Microsoft Windows

4,5 z 56139 opinii
Microsoft Windows to tak zwana rodzina systemów operacyjnych, które zostały stworzone przed popularną już na całym świecie firmę Microsoft. Rzeczone systemy działają na podstawie serwerów, systemów wbudowanych oraz na komputerach osobistych, na których najczęściej można je spotkać.

Pierwszy system z rodziny Windows został zaprezentowany w 1984 roku, z kolei pierwsze wydanie datuje się na dokładnie 20 listopada 1985 roku, czyli na ponad 30 lat wstecz. Wówczas system nosił miano Windows 1.0. Premiera Windows Microsoft z 1984 roku ukazywała jednak graficzną nakładkę na system operacyjny MS-DOS, która została stworzona z powodu rosnącej popularności graficznych interfejsów. Jak się dziś można domyślić, Windows wręcz zdominował światowy rynek komputerów osobistych.

Microsoft Windows dzieli się nie tylko na wersje, ale również i na serie produktów. Wśród nich wymienia się (od najstarszego) 16-bitowe środowiska operacyjne, hybrydy, 16/32-bitowe środowiska operacyjne, hybrydowe, 16/32-bitowe systemy operacyjne, 32-bitowe systemy operacyjne, 64-bitowe systemy operacyjne. Ostatnia seria obejmuje między innymi najnowszą wersję systemu Windows 10, a także starsze Windows 8.1 i Windows 7.

Aplikacje Microsoft Windows

Nie da się ukryć, że firma Microsoft posiada popularne i znane każdemu aplikacje. Wśród nich należy wymienić między innymi przeglądarkę Internet Explorer, która jest dostępna od czasów systemu Windows 95, zaś od systemu Windows 98 jest ona zintegrowana z Eksploratorem Windows. Oznacza to więc, że nie można jej w żaden sposób całkowicie usunąć z systemu.

Kolejna aplikacja to Windows Media Player, czyli odtwarzacz multimedialny, który - podobnie jak wspomniana już przeglądarka - jest nie do usunięcia. Ciekawostką jest, że w marcu 2004 roku Komisja Europejska nałożyła na firmę Microsoft karę i nakazała usunąć program z kolejnych systemów. Aplikacja powróciła w wersji N, ale ta nie odniosła dużego sukcesu.
Kolejne aplikacje to aplikacje pocztowe, takie jak Windows Live, Outlook Express, Windows Mail i Poczta.
Systemy Microsoft Windows wciąż są jednak rozwijane i nadal słynna firma wydaje coraz to nowsze wersje.

Microsoft Windows

Tylko oferty

Cena

Nośnik

Architektura

Lokalizacja sklepu

Pozostałe lokalizacje

Artykuły eksperckie

Jaki laptop do gier wybrać? Poprzednie Następne

Jaki laptop do gier wybrać?

Nowe gry to nie tylko wspaniała rozrywka, która przez swoje wyśrubowane wymagania może stanowić nie lada wyzwanie dla Twojego komputera. Jeżeli lubisz grać w gry komputerowe i szukasz laptopa, który zapeni Ci płynną rozgrywkę? Dzięki naszemu poradnikowi dowiesz się, który laptop dla graczy warto kupić.

Ranking najlepszych podstawek chłodzących 2019 Poprzednie Następne

Ranking najlepszych podstawek chłodzących 2019

Podkładka chłodząca potrafi realnie przyczynić się do przedłużenia żywotności laptopa - Na Ceneo znajdziesz ranking najlepszych podstawek chłodzących! Zapoznaj się z naszym rankingiem najlepszych podkładek chłodzących i kup najtaniej.

Jak zwiększyć żywotność baterii w laptopie? Poprzednie Następne

Jak zwiększyć żywotność baterii w laptopie?

Bateria w laptopie prędzej czy później będzie pracować nieco krócej niż na początku. Żeby uniknąć takiego stanu rzeczy, przygotowaliśmy dla was kilka praktycznych porad, które wydłużą czas pracy urządzenia na jednym ładowaniu. Okazuje się, że wcale nie trzeba kupować nowej baterii.

Kultowy program do obróbki zdjęć Adobe Photoshop Poprzednie Następne

Kultowy program do obróbki zdjęć Adobe Photoshop

Adobe Photoshop to już legendarny program wśród grafików i osób zajmujących się fotografią. Sprawdź do czego można go używać

Jak dbać o komputer? Poprzednie Następne

Jak dbać o komputer?

Już dawno minęły czasy, kiedy komputery stacjonarne bądź laptopy były towarami luksusowymi. Teraz tego typu urządzenia występują praktycznie w każdym domu i wykorzystywane są do najróżniejszych celów, w zależności od wykonywanej pracy lub hobby. Niestety, pecety jak wszystkie inne urządzenia podatne są na uszkodzenia, a jednym z powodów jest osadzający się wszędzie kurz, mogący doprowadzić do przegrzania podzespołów. W niniejszym tekście podzielę się z wami kilkoma wskazówkami, jak dbać o komputer, żeby służył wam jak najdłużej.

Co to jest nettop? Poprzednie Następne

Co to jest nettop?

Zmniejszanie rozmiarów w branży technologicznej coraz częściej widać przy okazji zakupu nowych telefonów czy komputerów. Niezwykle dobrze trend ten widać w nettop-ach, które z zamierzenia mają być małe, poręczne i służyć do komfortowego przeglądania internetu czy używania aplikacji. Zatem co to nettop? Do czego służy? Czy warto go kupić? W dalszej części przedstawiamy odpowiedzi na te pytania oraz sylwetkę tego rodzaju komputerów.


Microsoft Windows - opinie