Kompresory klimatyzacji

4,5 z 36516 opinii
Kompresor klimatyzacji- to nic innego jak sprężarka, która napędza układ klimatyzacji. Polega to na zasysaniu pary o niskim ciśnieniu od strony wlotowej, a następnie tłoczeniu pary czynnika chłodzącego o wysokiej temperaturze. Jest to najważniejszy czynnik w całym procesie chłodzenia. Kompresory klimatyzacji są napędzane za pomocą paska klinowego z silnika samochodu.
Kompresory klimatyzacji - sposób użytkowania
Sprężarki klimatyzacji to bardzo precyzyjnie wykonane elementy, dlatego też wymagają odpowiedniej eksploatacji. Ogromnie ważne jest stałe uzupełnianie płynów w układzie(zwłaszcza oleju), co daje nam pewność, że kompresor będzie odpowiednio nasmarowany.
Najczęstsze usterki kompresorów
Tak jak zostało to już nadmienione w tekście, najczęstszą przyczyną usterek kompresora, jest brak medium(oleju) w układzie- prowadzi to bezpośrednio do zatarcia całego mechanizmu - w takim wypadku jedynym rozwiązaniem, jest wymiana sprężarki na nową.
Bardzo ważne jest również utrzymanie czystości w układzie(brak opiłków, wycieków czy innych niepokojących reakcji). Warto więc zadbać o czystość i szczelność układu, tak aby mógł pracować w każdych(nawet trudnych) warunkach. Uchroni nas to przed uszkodzeniami mechanicznymi kompresora.
Wszyscy producenci kompresorów rekomendują również wymianę poszczególnych elementów układu, które się zużyły. Zalecane jest również regularne płukanie sprężarek specjalnymi środkami chemicznymi, które są zalecane przez producentów(są nawet informacje o tym w instrukcjach obsługi czy też postanowieniach gwarancyjnych). takie zadbanie o urządzenie oszczędzi nam później sporo problemów.
Sposoby napraw -wymiana czy regeneracja?
W przypadku, gdy mimo wszystko kompresor ulegnie uszkodzeniu, w gre wchodzą dwie opcje- wymiana lub regeneracja. O ile w przypadku regeneracji sprawa jest prosta(w internecie znajdziemy mnóstwo poradników jak się za to zabrać) to jednak bywa kosztowna i czasochłonna.
Regeneracja jest nieco bardziej skomplikowana, natomiast ma też swoich zwolenników, również ze względu na mniejsze koszty, niż w przypadku wymiany. Podczas takiej regeneracji wymieniane są uszczelnienia, łożyska, sprzęgła i czasem również tłoczki, ewentualnie inne elementy układu, które uległy uszkodzeniu. To więc odróżnia ją od naprawy - ponieważ regeneracja polega na gruntowym sprawdzeniu całej sprężarki.
Trzeba jednak zaznaczyć, że niewielka cena za taką operacje, niesie ze sobą ryzyko niedokładnego wykonania, lub pominięcia któregoś z uszkodzonych elementów. Zdecydowana większość decyduje się więc na wymianę całego kompresora.

Filtry

Tylko oferty

Cena

Marka

Model

Typ

Producent

Lokalizacja sklepu

Pozostałe lokalizacje

Artykuły eksperckie

Ranking najlepszych haków i linek holowniczych Poprzednie Następne

Ranking najlepszych haków i linek holowniczych

Możliwość holowania bywa przydatna w różnych sytuacjach, od awarii po konieczność zwiększenia ładowności samochodu. Można do tego wykorzystywać różne modele aut, jednak bez odpowiedniego sprzętu niewiele zdziała się na drodze.

Top 10 najlepszych radioodtwarzaczy samochodowych Poprzednie Następne

Top 10 najlepszych radioodtwarzaczy samochodowych

Wielu kierowców uwielbia kiedy podczas jazdy towarzyszy im muzyka. W niniejszym poradniku przedstawiamy wam 10 najlepszych radioodtwarzaczy, które pomogą zapewnić niezwykłe doznania dźwiękowe każdemu prowadzącemu melomanowi.

Najlepsze opony zimowe - ranking top 10 Poprzednie Następne

Najlepsze opony zimowe - ranking top 10

Zima już nie bawem - nie pozwól byś dołączył do grupy zaskoczonych przez śnieg kierowców. Odwiedź ceneo.pl już teraz i zobacz ranking najlepszych i najpopularniejszych opon zimowych. Znajdź idealne opony dla swojego samochodu i bądź przygotowany w każdej chwili na atak zimy.

Pielęgnacja skórzanej tapicerki Poprzednie Następne

Pielęgnacja skórzanej tapicerki

Skórzana tapicerka w samochodzie była niegdyś synonimem luksusu. Obecnie jednak można ją znaleźć w wielu modelach aut i to niekoniecznie tych z najwyższej półki. Tapicerka ze skóry bardzo elegancko prezentuje się w każdym samochodzie.

5 najwygodniejszych samochodów terenowych Poprzednie Następne

5 najwygodniejszych samochodów terenowych

Miejskie samochody terenowe, czyli SUVy od kilku lat cieszą się coraz większą popularnością. Sprawdziliśmy, jakie są najlepsze i najwygodniejsze modele luksusowych "terenówek".

Jaki używany samochód warto kupić? Najlepsze auta osobowe Poprzednie Następne

Jaki używany samochód warto kupić? Najlepsze auta osobowe

Ceny samochodów są wysokie, dlatego wciąż wielu młodych ludzi, często obciążonych już kredytem na dom, nie może pozwolić sobie na zakup auta prosto z salonu. Jednak samochód niezbędny jest zarówno w życiu codziennym, jak i zawodowym. Jesteś w takiej sytuacji? Jest wyjście, możesz wybrać tańszą alternatywą i kupić używane auto.