Kominki

4,5 z 60697 opinii
Kominek w domu to rzecz, o której marzy niejeden z nas. Tworzy nastrój i ogrzewa w zimowe dni, jest przydatny zwłaszcza w naszej szerokości geograficznej. Jednak wybór odpowiedniego pieca może wydawać się skomplikowany. Przed zakupem powinniśmy zwrócić uwagę na parę istotnych parametrów, które decydują o tym, czy kominek będzie dla nas użyteczny. Ważny jest również sposób instalacji, od którego zależy to, czy dany model nadaje się do naszego domu. Poszczególne modele różnią się między sobą, zobaczmy na czym te różnice polegają.

Rodzaje kominków

Przede wszystkim musimy zdecydować się jakim paliwem ma być zasilany nasz kominek. Do wyboru mamy kominki węglowe, elektryczne oraz biokominki. Kominek węglowy pełni równocześnie funkcje pieca kuchennego i można go zainstalować jedynie w kuchni. Kiedyś było to podstawowe wyposażenie w każdym domu, teraz znowu wraca do łask. W związku z tym pojawia się coraz więcej wzorów i kolorów, dzięki czemu każdy może dobrać piec zgodnie ze swoim gustem i wystrojem w domu. Na prawdziwym ogniu możemy przygotować potrawy, które jedliśmy w domu naszych dziadków, a które nie są możliwe do uzyskania na zwykłej kuchence. Wysoka temperatura pozwoli np. na upieczenie podpłomyków. Piece węglowe są zasilane węglem lub drewnem, dlatego można je instalować w przestronnych kamienicach lub domach jednorodzinnych. Nie znajdą zastosowania w mieszkaniach w bloku. Piece węglowe posiadają również piekarnik, co sprawia, że są w pełni funkcjonalne. Kominki elektryczne sprawdzą się wszędzie tam, gdzie ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców, niemożliwe jest zainstalowanie tradycyjnego kominka. Nawet mieszkając w bloku możemy mieć w salonie lub sypialni kominek. Są one proste w obsłudze, bardzo wygodne i nie pobierają dużej ilości prądu. Innym rozwiązaniem jest instalacja biokominków, które zasilane są biopaliwem. Można umieścić je w każdym pomieszczeniu, gdyż nie ma ryzyka zatrucia, są ekologiczne i pasują do nowoczesnych wnętrz. Biopaliwo jest wytwarzane na bazie alkoholu etylowego, a jego spalanie nie powoduje powstawania dymu oraz popiołu. Mają różne rozmiary i kształty, możemy je zainstalować w wybranym miejscu, wybrać kominek przenośny lub do zawieszenia. Biokominki pozwalają cieszyć się żywym ogniem wszędzie tam, gdzie do tej pory było to niemożliwe.

Kominki wolnostojące lub do zabudowy, do instalacji w salonie lub sypialni

Jeśli mamy taką możliwość, możemy również zainstalować kominek zasilany drewnem w naszym salonie lub sypialni. Kominki wolnostojące są łatwiejsze i tańsze w montażu niż te do zabudowy. Możemy się na niego zdecydować, gdy nasze mieszkanie jest już wykończone. Są one wykonane z różnych materiałów i posiadają różne wzory, dzięki czemu dopasujemy je do każdego wnętrza. Mogą być wyprodukowane z żeliwa, które umożliwia również dodanie elementów dekoracyjnych, lub ze stali, która często pasuje do nowoczesnych wnętrz. Mogą być również wykończone ceramiką w różnych kolorach. Wkłady kominkowe są również wykonane z żeliwa lub stali, i służą do tego, by umieścić je w zabudowie. Łatwiej jest więc je zainstalować na etapie budowy domu lub mieszkania. Obojętnie na jaki rodzaj kominka się zdecydujemy, czy wolnostojący czy do zabudowy, ważna jest jego moc i sprawność. Decydują one o tym, czy uda nam się ogrzać pomieszczenia i jak długo kominek będzie trzymał ciepło. Na 10-12 metrów kwadratowych pomieszczenia, przyjmuje się moc kominka o wartości 1 kW, im większe pomieszczenie tym kominek o większej mocy powinniśmy wybrać. Warto również wybrać piec, który pełny załadunek drewna spala nie krócej niż 8 godzin, oraz przez kolejne paręnaście godzin utrzymuje żar. Takie kominki będą najbardziej wydajne.

Kominek z płaszczem wodnym do ogrzania całego domu

Decydując się na kominek, zazwyczaj chcemy, by nie tylko tworzył on klimat, ale również zapewniał ciepło. Mamy teraz możliwość ogrzać nim nie tylko jedno pomieszczenie, ale również cały dom. Kominek z płaszczem wodnym służy również do podgrzania wody, która następnie zasila centralne ogrzewanie. Mamy więc urządzenie 2w1, kominek oraz centralne ogrzewanie, którego eksploatacja jest dodatkowo tańsza, gdyż wciąż drewno jest tańsze od gazu.

Kominki - parametry

Tylko oferty

Cena

Producent

Moc

Lokalizacja sklepu

Pozostałe lokalizacje

Artykuły eksperckie

Grzejnik elektryczny - sprawdzony sposób na walkę z mrozem Poprzednie Następne

Grzejnik elektryczny - sprawdzony sposób na walkę z mrozem

Dobry grzejnik elektryczny jest w stanie dostarczyć odpowiednią ilość ciepła nawet przy bardzo niskich temperaturach. Przenośne urządzenia są doskonałym wyborem do domu, mieszkania czy biura. Sprawdź, jaki rodzaj grzejnika będzie dla ciebie odpowiedni.

Jak przygotować kominek do sezonu grzewczego i nie spalić domu? Poprzednie Następne

Jak przygotować kominek do sezonu grzewczego i nie spalić domu?

Kominek w salonie, gorąca herbata z miodem i ciekawa książka – czy jest lepsza recepta na jesienny lub zimowy wieczór? Zanim jednak pierwszy raz w sezonie rozpa...

Sezon grzewczy: jak się do niego przygotować? Poprzednie Następne

Sezon grzewczy: jak się do niego przygotować?

Czy wiesz, że przygotowania do sezonu grzewczego najlepiej zacząć już w lecie? Jeśli chcesz, aby twój dom był ogrzewany w efektywny i bezpieczny sposób, musisz zacząć przygotowywać się do zimy. Oto kilka najważniejszych spraw, które należy załatwić, zanim temperatury spadną.

Kominki - opinie

z 396