Kołowrotki

4,7 z 176666 opinii
Dla każdego wędkarza dobry sprzęt to podstawa. Jego wybór jest ściśle uzależniony od tego, jaką metodę połowu stosujemy.

Rodzaje kołowrotków

Istnieje kilka rodzai kołowrotków, jedna są bardziej uniwersalne, inne są przeznaczone do konkretnej metody połowu. Multiplikatory to duże kołowrotki montowane na górze wędki, można ich używać w wędkarstwie morskim, jerkingowym i castingowym. Są trudniejsze w obsłudze, ale dają więcej możliwości, gdyż można na nie nawinąć dużą ilość żyłki. Przydadzą nam się na morzu lub podczas połowu dużych ryb. Ich mocna konstrukcja znosi bardzo duże obciążenia. Dużo prostsze w budowie są kołowrotki muchowe, ale umożliwiają one tylko jeden sposób łowienia, na muchę. Zarówno w kołowrotkach muchowych, jak i multiplikatorach, oś kołowrotka posiada ruchomą szpulę. Możemy też wybrać oś kołowrotka ze stałą szpulą, który będzie posiadał równie szerokie zastosowanie w wędkarstwie. Kołowrotki mogą być wykonane z aluminium, duraluminium i grafitu. Te pierwsze są najbardziej doceniane, gdyż są trwałe, a jednocześnie nie ważą dużo. Wybierając sprzęt powinniśmy unikać modeli, w których zastosowano elementy plastikowe, które są podatne na uszkodzenia. Lepszym wyborem będzie stal nierdzewna. Bardzo ważna jest również jakość wykonania, kołowrotek powinien łatwo się obracać, a wszystkie jego elementy powinny być do siebie dobrze dopasowane.

Czym się kierować przy wyborze kołowrotka

To czy kołowrotek będzie się sprawdzał zależy od parametrów, takich jak: masa, ilość łożysk pojemność szpuli i przełożenie. Ciężar kołowrotka jest ważny, gdyż wpływa na ciężar całej wędki. Od rodzaju wędkarstwa zależy, jak ciężka powinna być nasza wędka. Ogólna zasada jest taka, że im na większe ryby polujemy, tym cięższy może być nasz sprzęt. W wędkarstwie spinningowym potrzebny będzie lekki kołowrotek, w wędkarstwie morskim potrzebujemy już ciężkiego sprzętu. Od pojemności szpul zależy, ile nawiniemy na nią żyłki lub plecionki. Kołowrotki mogą posiadać nawet dziesięć łożysk, ale ich ilość nie oznacza od razu lepszej jakości. Wszystko jest uzależnione od cech konkretnego modelu. Przełożenie mówi o tym, jak szybko żyłka będzie się nakręcać na szpulę i jest uzależnione od metody wędkowania. Wartość podaje się w ilości obrotów szpuli na jeden obrót korbką. Bardzo ważnym elementem w kołowrotku jest hamulec. Dzięki niemu możemy uniknąć zerwania się ryby. Wypuszcza on powoli żyłkę, gdy ryba nie chce dać za wygraną. Do wyboru mamy kołowrotki z przednim lub tylnym hamulcem, które różnią się między sobą budową. Przedni hamulec posiada blokadę z przodu i hamuje bezpośrednio szpulę, jego użytkownicy doceniają precyzję i możliwość łatwej regulacji. Taka budowa hamulca sprawia, że cała konstrukcja jest lżejsza. Jest to istotne np. podczas spinningu. Tylny hamulec posiada blokadę w przekładaniach, jest niezawodny podczas holu ryby, łatwo go też wtedy regulować. W związku z tym, będzie się nadawał do połowu dużych sztuk na pełnym morzu. Dodatkowym wyposażeniem do hamulca może być wolny bieg i hamulec walki. Wolny bieg pozwala swobodnie rozwijać się żyłce ze szpuli, a hamulec walki zmienia jego tarcie i żyłka posiada mniejszy opór.

Funkcje dodatkowe kołowrotków

Obecnie produkowane modele kołowrotków, posiadają funkcje dodatkowe, które sprawiają, że są to nowoczesne urządzenia. Elektroniczny licznik długości przyda nam się podczas morskich połowów, w których od głębokości zależy podanie przynęty. Silnik elektryczny zwinie za nas żyłkę, a sygnalizator brań poinformuje nas, kiedy zmieni się napięcie żyłki.
Tylko oferty
Cena
Producent
Rodzaj
Liczba łożysk kulkowych
    Pozostałe:
Liczba łożysk oporowych
Przełożenie
Waga
Lokalizacja sklepu
Pozostałe lokalizacje

Artykuły eksperckie

Jakie akcesoria wędkarskie musisz mieć, zanim ruszysz na łowisko? Poprzednie Następne
Wędkarstwo to świetny sposób na wypoczynek na łonie natury. Zobacz, jakie akcesoria wędkarskie musisz mieć, zanim ruszysz na łowisko.
Jakie wybrać haki na karpia? Jaki rozmiar? Poprzednie Następne
Kompletujesz zestaw na karpia? Podpowiadamy, jakie haki na karpia kupić.
Zestaw na suma. Najlepszy sposób na złowienie suma Poprzednie Następne
Jak złowić suma? Podpowiadamy, jaki zestaw na suma wybrać.
Jaka jest dobra latarka na ryby? Czołowa! Poprzednie Następne
Wędkujesz w nocy? Zastanawiasz się, jaką latarkę wybrać? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, kupując latarkę na ryby.
Torba na wędki: jaki pokrowiec na wędki wybrać? Poprzednie Następne
Każda wędka powinna być przechowywana w bezpiecznym i stabilnym pokrowcu. Obecnie większość modeli jest dostępna w kilku rozmiarach (zazwyczaj od 120 do 220 cm), dlatego bez większego problemu znajdziesz pokrowiec dostosowany do długości twojego osprzętu. Chcesz wiedzieć, jaką torbę na wędki wybrać i czym się kierować? Przeczytaj.
Zestaw na karpia z gruntu, czyli jak wybrać zestaw karpiowy Poprzednie Następne
Dobry zestaw karpiowy to podstawa podczas wyprawy na karpia. Zobacz, jaki zestaw na karpia wybrać.
Łowienie karpia – czego potrzebujesz? Wskazówki dla karpiarzy Poprzednie Następne
Istnieje kilka popularnych metod łowienia karpi. Zobacz, jak złowić karpia w stawie oraz czy łowienie karpia na kulki proteinowe jest skuteczne.