Miski olejowe

4,5 z 50090 opinii
Prawidłowa praca silnika spalinowego.
Podczas pracy silnika wytwarzane są ogromne ilości ciepła wynikające z samego spalania paliwa w cylindrach oraz tarcia, do którego dochodzi w wyniku ruchu tłoków. Aby zminimalizować wspomniane siły tarcia, w silnikach spalinowych stosuje się olej silnikowy, mający za zadanie jego ograniczenie, oraz oczyszczanie silnika z opiłków powstałych podczas pracy, ponieważ nie jest możliwe całkowite zniwelowanie zjawiska jakim jest tarcie. Tak więc podstawowym zadaniem oleju silnikowego jest smarowanie, jednak do tego dochodzi chłodzenie silnika, oraz oczyszczanie. Oleje silnikowe to produkty o różnej lepkości stosowane w różnych rodzajach silników. Podczas stanu spoczynku silnika olej zbiera się w specjalnym naczyniu umieszczonym pod silnikiem. Miski olejowe mają za zadanie gromadzenie oleju, gdy ten spływa z układu po ustaniu pracy silnika, oraz w trakcie jego pracy, jednak w mniejszej ilości.
Newralgiczny element pojazdu.
Miski olejowe są narażone na wiele różnych uszkodzeń ze względu na ich umiejscowienie blisko podłoża, po którym się poruszamy. Wszelkiego rodzaju dziury w drodze, czy krawężniki to idealna okazja do uszkodzenia tego elementu, co może skutkować wyciekiem oleju i brakiem możliwości kontynuowania jazdy, to bowiem mogłoby doprowadzić do zatarcia jednostki napędowej, co oznacza kosztowny remont, a nawet wymianę silnika. Miski olejowe wytwarzane są z wytrzymałych materiałów, jednak siły powstałe w wyniku uderzenia mogą okazać się zabójcze nawet dla najtwardszego tworzywa. Pod miskami olejowymi stosuje się plastikowe osłony celem zminimalizowania ewentualnych uszkodzeń, jednak to nie gwarantuje bezpieczeństwa elementu, dlatego tak ważne jest użytkowanie samochodu zgodnie z jego fabrycznym przeznaczeniem, nie każde auto bowiem nadaje się na bezdroża, czy nawet do miasta. Miski olejowe swą nazwę zawdzięczają przeznaczeniu, jak i kształtowi, wyglądem bowiem przypominają dużą miskę. Utrzymanie tego elementu w dobrym stanie pozwoli zaoszczędzić czas i nerwy związane z wyciekiem oleju, czy unieruchomieniem samochodu na dłuższy czas. Należy pamiętać, że olej zapewnia smarowanie silnika podczas pracy i bez niego nie jest możliwa prawidłowa praca, dodatkowo wyciek oleju prowadzi do skażenia gleby.

Tylko oferty
Cena
Producent
Marka
Model
Typ
Jakość części (zgodnie z GVO)
Typ samochodu
Typ silnika
Lokalizacja sklepu
Pozostałe lokalizacje

Artykuły eksperckie

Co ile wymiana rozrządu? Wszystko, co musisz wiedzieć o wymianie rozrządu Poprzednie Następne
Wyjaśniamy, czym jest rozrząd w samochodzie, czym grozi jego uszkodzenie oraz jak często należy go wymieniać. Dowiedz się więcej!
Piszczący pasek: przyczyny, naprawa Poprzednie Następne
Wraz z nadejściem chłodniejszych dni w wielu samochodach pojawia się problem – piszczący pasek. Zobacz, skąd bierze się przeraźliwy pisk spod maski i jak mu zaradzić.
Najlepsze silniki benzynowe: ranking Poprzednie Następne
Szczególnie korzystnie wypadają silniki benzynowe, które są znacznie mniej szkodliwe dla środowiska, niż tracące na popularności motory wysokoprężne. Zobacz
Czyszczenie EGR. Najczęstsze objawy i przyczyny awarii Poprzednie Następne
Jak działa EGR, jak go wyczyścić i jakie są przyczyny awarii? Zobacz, co musisz wiedzieć o czyszczeniu EGR.
Jak prawidłowo naciągnąć pasek klinowy? Poprzednie Następne
Ślizgającego się paska klinowego nie wolno ignorować. Zobacz, jak naciągnąć pasek klinowy.
Poduszka silnika. Objawy uszkodzenia poduszki pod silnikiem Poprzednie Następne
Sorawdź, jakie są objawy zużytej poduszki pod silnikiem i jak ją wymienić.
Samochodowy rejestrator jazdy - jaki wybrać? Top 5 modeli Poprzednie Następne
Wideorejestrator może zaoszczędzić nam kłopotów i pieniędzy w razie wypadku i dochodzenia o odszkodowanie. Zobacz polecane modele.
Dobry alkomat – jak kupić Poprzednie Następne
Zabezpieczeniem przez kierowaniem w stanie po spożyciu lub nietrzeźwości jest alkomat, który wskaże ci czerwone światło. Jak wybrać dobry alkomat, któremu można zaufać?
Małe auta miejskie – jaki samochód miejski kupić? Poprzednie Następne
Mocno zagęszczające się miasta i ciasne parkingi sprawiają, że małe auta miejskie mogą być doskonały wyborem. Zobacz, jaki samochód miejski kupić.
Jakiego SUV-a kupić? Poprzednie Następne
Moda na SUV-y trwa w najlepsze. Sprawdź, jakiego SUV-a wybrać.
Jaki wideorejestrator do 200 zł? Wybieramy kamerę samochodową do 200 zł Poprzednie Następne
Jaki wideorejestrator do 200 zł kupić? Sprawdź nasze propozycje.