Mikrokontrolery

4,5 z 52453 opinii
Mikrokontroler (MCU, μC, uC ang. microcontroller) to scalony układ mikroprocesorowy. Prościej mówiąc, jest to komputer zbietrający sygnały wejściowe, a po przetworzeniu wypuszcza jako sygnały wyjściowe. Od zwykłego mikroprocesora odróżnia go fakt, iż do pracy zazwyczaj nie potrzebuje zastosowania dodatkowych elementów. Jednocześnie jest kompatybilny z rozmaitymi urządzeniami zewnętrznymi, nie wymagając podłączenia dodatkowych układów peryferyjnych.
Mikrokontrolery sterują urządzeniami elektronicznymi i elektrycznymi, z których wszyscy korzystamy. Znajdują się w autach (systemy sterowania silnikami, systemy bezpieczeństwa, moduły komfortu, klimatyzacja itp.), zabawkach, urządzeniach biurowych i tych codziennego użytku. Znalazły zastosowanie w sprzęcie medycznym oraz w implantach. Korzysta z nich także branża automotive, telekomunikacja oraz cały przemysł produkcyjny i wydobywczy.
Budowa mikrokontrolera jest niezmiernie prosta. Jest to pojedynczy układ scalony posiadający jednostkę centralną (CPU), pamięć RAM oraz liczne układy wejścia i wyjścia. Większość z nich dodatkowo zawiera pamięć programu jako Flash, ROM, MRAM lub FRAM.
Ściśle powiązane z mikrokontrolerami jest taktowanie czyli drgania kwarcu. Najpopularniejsze częstotliwości to 8, 16 oraz 32 MHz. Taktowanie zegara systemowego mikrokontrolera następuje przez zewnętrzny sygnał, rezonator (wymagane jest podłączenie dodatkowych elementów) lub wewnętrzny system taktujący.
Wśród mikrokontrolerów znajdziemy te programowane fabrycznie (są one najtańsze) oraz inne, dające nam możliwość wielokrotnego programowania, znajdujące zastosowanie przede wszystkich w urządzeniach prototypowych. Najpopularniejszymi językami tutaj są wszystkie z rodziny C (C++, C#, C), asembler oraz prosty dialekt języka BASIC. Najbardziej pracochłonną opcją, ale i zarazem najlepiej wykorzystującą możliwości mikrokontrolera, jest asembler. Dla bardziej leniwych programistów istnieją specjalistyczne narzędzia pozwalające na zaprogramowanie w oparciu o gotowy algorytm. Istnieją również mikrokontrolery nie posiadające własnej pamięci. Z tego powodu mogą wykonywać jedynie programy, które są zapisane w pamięci zewnętrznej. Takie rozwiązanie stosowane jest, jeśli program wymaga zbyt dużej pamięci.
Mikrokontrolery są niezwykłymi urządzeniami. Szybko potrafią monitorować, analizować i przetwarzać sygnały potrzebne do sterowania rozmaitymi urządzeniami i procesami.Krótko mówiąc jest to użyteczny i samodzielny system, przez niektórych nazywany minikomputerem jednoukładowym.

Filtry

Tylko oferty

Cena

Lokalizacja sklepu

Pozostałe lokalizacje

Artykuły eksperckie

Tablety i Laptopy Apple Poprzednie Następne

Tablety i Laptopy Apple

Apple to prawdziwy potentat na rynku urządzeń mobilnych. Firma zdobyła tą pozycję dzięki bardzo wysokiej jakości produktów. Swoją unikalnością wyprzedza wiele innych znanych marek. Zobacz jakie najnowsze telefony i tablety warto kupić? Jakie są ich wady i zalety?

Ranking tanich i dobrych laptopów Poprzednie Następne

Ranking tanich i dobrych laptopów

Szukasz dla siebie laptopa, lecz nie wiesz na co zwrócić uwagę przy wyborze i nie chcesz wydawać na niego fortuny? W naszym artykule opisujemy najpopularniejsze pozycje wśród tanich laptopów, dzięki którym za niewielkie pieniądze uzyskacie wydajny sprzęt wyposażony w najnowsze funkcje!

Jaki laptop wybrać — mały czy duży? Poprzednie Następne

Jaki laptop wybrać — mały czy duży?

Duży wybór różnych modeli laptopów na rynku sprawia, że właściwie każdy użytkownik może wybrać dla siebie odpowiedni, najlepiej spełniający jego wymagania sprzęt. Często jednym z dylematów podczas zakupu jest kwestia, czy zdecydować się na mały, czy duży laptop.

Test wodoodpornej klawiatury Poprzednie Następne

Test wodoodpornej klawiatury

Czas sprawdzić, ile jest prawdy w sloganie reklamowym o całkowitej wodoodporności klawiszy klawiatury komputerowej. Czy oznacza to, że dosłowne "wykąpanie" naszej klawiatury w wannie, nie wpłynie na jej użytkowanie?

Jaki laptop do gier do 5000 zł - porównanie modeli Poprzednie Następne

Jaki laptop do gier do 5000 zł - porównanie modeli

W poniższym porównaniu wybraliśmy laptop do gier do 5000 zł i udowodnimy że za takie pieniądze, można zaopatrzyć się w sprzęt do grania, który nie będzie ograniczał nas jedynie do biurka w naszym pokoju.

Czy nowy Macbook Air zdeklasuje konkurencję? Nowy laptop zachwyca pod wieloma względami Poprzednie Następne

Czy nowy Macbook Air zdeklasuje konkurencję? Nowy laptop zachwyca pod wieloma względami

Nowy Macbook Air to niesamowicie lekki komputer, który dysponuje świetnym ekranem Retina. Zaprojektowany zupełnie od nowa ma przekonać do zakupu świetną baterią i szybkimi podzespołami. Czy nowy model będzie hitem w ofercie firmy z Cupertino?