Kotły

4,5 z 61487 opinii

Ogrzewanie kotłem

Jeśli mieszkamy w domu jednorodzinnym lub nasze mieszkanie w kamienicy nie jest podłączone do miejskiej sieci ciepłowniczej, musimy zdecydować się w jakie sposób będziemy ogrzewać pomieszczenia. Najlepszą metodą jest zakup kotła, a najważniejszym kryterium, które musimy rozpatrzeć przy wyborze, jest źródło energii. Wybór ogrzewania jest bardzo ważny, gdyż jego koszt jest jedną z głównych pozycji w domowych rachunkach.

Kocioł elektryczny lub kocioł gazowy

Są to dwie główne kategorie kotłów. Idealne rozwiązanie dla mieszkań, w których nie można wyodrębnić osobnego pomieszczenia na kotłownie. Można je zainstalować w łazience, albo kuchni. Piece gazowe spalają gaz ziemny lub płynny. Mogą być jednofunkcyjne, ogrzewają wtedy dom osobnym zbiornikiem postawionym, np. pod kotłem. Mogą być też dwufunkcyjne, które nie mają zbiornika na ciepłą wodę. Ogrzewają wodę w sposób przepływowy i jeśli odkręcimy ciepłą wodę jednocześnie w dwóch kranach, w jednym może mieć ona niższą temperaturę lub być nawet zimna.Innym rozwiązaniem jest wybór kotła elektrycznego. Jest to metoda nowoczesna i bezpieczna, gdyż podczas działania pieca nie tworzą się żadne gazy. Można go zamontować w każdym pomieszczeniu w domu, gdyż nie wymaga nawiewu i wentylacji. Sam kocioł jest dużo tańszy od kotłów zasilanych innym źródłem ciepła, jednak samo ogrzewanie jest już najdroższe. Prąd jest droższy niż, gaz lub paliwa stałe.

Kotły na paliwa stałe oraz olej

Pozostała grupa kotłów wymaga wyodrębnienia dla nich odrębnego pomieszczenia, dlatego najbardziej sprawdzą się w domu jednorodzinnym. Są to dość duże urządzenia i podczas spalania mogą wydzielać się nieprzyjemne zapachy lub gazy, dlatego muszą znajdować się w osobnym pomieszczeniu z dobrą wentylacją.Kotły olejowe są wciąż niepopularnym rozwiązaniem, choć bardzo komfortowym, gdyż nie trzeba ich obsługiwać w trakcie grzania. Wystarczy tylko regularnie uzupełniać zbiornik olejem. Takie ogrzewanie jest bezpieczniejsze i bardziej ekologiczne niż ogrzewanie gazem lub paliwem stałym. W trakcie użytkowania nie tworzy się mieszanina wybuchowa. Wymagają jednak składowania oleju, musi on być przechowywany w odpowiedniej temperaturze – powyżej zera stopni. Kotły olejowe są dość głośne i mają wysokie ceny. Również ich eksploatacja jest kosztowna.Kotły na paliwa stałe to najtańsza metoda grzewcza. Są zasilane różnego rodzaju paliwem. Możemy zakupić kocioł na pelet, węgiel, drewno lub brykiet. Choć nowoczesne kotły nie wymagają ciągłego dorzucania do nich paliwa, to jednak zawsze wymagają w większym lub mniejszym stopniu obsługi. Potrzebujemy również miejsce na składowanie paliwa stałego, oraz osobne pomieszczenie na sam kocioł. Jest to rozwiązanie mało ekologiczne, gdyż wydzielają się szkodliwe substancje podczas spalania.

Kotły kondensacyjne

Wszystkie kotły CO spalają gaz, olej lub paliwa stałe. Tworzy się podczas tego procesu para wodna, którą również można wykorzystać do ogrzewania domu. Służy temu kocioł kondensacyjny. Jest to bardzo nowoczesne i zaawansowane technicznie urządzenia. Są również tańsze w użytkowaniu, gdyż zużywają mniej paliwa, jednak sam kocioł jest droższy od innych urządzeń.Wybór źródła energii jakim zasilany jest kocioł, jest uzależniony od domu w którym mieszkamy. W mieszkaniu mamy mniejsze możliwości i możemy wybrać między kotłem gazowym lub elektrycznym. W domu, możemy wyodrębnić pomieszczenia na kotłownię i zainstalować każdy kocioł. Wybór jest uzależniony od naszych potrzeb i wielkości powierzchni do ogrzania. Najtańszym rozwiązaniem jest zastosowanie kotła na paliwa stałe, najdroższym ogrzewanie elektryczne. Jeśli wybieramy kocioł CO, pamiętajmy że lepszą inwestycją będzie kocioł kondensacyjny, dzięki któremu zużyjemy mniej paliwa. Możemy wybrać piec wiszący lub stojący, co ułatwia jego ustawienie w pomieszczeniu. Ważna jest również jego wielkość, do ogrzewania małego mieszkania nie potrzebujemy dużego kotła. Wybór ogrzewania do naszego domu jest bardzo ważny, gdyż od niego zależy nasz komfort i nasze rachunki.
Tylko oferty
Cena
Producent
Rodzaj
Typ
Źródło energii
Moc
Rodzaj sterownika
Materiał
Rodzaj paliwa
Informacje dodatkowe
Typ spalania
Klasa Kotła (303-5:2012)
Lokalizacja sklepu
Pozostałe lokalizacje

Kotły - opinie

Produkt promowany
Atmos C 18S 4,0 / 5 Napisz opinię / Zadaj pytanie
 • Typ: Stojące
 • Rodzaj: Jednofunkcyjne
 • Źródło energii: Paliwo stałe
Buderus GB 012 25K (7736900717) 4,5 / 5 3 opinie / 10 pytań
 • Typ: Wiszące
 • Rodzaj: Dwufunkcyjne
 • Źródło energii: Gazowe
Ariston CLAS ONE 24 3301021 5,0 / 5 8 opinii / 3 pytania
 • Typ: Wiszące
 • Źródło energii: Gazowe
 • Kocioł kondensacyjny: Tak
Buderus Logamax Plus GB172-24T50V2 4,5 / 5 Napisz opinię / 1 pytanie
 • Typ: Wiszące
 • Rodzaj: Dwufunkcyjne
 • Źródło energii: Gazowe
Greń EG-Duo 18kW » 4,5 / 5 Napisz opinię / 1 pytanie
 • Typ: Stojące
 • Rodzaj: Dwufunkcyjne
 • Źródło energii: Paliwo stałe