Microsoft Windows

4,5 z 64704 opinii
Microsoft Windows to tak zwana rodzina systemów operacyjnych, które zostały stworzone przed popularną już na całym świecie firmę Microsoft. Rzeczone systemy działają na podstawie serwerów, systemów wbudowanych oraz na komputerach osobistych, na których najczęściej można je spotkać.

Pierwszy system z rodziny Windows został zaprezentowany w 1984 roku, z kolei pierwsze wydanie datuje się na dokładnie 20 listopada 1985 roku, czyli na ponad 30 lat wstecz. Wówczas system nosił miano Windows 1.0. Premiera Windows Microsoft z 1984 roku ukazywała jednak graficzną nakładkę na system operacyjny MS-DOS, która została stworzona z powodu rosnącej popularności graficznych interfejsów. Jak się dziś można domyślić, Windows wręcz zdominował światowy rynek komputerów osobistych.

Microsoft Windows dzieli się nie tylko na wersje, ale również i na serie produktów. Wśród nich wymienia się (od najstarszego) 16-bitowe środowiska operacyjne, hybrydy, 16/32-bitowe środowiska operacyjne, hybrydowe, 16/32-bitowe systemy operacyjne, 32-bitowe systemy operacyjne, 64-bitowe systemy operacyjne. Ostatnia seria obejmuje między innymi najnowszą wersję systemu Windows 10, a także starsze Windows 8.1 i Windows 7.

Aplikacje Microsoft Windows

Nie da się ukryć, że firma Microsoft posiada popularne i znane każdemu aplikacje. Wśród nich należy wymienić między innymi przeglądarkę Internet Explorer, która jest dostępna od czasów systemu Windows 95, zaś od systemu Windows 98 jest ona zintegrowana z Eksploratorem Windows. Oznacza to więc, że nie można jej w żaden sposób całkowicie usunąć z systemu.

Kolejna aplikacja to Windows Media Player, czyli odtwarzacz multimedialny, który - podobnie jak wspomniana już przeglądarka - jest nie do usunięcia. Ciekawostką jest, że w marcu 2004 roku Komisja Europejska nałożyła na firmę Microsoft karę i nakazała usunąć program z kolejnych systemów. Aplikacja powróciła w wersji N, ale ta nie odniosła dużego sukcesu.
Kolejne aplikacje to aplikacje pocztowe, takie jak Windows Live, Outlook Express, Windows Mail i Poczta.
Systemy Microsoft Windows wciąż są jednak rozwijane i nadal słynna firma wydaje coraz to nowsze wersje.
Tylko oferty
Cena
Nośnik
Architektura
Lokalizacja sklepu
Pozostałe lokalizacje

Artykuły eksperckie

Jak wyczyścić komputer z kurzu? Poradnik Poprzednie Następne

Jak wyczyścić komputer z kurzu? Poradnik

Kilka skutecznych porad, jak pozbyć się kurzu z komputera oraz jego peryferiów. Zadbaj o swojego peceta, żeby przedłużyć jego żywotność.Kurz jest wszędzie… Nie ...

Karty graficzne obsługujące DirectX 12 – mity i ograniczenia Poprzednie Następne

Karty graficzne obsługujące DirectX 12 – mity i ograniczenia

Przy okazji wejścia na rynek Windowsa 10 powstała lekka panika: Microsoft wprowadzał bibliotekę DirectX 12 i wyglądało, że nie wszystkie karty graficzne mogą by...

Jak sprawdzić temperaturę procesora? Poprzednie Następne

Jak sprawdzić temperaturę procesora?

Twój laptop ciągle się przegrzewa i przestaje działać? A może temperatura procesora jest za wysoka. Sprawdź jak łatwo można sprawdzić temperaturę procesora.

Mały laptop do pracy: polecane modele Poprzednie Następne

Mały laptop do pracy: polecane modele

Mały laptop to idealny wybór do pracy zarówno w biurze, jak i poza nim. Sprawdź, jaki mały laptop do pracy wybrać.

Gry o wojnie - najlepsze gry o I i II wojnie światowej. I nie tylko Poprzednie Następne

Gry o wojnie - najlepsze gry o I i II wojnie światowej. I nie tylko

Wojna dla twórców gier to praktycznie samograj. Przyjrzymy się najciekawszym grom o I i II wojnie światowej, a także paru innych konfliktach. Sprawdź!

Gry survival PC. 15 najlepszych survivali Poprzednie Następne

Gry survival PC. 15 najlepszych survivali

Jesteś tylko ty, wielki teren zamieszkiwany przez agresywne istoty i ogromna wola przetrwania. Zobacz listę najlepszych gier survivalowych na PC.

Microsoft Windows - opinie