź idealne opony dla swojego samochodu i bądź przygotowany w każdej chwili na atak zimy.

Hybrydowe Porsche Panamera - piekielnie mocna limuzyna Poprzednie Następne

Hybrydowe Porsche Panamera - piekielnie mocna limuzyna

Na targach w Genewie, Porsche zaprezentowało nową odsłonę swojej kultowej limuzyny. Samochód będzie mógł pochwalić się mocą 680 koni! Pikanterii dodaje fakt, że Panamera otrzyma również silnik hybrydowy, który będzie mógł być używany w trybie elektrycznym. To jeden z najciekawszych modeli, zaprezentowanych w ostatnich miesiącach.

Oto najdroższy samochód świata [ZDJĘCIA] Poprzednie Następne

Oto najdroższy samochód świata [ZDJĘCIA]

Firma Rolls Royce od zawsze kojarzona była z luksusowymi i drogimi samochodami. Tym razem przeszli jednak sami siebie. Poznajcie Rolls Royce Sweptail, który kosztuje prawie 50 milionów złotych.

5 najwygodniejszych samochodów terenowych Poprzednie Następne

5 najwygodniejszych samochodów terenowych

Miejskie samochody terenowe, czyli SUVy od kilku lat cieszą się coraz większą popularnością. Sprawdziliśmy, jakie są najlepsze i najwygodniejsze modele luksusowych "terenówek".