Lodówki

4,5 z 161316 opinii

Lodówki to najbardziej podstawowe urządzenia AGD, które powinny znajdować się w każdej kuchni. To właśnie dzięki takiemu sprzętowi jesteśmy bowiem w stanie dłużej przechowywać żywność, która pozostaje świeża i nie ulega szybkiemu zepsuciu. Wybór odpowiedniej lodówki nie należy jednak do najłatwiejszych. Poszczególne modele różnią się funkcjami, parametrami technicznymi, zastosowaniem oraz wyglądem. Na co należy więc zwracać uwagę szukając idealnej lodówki?

Jak wybrać lodówkę?

Podczas poszukiwań odpowiedniej lodówki należy przede wszystkim zwracać uwagę na specyfikację techniczną poszczególnych modeli. Najważniejsze kwestie dotyczą klasy energetycznej oraz poziomu generowanego hałasu.

Klasa energetyczna

Klasa energetyczna oznaczana jest literami alfabetu. Do klasy A (A+, A++, A+++) zaliczane są najbardziej energooszczędne modele lodówek. Kolejne litery (B,C,D) oznaczają większą ilość pobieranego przez lodówkę prądu. Koszt urządzenia mającego mniejszą klasę efektywności energetycznej w porównaniu do sprzętu energooszczędnego jest o wiele niższy. Jednocześnie bieżąca eksploatacja takiego urządzenia jest wyższa, dlatego zazwyczaj bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest zakup lodówki z klasy A, której roczne zużycie energii okaże się jednak finalnie dużo tańsze.

Poziom hałasu

Każdy model lodówki generuje inny poziom hałasu. Oczywiście eksploatowanie sprzętu, który pracuje zbyt głośno na dłuższą metę może okazać się nieco uciążliwe. Dlatego przeglądając urządzenia należy spojrzeć na liczbę decybeli pojawiającą się w parametrach technicznych. Najcichsze dostępne lodówki emitują około 35 dB. Nie posiadają one jednak systemu odmrażania. Z kolei do najgłośniejszych zaliczane są głównie starsze modele - generujące hałas na poziomie mniej więcej 46 dB.

Przydatne funkcje lodówek

Nowoczesne lodówki wyposażone są w wiele różnorodnych funkcji znacząco usprawniających ich codzienne użytkowanie. Do najpopularniejszych należą urządzenia typu No Frost, które zapobiegają powstawaniu szronu na ściankach lodówki i trzymanych w niej produktach.

Opcja ta może dotyczyć tylko komory chłodzącej lub zamrażalnika, albo ich obu. Wiele lodówek wyposażonych jest również w system elektronicznego sterowania. Obejmuje on przede wszystkim wyświetlacz, kontrolę temperatury oraz alarm otwartych drzwi. W niektórych lodówkach znajduje się także komora zero, która utrzymuje stałą temperaturę na poziomie zera stopni Celsjusza. To doskonałe rozwiązanie pozwalające utrzymać długą świeżość owoców i warzyw.

Przydatną opcją jest również funkcja szybkiego chłodzenia/zamrażania, dzięki której dopiero co włożone do lodówki produkty zostają szybko schłodzone. Lodówka może być również wyposażona w kostkarkę do lodu, dystrybutor zimnej wody, neutralizator zapachów, powłokę antybakteryjną lub minibarek.

Wzornictwo i kolory lodówek

Współczesne urządzenia dostępne są w wielu kolorach i wzorach, co pozwala dobrać odpowiedni model do wystroju oraz aranżacji kuchni. Nadal najpopularniejsze są białe i srebrne lodówki, jednak coraz więcej osób decyduje się zainwestować w model czarny, a nawet kolorowy. W ofercie niektórych producentów znajdują się także urządzenia ze specjalnym nadrukiem na drzwi wykonywanym na zamówienie klienta.

Rodzaje lodówek

Podstawy podział sprzętu chłodniczego dotyczy samego sposobu jego montażu. Wyróżnia się więc modele do zabudowy i wolnostojące. Lodówki należące do drugiej grupy z kolei dzielą się na jednodrzwiowe, dwudrzwiowe, typu French Door, Multi Door, side by side. Dostępne są również przenośne lodówki samochodowe oraz turystyczne.

Wolnostojące lodówki

Montaż ogranicza się wyłącznie do praktycznego wypoziomowania urządzenia oraz podłączenia go do prądu.

Jednodrzwiowe

Dostępne są zarówno niewielkie, dwupółkowe modele o maksymalnej pojemności 50 L, jak i wyższe urządzenia z kilkoma półkami oraz szufladami. Niektóre tego typu lodówki wyposażone są w niedużą zamrażarkę, najczęściej zlokalizowaną na górze. Wysokość modeli jednodrzwiowych mieści się w przedziale od 100 do 203 cm, szerokość od 55 do 60 cm, a głębokość od 50 do 70 cm.

Dwudrzwiowe z zamrażarką na górze

Bardzo proste i tanie modele polecane osobom, które nie potrzebują większych gabaretów. Chłodziarka w takich lodówkach przeważnie wyposażona jest w 3-5 półki, które mogą być jednak dosyć nisko usytuowane.

Dwudrzwiowe z zamrażarką na dole

Jeden z najczęściej wybieranych rodzajów lodówek o standardowym rozmiarze 185 x 60x 65 cm. Bardzo praktyczny model, który może być wyposażony w różnorodne funkcje: No Frost, komorę zero czy komorę świeżości. Często posiada wysoką klasą energetyczną.

Dwudrzwiowe typu side by side

W modelu tym zamrażarka znajduje się po lewej stronie, a chłodziarka po prawej. To dosyć duże urządzenia, które mają 180 cm wysokości, 92 cm szerokości oraz 65-75 cm głębokości. Tego typu lodówka posiada węższą zamrażarkę i szerszą chłodziarkę, zaś obie części wyposażone są w 3-5 półek i 1-3 szuflady.

French Door

Duże modele z jedną osobną zamrażarką szufladową. Chłodziarki wyposażone są tutaj w drzwi, które otwierają się w przeciwnych kierunkach, co daje szeroką przestrzeń. Dedykowane głównie kawiarniom i restauracjom, które słyną z pieczenia dużej ilości ciast.

Multidoor

Lodówki z trzema lub czterema drzwiami otwieranymi przeciwstawnie. Chłodziarki znajdują się na górze, zaś zamrażarki na dole. Obie części wyposażone są w kilka półek i szuflad.

Lodówki do zabudowy - chłodziarko-zamrażarki

Można je wkomponować w ścianę z umieszczonymi wcześniej innymi meblami. Takie modele charakteryzują się standardowymi wymiarami: 177 cm wysokości, 55 cm szerokości i 55 cm głębokości. Najczęściej wyposażone są w chłodziarkę usytuowaną na górze i zamrażarkę na dole.

Lodówki turystyczne i samochodowe

Niewielkie przenośne modele, które można zabrać ze sobą do samochodu lub na wakacje. Przeznaczone głównie do chłodzenia napojów lub niewielkiej ilości żywności. Większość tego typu urządzeń nie posiada agregatu, dlatego mogą chłodzić jedynie do 12 stopni względem temperatury otoczenia.

Zamrażarki

Mimo, iż większość lodówek wyposażona jest już w zamrażarkę to jednak zdarzają się sytuacje, w których wymagana jest większa przestrzeń mrożąca. Dzielą się głównie na szufladowe i skrzyniowe. W tych pierwszych, artykuły spożywcze przechowuje się w kilku szufladach, zaś w przypadku drugich żywność umieszcza się w specjalnych koszach otwieranych od góry lub z boku. Niektóre modele zamrażarek szufladkowych można łączyć z chłodziarkami na wzór lodówki typu side by side.

Najlepsze lodówki

 • 👉 BEKO CSA300K20XP - dwudrzwiowa lodówka o standardowych wymiarach 181 cm wysokości, 54 cm szerokości z klasą energetyczną A+. Urządzenie wyposażone jest w funkcję szybkiego mrożenia, energooszczędne oświetlenie LED oraz przezroczyste szuflady zamrażalnika. Pojemność zamrażarki wynosi 87 l, a chłodziarki 204 l. Cena produktu zaczyna się już od 1099,00 zł.
 • 👉 SAMSUNG RB34K6032SS - wyjątkowo nowoczesna dwudrzwiowa lodówka łącząca funkcjonalność z eleganckim designem o wymiarach 191,7 cm wysokości, 60 cm szerokości z klasą energetyczną A++. Urządzenie wyposażone jest w innowacyjną technologię Space Max umożliwiającą poszerzenie przestrzeni chłodziarko-zamrażarki, szufladę Fresh Zone, półkę na butelki, system No Frost i funkcję szybkiego mrożenia. Pojemność zamrażarki wynosi 98 l, zaś części chłodzącej 246 l. Cena produktu zaczyna się od 2099,00 zł.
 • 👉 SAMSUNG RB31FERNCSA - dwudrzwiowa lodówka o wymiarach 185 cm wysokości, 59,5 cm szerokości z klasą energetyczną A++. Urządzenie wyposażone jest w funkcję Multiflow zapewniającą utrzymanie właściwej temperatury w lodówce, system No Frost, komorę świeżości, półkę na butelki, elektroniczny wyświetlacz oraz oświetlenie LED. Pojemność zamrażarki wynosi 98 l, a chłodziarki 206 l. Cena produktu zaczyna się od 1798,00 zł.
 • 👉 WHIRLPOOL W5711EW - dwudrzwiowa lodówka o wymiarach 176 cm wysokości, 59,5 cm szerokości z klasą energetyczną A+. Urządzenie wyposażone jest w funkcję szybkiego mrożenia i chłodzenia oraz technologię LessFrost zapobiegającą gromadzeniu się lodu i szronu. Pojemność zamrażarki wynosi 111 l, zaś części chłodzącej 197 l. Cena produktu zaczyna się od 1049,00 zł.
 • 👉 SHARP SJ-BB02DTXW1-EU - dwudrzwiowa lodówka o wymiarach 152 cm wysokości, 54 cm szerokości z klasa energetyczną A+. Urządzenie wyposażone jest w mechanizm AdaptiLift pozwalający zmienić umiejscowienie półek, system automatycznego skraplania wody oraz oświetlenie LED. Pojemność wynosi 84 l, a chłodziarki 146 l. Cena produktu zaczyna się od 849,00 zł.

Gdzie kupić lodówkę?

Najszerszą ofertę lodówek znajdziesz w naszej porównywarce. Ceneo daje możliwość porównania cen w sklepach, poznania oferty producentów, filtrowania po parametrach, jak i kupienia towaru. Sprawdź najlepsze produkty i wybierz idealną lodówkę dla siebie i bliskich.

Tylko oferty
Cena
Producent
Klasa energetyczna
Wysokość [cm]
Pojemność użytkowa chłodziarki
-
Szerokość
-
Głębokość
-
System No Frost
Kolor
Dodatkowe wyposażenie
Poziom hałasu
Pojemność całkowita
-
Pojemność użytkowa zamrażarki
-
Klasa klimatyczna
  Pozostałe:
Klasa zamrażania
Sterowanie
Zużycie energii [kWh/rok]
Zdolność zamrażania [kg/24h]
  Pozostałe:
Zastosowane technologie
Ilość szuflad w zamrażarce
  Pozostałe:
Obustronne drzwi
Liczba drzwi zewnętrznych
Położenie zamrażarki
Lokalizacja sklepu
Pozostałe lokalizacje

Artykuły eksperckie

Lodówka bez zamrażarki - czy warto, jaką wybrać? Poprzednie Następne
Lodówki bez zamrażarki sprawdzają się zarówno w domach, jak i lokalach gastronomicznych. Czy warto kupić tego typu urządzenie? Podpowiadamy!
Przegląd lodówek w stylu retro Poprzednie Następne
Styl retro w aranżacji wnętrz stał się bardzo modny. I nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ jest elegancki i przytulny, a w połączeniu z nowoczesnymi elementami tworzy piękne aranżacje. Jeżeli chcesz urządzić kuchnię w starym stylu, sięgni po lodówki retro, które będą znakomitym uzupełnieniem wystroju.
Lodówki side by side - czym się charakteryzują, jaką wybrać? Poprzednie Następne
Wymiana dużych sprzętów AGD zazwyczaj bywa stresująca, ponieważ chcemy żeby wystarczyły nam nawet na kilkanaście lat. Jednym z takich urządzeń są lodówki, które powinny być przede wszystkim niezawodne, funkcjonalne i pojemne. Jeśli zależy wam głównie na tym ostatnim elemencie, to koniecznie powinniście zainteresować się lodówkami side by side (pol. obok siebie). Z tekstu dowiecie się, czym charakteryzują się lodówki SBS, jakie są ich wady i zalety oraz które modele są warte zakupu.
TOP 10 polecanych lodówek Poprzednie Następne
Lodówka to jeden z najważniejszych elementów każdej kuchni. Zobacz zestawienie polecanych lodówek.
Ranking lodówek No Frost: TOP 10 Poprzednie Następne
Jaką lodówkę No frost kupić? Sprawdź ranking lodówek No Frost.
Lodówka z dystrybutorem wody: jak działa, jaką wybrać Poprzednie Następne
Planujesz zakup nowej lodówki, ale nie wiesz, jaki model wybrać? Co powiesz na lodówkę z dystrybutorem wody? To świetny sposób na oszczędność czasu i pieniędzy. Przekonaj się, dlaczego.
Lodówki side by side – ranking. Jak wybrać lodówkę dwudrzwiową? Poprzednie Następne
Jak wybrać lodówki side by side? Zobacz ranking TOP 5 lodówek dwudrzwiowych.
Jak działa lodówka bezszronowa? System no-frost pod lupą Poprzednie Następne
Używanie lodówki bezszronowej to czysty komfort – nie wymaga rozmrażania. Jak działa system no-frost i czy warto dopłacić do lodówki, która go posiada?
Na co zwracać uwagę przy zakupie taniej lodówki? Poprzednie Następne
Lodówki do zabudowy idealnie wpasowują się do kuchennej przestrzeni. Mając ograniczony budżet warto wiedzieć na co zwracać uwagę, aby zakupiony sprzęt posłużył przez dłuższy czas. W naszym artykule znajdziesz wszystkie niezbędne informacje dotyczące wyboru nowego sprzętu.
Inteligentne gadżety do domu, czyli mieszkanie 2.0 Poprzednie Następne
Rozwój technologii dociera także do naszych domów pod postacią inteligentnych sprzętów AGD i RTV: Smart TV, autonomicznych odkurzaczy czy systemów zabezpieczeń. Warto się nimi zainteresować, bo pozwalają zaoszczędzić sporo czasu i znacznie ułatwiają wykonywanie obowiązków domowych. Zobacz te najciekawsze.
Ranking Top 10 najlepszych malakserów Poprzednie Następne
Stare przysłowie mówi, że od przybytku głowa nie boli. Ból głowy może jednak wywołać wielość opcji wyboru malakserów. Zamiast brać tabletki na migrenę, skorzystaj z najnowszego rankingu najlepszych malakserów od Ceneo.pl.
Ranking nalepszych lodówek energooszczędnych - Top 10 Poprzednie Następne
W społeczeństwie jest coraz większa świadomość dbania o środowisko. Z lodówkami energooszczędnymi oszczędzasz nie tylko energię, ale również pieniądze. Zanim jednak wybierzesz konkretny model lodówki energooszczędnej, zapoznaj się z naszym rankingiem najlepszych lodówek energooszczędnych.
Ranking lodówek side by side - 10 najlepszych modeli 2020 Poprzednie Następne
Producenci lodówek wprowadzają coraz to nowsze rozwiązania technologiczne. Jednym z nich są lodówki side by side, które zaczynają zdobywać coraz większe grono zwolenników również w Polsce. Aby ułatwić decyzję o kupnie lodówki side by side, Ceneo.pl przygotowało ranking najlepszych lodówek side by side.
Ranking lodówek do zabudowy z funkcją no frost - 10 najlepszych modeli 2020 Poprzednie Następne
Lodówki do zabudowy no frost zyskują coraz więcej zwolenników. Lodówki kupujemy z myślą o produkcie na całe lata. Dlatego warto dokładnie przemyśleć swój wybór. Ranking najlepszych lodówek do zabudowy no frost od Ceneo.pl zawiera najtańsze, najbardziej zaawansowane technologicznie oraz najpopularniejsze modele.

Lodówki - opinie

Produkt promowany
Dodaj do ulubionych
 • Klasa energetyczna: A++
 • Pojemność użytkowa chłodziarki: 351 l
 • System No Frost: Z systemem No Frost
Dodaj do ulubionych
 • Klasa energetyczna: A+
 • Pojemność użytkowa chłodziarki: 73 l
 • System No Frost: Bez systemu No Frost
Dodaj do ulubionych
 • Klasa energetyczna: A
 • Pojemność użytkowa chłodziarki: 228 l
 • System No Frost: Bez systemu No Frost
Dodaj do ulubionych
 • Klasa energetyczna: A
 • Pojemność użytkowa chłodziarki: 197 l
 • System No Frost: Bez systemu No Frost
Dodaj do ulubionych
 • Klasa energetyczna: A+
 • Pojemność użytkowa chłodziarki: 292 l
 • System No Frost: Z systemem No Frost
Dodaj do ulubionych
 • Klasa energetyczna: A+
 • Pojemność użytkowa chłodziarki: 196 l
 • System No Frost: Bez systemu No Frost
Dodaj do ulubionych
 • Klasa energetyczna: A+
 • Pojemność użytkowa chłodziarki: 292 l
 • System No Frost: Z systemem No Frost
Dodaj do ulubionych
 • Klasa energetyczna: A+
 • Pojemność użytkowa chłodziarki: 357 l
 • System No Frost: Z systemem No Frost
Dodaj do ulubionych
 • Klasa energetyczna: A++
 • Pojemność użytkowa chłodziarki: 192 l
 • System No Frost: Z systemem No Frost
Dodaj do ulubionych
 • Klasa energetyczna: A+
 • Pojemność użytkowa chłodziarki: 396 l
 • System No Frost: Z systemem No Frost
Dodaj do ulubionych
 • Klasa energetyczna: A+
 • Pojemność użytkowa chłodziarki: 146 l
 • System No Frost: Bez systemu No Frost
Dodaj do ulubionych
 • Klasa energetyczna: A+
 • Pojemność użytkowa chłodziarki: 411 l
 • System No Frost: Z systemem No Frost
Dodaj do ulubionych
 • Klasa energetyczna: A++
 • Pojemność użytkowa chłodziarki: 407 l
 • System No Frost: Z systemem No Frost
 • Klasa energetyczna: A++
 • Pojemność użytkowa chłodziarki: 292 l
 • System No Frost: Z systemem No Frost
Dodaj do ulubionych
 • Klasa energetyczna: A+++
 • Pojemność użytkowa chłodziarki: 255 l
 • System No Frost: Z systemem No Frost
Dodaj do ulubionych
 • Klasa energetyczna: A
 • Pojemność użytkowa chłodziarki: 234 l
 • System No Frost: Z systemem No Frost
Dodaj do ulubionych
 • Klasa energetyczna: A++
 • Pojemność użytkowa chłodziarki: 206 l
 • System No Frost: Z systemem No Frost
Dodaj do ulubionych
 • Klasa energetyczna: A++
 • Pojemność użytkowa chłodziarki: 330 l
 • System No Frost: Z systemem No Frost
Dodaj do ulubionych
 • Klasa energetyczna: A++
 • Pojemność użytkowa chłodziarki: 181 l
 • System No Frost: Bez systemu No Frost
Dodaj do ulubionych
 • Klasa energetyczna: A+
 • Pojemność użytkowa chłodziarki: 415 l
 • System No Frost: Z systemem No Frost
 • Klasa energetyczna: A+++
 • Pojemność użytkowa chłodziarki: 240 l
 • Dwustronny montaż drzwi: Tak
Dodaj do ulubionych
 • Klasa energetyczna: A+++
 • Pojemność użytkowa chłodziarki: 277 l
 • System No Frost: Z systemem No Frost
Dodaj do ulubionych
 • Klasa energetyczna: A+
 • Pojemność użytkowa chłodziarki: 192 l
 • System No Frost: Z systemem No Frost
Dodaj do ulubionych
 • Klasa energetyczna: A++
 • Pojemność użytkowa chłodziarki: 162 l
 • System No Frost: Bez systemu No Frost
Dodaj do ulubionych
 • Klasa energetyczna: A++
 • Pojemność użytkowa chłodziarki: 184 l
 • System No Frost: Bez systemu No Frost
Dodaj do ulubionych
 • Klasa energetyczna: A+
 • Pojemność użytkowa chłodziarki: 133 l
 • System No Frost: Bez systemu No Frost
Dodaj do ulubionych
 • Klasa energetyczna: A+++
 • Pojemność użytkowa chłodziarki: 277 l
 • System No Frost: Z systemem No Frost
Dodaj do ulubionych
 • Klasa energetyczna: A++
 • Pojemność użytkowa chłodziarki: 276 l
 • System No Frost: Z systemem No Frost
Dodaj do ulubionych
 • Klasa energetyczna: A++
 • Pojemność użytkowa chłodziarki: 276 l
 • System No Frost: Z systemem No Frost
Dodaj do ulubionych
 • Klasa energetyczna: A+
 • Pojemność użytkowa chłodziarki: 230 l
 • System No Frost: Z systemem No Frost
Dodaj do ulubionych
 • Klasa energetyczna: A+
 • Pojemność użytkowa chłodziarki: 407 l
 • System No Frost: Z systemem No Frost