Microsoft Windows

4,5 z 52453 opinii
Microsoft Windows to tak zwana rodzina systemów operacyjnych, które zostały stworzone przed popularną już na całym świecie firmę Microsoft. Rzeczone systemy działają na podstawie serwerów, systemów wbudowanych oraz na komputerach osobistych, na których najczęściej można je spotkać.

Pierwszy system z rodziny Windows został zaprezentowany w 1984 roku, z kolei pierwsze wydanie datuje się na dokładnie 20 listopada 1985 roku, czyli na ponad 30 lat wstecz. Wówczas system nosił miano Windows 1.0. Premiera Windows Microsoft z 1984 roku ukazywała jednak graficzną nakładkę na system operacyjny MS-DOS, która została stworzona z powodu rosnącej popularności graficznych interfejsów. Jak się dziś można domyślić, Windows wręcz zdominował światowy rynek komputerów osobistych.

Microsoft Windows dzieli się nie tylko na wersje, ale również i na serie produktów. Wśród nich wymienia się (od najstarszego) 16-bitowe środowiska operacyjne, hybrydy, 16/32-bitowe środowiska operacyjne, hybrydowe, 16/32-bitowe systemy operacyjne, 32-bitowe systemy operacyjne, 64-bitowe systemy operacyjne. Ostatnia seria obejmuje między innymi najnowszą wersję systemu Windows 10, a także starsze Windows 8.1 i Windows 7.

Aplikacje Microsoft Windows

Nie da się ukryć, że firma Microsoft posiada popularne i znane każdemu aplikacje. Wśród nich należy wymienić między innymi przeglądarkę Internet Explorer, która jest dostępna od czasów systemu Windows 95, zaś od systemu Windows 98 jest ona zintegrowana z Eksploratorem Windows. Oznacza to więc, że nie można jej w żaden sposób całkowicie usunąć z systemu.

Kolejna aplikacja to Windows Media Player, czyli odtwarzacz multimedialny, który - podobnie jak wspomniana już przeglądarka - jest nie do usunięcia. Ciekawostką jest, że w marcu 2004 roku Komisja Europejska nałożyła na firmę Microsoft karę i nakazała usunąć program z kolejnych systemów. Aplikacja powróciła w wersji N, ale ta nie odniosła dużego sukcesu.
Kolejne aplikacje to aplikacje pocztowe, takie jak Windows Live, Outlook Express, Windows Mail i Poczta.
Systemy Microsoft Windows wciąż są jednak rozwijane i nadal słynna firma wydaje coraz to nowsze wersje.

Microsoft Windows

Tylko oferty

Cena

Nośnik

Architektura

Lokalizacja sklepu

Pozostałe lokalizacje

Artykuły eksperckie

Najmniejsze i najbardziej wygodne laptopy Poprzednie Następne

Najmniejsze i najbardziej wygodne laptopy

Często podróżujesz i szukasz laptopa, który zmieści się wszędzie? Oczekujesz od swojego sprzętu by był zawsze przy Tobie? Sprawdź Ceneo.pl bo dzięki naszemu poradnikowi dowiesz się, który netbook, laptop 2w1 lub ultrabook wybrać tak, by spełniał wszystkie Twoje potrzeby.

Komputer stacjonarny i Mini komputer Apple Poprzednie Następne

Komputer stacjonarny i Mini komputer Apple

Komputery Apple to nie tylko popularne laptopy - Macbooki, ale także komputery stacjonarne, czy też mini komputery. Produkty Apple cieszą się uznaniem także ze względu na swój unikalny i nowoczesny design. Chcesz być na bieżąco? Zobacz na Ceneo.pl przegląd produktów firmy Apple.

Jaki laptop wybrać — mały czy duży? Poprzednie Następne

Jaki laptop wybrać — mały czy duży?

Duży wybór różnych modeli laptopów na rynku sprawia, że właściwie każdy użytkownik może wybrać dla siebie odpowiedni, najlepiej spełniający jego wymagania sprzęt. Często jednym z dylematów podczas zakupu jest kwestia, czy zdecydować się na mały, czy duży laptop.

Laptop gamingowy Razer Blade powala cienką obudową i ogromną mocą! Poprzednie Następne

Laptop gamingowy Razer Blade powala cienką obudową i ogromną mocą!

Razer to specjalista i jeden z liderów rynku gamingowego na świecie. Producent zaprezentował nowego laptopa gamingowego Razer Blade z ekranem o przekątnej 15,6 cala. Ogromnym zaskoczeniem jest niesamowicie mocna specyfikacja schowana pod bardzo cienką obudową. Czy ten laptop będzie nowym marzeniem każdego gracza?

Przegląd najlepszych plecaków na laptopa Poprzednie Następne

Przegląd najlepszych plecaków na laptopa

Wybór dobrego plecaka na laptopa pozwoli zabezpieczyć go przed uszkodzeniami. Wiele innowacyjnych rozwiązań wprowadzonych przez producentów sprawia, że można go zabrać do pracy czy na wycieczkę. Wybraliśmy dla ciebie najlepsze plecaki, jakie są dostępne na Ceneo.pl

Czy nowy Macbook Air zdeklasuje konkurencję? Nowy laptop zachwyca pod wieloma względami Poprzednie Następne

Czy nowy Macbook Air zdeklasuje konkurencję? Nowy laptop zachwyca pod wieloma względami

Nowy Macbook Air to niesamowicie lekki komputer, który dysponuje świetnym ekranem Retina. Zaprojektowany zupełnie od nowa ma przekonać do zakupu świetną baterią i szybkimi podzespołami. Czy nowy model będzie hitem w ofercie firmy z Cupertino?

Microsoft Windows - opinie