Microsoft Windows

4,6 z 89808 opinii
Microsoft Windows to tak zwana rodzina systemów operacyjnych, które zostały stworzone przed popularną już na całym świecie firmę Microsoft. Rzeczone systemy działają na podstawie serwerów, systemów wbudowanych oraz na komputerach osobistych, na których najczęściej można je spotkać.

Pierwszy system z rodziny Windows został zaprezentowany w 1984 roku, z kolei pierwsze wydanie datuje się na dokładnie 20 listopada 1985 roku, czyli na ponad 30 lat wstecz. Wówczas system nosił miano Windows 1.0. Premiera Windows Microsoft z 1984 roku ukazywała jednak graficzną nakładkę na system operacyjny MS-DOS, która została stworzona z powodu rosnącej popularności graficznych interfejsów. Jak się dziś można domyślić, Windows wręcz zdominował światowy rynek komputerów osobistych.

Microsoft Windows dzieli się nie tylko na wersje, ale również i na serie produktów. Wśród nich wymienia się (od najstarszego) 16-bitowe środowiska operacyjne, hybrydy, 16/32-bitowe środowiska operacyjne, hybrydowe, 16/32-bitowe systemy operacyjne, 32-bitowe systemy operacyjne, 64-bitowe systemy operacyjne. Ostatnia seria obejmuje między innymi najnowszą wersję systemu Windows 10, a także starsze Windows 8.1 i Windows 7.

Aplikacje Microsoft Windows

Nie da się ukryć, że firma Microsoft posiada popularne i znane każdemu aplikacje. Wśród nich należy wymienić między innymi przeglądarkę Internet Explorer, która jest dostępna od czasów systemu Windows 95, zaś od systemu Windows 98 jest ona zintegrowana z Eksploratorem Windows. Oznacza to więc, że nie można jej w żaden sposób całkowicie usunąć z systemu.

Kolejna aplikacja to Windows Media Player, czyli odtwarzacz multimedialny, który - podobnie jak wspomniana już przeglądarka - jest nie do usunięcia. Ciekawostką jest, że w marcu 2004 roku Komisja Europejska nałożyła na firmę Microsoft karę i nakazała usunąć program z kolejnych systemów. Aplikacja powróciła w wersji N, ale ta nie odniosła dużego sukcesu.
Kolejne aplikacje to aplikacje pocztowe, takie jak Windows Live, Outlook Express, Windows Mail i Poczta.
Systemy Microsoft Windows wciąż są jednak rozwijane i nadal słynna firma wydaje coraz to nowsze wersje.
Filtry
Tylko oferty
Cena
Nośnik
Architektura
Lokalizacja sklepu
Pozostałe lokalizacje

Rekomendowane produkty

Artykuły eksperckie

Najlepszy antywirus. Ranking programów antywirusowych Poprzednie Następne
Dobry antywirus to program, bez którego komputer jest stale zagrożony atakami z sieci. Wykrywa on wirusy, usuwa je oraz chroni sprzęt w czasie rzeczywistym przed wirusami. Jak wybrać najlepszy antywirus? Sprawdź nasz poradnik i ranking programów antywirusowych!
ASUS ROG Zephyrus DUO 15. Laptop do zadań specjalnych z dwoma ekranami Poprzednie Następne
Laptop ASUS ROG Zephyrus DUO 15 to najnowsza propozycja producenta skierowana do najbardziej wymagających użytkowników. Urządzenie zostało wyposażone w absolutnie najlepsze podzespoły, a także dodatki takie jak chociażby dodatkowy ekran. Czy tak wygląda laptop przyszłości?
Jaki Windows do gier? Którą wersję wybrać? Poprzednie Następne
Od kilkudziesięciu lat Microsoft posiada praktycznie monopol w dziedzinie komputerowych systemów operacyjnych. Przez lata do użytkowników trafiło wiele edycji popularnych OS-ów spółki. Pojawia się więc pytanie, jaki Windows nadaje się najlepiej do gier. Jaką wersję wybrać, gdy planujemy zabawę z najnowszymi tytułami, a jaką, gdy chcemy przypomnieć sobie klasyki sprzed lat?
Jaki system operacyjny wybrać? Poprzednie Następne
System operacyjny to jeden z ważniejszych elementów. Zobacz, jaki system jest najlepszym wyborem.
Jaki antywirus na telefon jest najlepszy – ranking Poprzednie Następne
W chwili, gdy dostęp do Internetu na smartfonach stał się powszechny, zwiększył się automatycznie wskaźnik cyberprzestępstw. Z pomocą telefonu można obecnie płacić w sklepach, przechowywane są na nich ważne pliki oraz prywatne zdjęcia i materiały filmowe. Jedynym skutecznym zabezpieczeniem jest wykupienie licencji na program antywirusy. Z tekstu dowiecie się, jakie antywirusy na Androida warto mieć zainstalowane na smartfonie.
Programy antywirusowe – ranking Poprzednie Następne
Każdy z nas codziennie loguje się na różne witryny, robi przelewy bankowe i przypisuje karty kredytowe do usług. Cyberprzestępcy tylko czekają, aż im się odsłonimy, dlatego musicie pamiętać o odpowiednich zabezpieczeniach. Zobacz ranking najlepszych programów antywirusowych.
Jaki program do obróbki grafiki wybrać? Poprzednie Następne
Z racji tego, że w każdym smartfonie znajduje się aparat, jesteśmy codziennie wręcz zalewani kolejną porcją zdjęć. Część wychodzi lepiej, część gorzej, ale niek...
Kultowy program do obróbki zdjęć Adobe Photoshop Poprzednie Następne
Adobe Photoshop to już legendarny program wśród grafików i osób zajmujących się fotografią. Sprawdź do czego można go używać
Kaspersky wprowadza darmowy program antywirusowy Poprzednie Następne
Avast ma nowego konkurenta. Firma Kaspersky właśnie ogłosiła, że do swojej oferty zamierza wprowadzić darmowy program antywirusowy. Ma on zapewniać podstawową ochronę komputera przed wirusami i nie tylko.

Microsoft Windows - opinie

  • Nośnik: Klucz licencyjny
  • Architektura: 32/64 Bity
Dodaj do ulubionych
  • Nośnik: Klucz licencyjny
  • Architektura: 32/64 Bity