Koła dwumasowe i zamachowe

4,5 z 36516 opinii
Przeniesienie momentu obrotowego.
Silnik samochodowy poprzez spalanie paliwa wytwarza ogromną ilość energii, która wprawia w ruch tłoki. Te z kolei, swój ruch posuwisto-zwrotny przeradzają w ruch obrotowy za sprawą wału korbowego. Jest to podstawowa forma pracy samochodu, jednak żeby wprowadzić pojazd w ruch należy w jakiś sposób przenieść ów ruch obrotowy na koła pojazdu. Aby było to możliwe, inżynierowie skonstruowali koła dwumasowe i zamachowe, których zadaniem jest przenoszenie momentu obrotowego na inne podzespoły pojazdu, które mają ostatecznie za zadanie wprawić w ruch koła pojazdu, a tym samym umożliwić jego przemieszczanie się, a więc podstawową funkcję. Przeniesienie napędu z silnika na koła to proces dość złożony i bierze w nim udział wiele podzespołów pojazdu. Są to wcześniej wspomniane koła dwumasowe i zamachowe, skrzynia biegów i półosie napędowe, lub wał napędowy zależnie od tego, czy auto posiada napęd na przednie, czy tylne koła. Jedynie w napędzie na cztery koła, półosie i wał napędowy występują w pojeździe jednocześnie i współpracują ze sobą.
Czym dokładnie są koła dwumasowe i zamachowe.
Koła dwumasowe to element układu sprzęgła samochodowego, które to w gruncie rzeczy jest zabezpieczeniem w pojeździe. Jak sama nazwa wskazuje, sprzęgło prowadzi do sprzęgania i rozprzęgania koła dwumasowego z kołem zamachowym. Inaczej mówiąc ruch obrotowy wytworzony jeszcze w silniku, przenosi się dalej na koło zamachowe i następnie przez koło dwumasowe trafia do skrzyni biegów. Jego rozłączenie umożliwia zmianę biegu, a ponowne przyłączenie prowadzi do dalszego przenoszenia pracy silnika na skrzynie biegów. Jeżeli pedał sprzęgła jest wciśnięty, koło dwumasowe, a dokładniej tarcza sprzęgła nie jest sprzęgnięta z kołem zamachowym.
Samochody posiadają wiele podzespołów i układów, które współpracując ze sobą wprawiają pojazd w ruch. Bez tej współpracy nie byłoby możliwe to, co obecnie, a więc efektywne przemieszczanie się, transport dóbr, turystyka, globalny rynek. Pozornie skomplikowane idee, tworzą dzisiejszą rzeczywistość, w rezultacie okazując się całkiem prostymi rozwiązaniami, które często są niedostrzegane.

Filtry

Tylko oferty

Cena

Marka

Model

Typ

Producent

Lokalizacja sklepu

Pozostałe lokalizacje

Artykuły eksperckie

Kable rozruchowe, prostownik samochodowy i odmrażacz do szyb Poprzednie Następne

Kable rozruchowe, prostownik samochodowy i odmrażacz do szyb

Ujemne temperatury i zimowy klimat dają się we znaki twojemu samochodowi. Zobacz skuteczne metody na mróz, które pozwolą Ci szybko i sprawnie odpalić auto nawet w arktycznych warunkach.

Nowy kurs na prawo jazdy - pomoce naukowe Poprzednie Następne

Nowy kurs na prawo jazdy - pomoce naukowe

Niedawno zmieniły się przepisy dotyczące egzaminów i zasad wydawania dokumentów, a już niebawem czeka nas kolejna modyfikacja prawa. Dlatego osoby, które chcą zdobyć uprawnienia kierowcy, powinny się spieszyć. Sprawdźmy, jakie pomoce naukowe mogą ułatwić edukację.

5 gadżetów pomagających w pielęgnacji samochodu Poprzednie Następne

5 gadżetów pomagających w pielęgnacji samochodu

Posiadacze samochodów zazwyczaj starają się dbać o swój pojazd. Istnieje wiele preparatów, które pozwalają naszemu autu zachować wspaniały wygląd przez długi czas. W niniejszym poradniku prezentujemy 5 gadżetów pomagających w pielęgnacji samochodu.

Jakie radio samochodowe wybrać? Poprzednie Następne

Jakie radio samochodowe wybrać?

Radio w samochodzie nie tylko jest źródłem informacji, lecz także może umilić każdą podróż, szczególnie gdy do przejechania jest kilkadziesiąt lub kilkaset kilometrów. Najnowocześniejsze modele to prawdziwe centra multimedialne, które mogą stać się dumą niejednego właściciela auta.

Oklejanie samochodu Poprzednie Następne

Oklejanie samochodu

Jeszcze do niedawna oklejanie samochodów folią było praktykowane głównie przez najbardziej zagorzałych fanów motoryzacji. Obecnie stało się to praktycznym rozwiązaniem, z którego chętnie korzystają zwykli właściciele aut, firmy.

Black Friday: Akcesoria motoryzacyjne które warto kupić Poprzednie Następne

Black Friday: Akcesoria motoryzacyjne które warto kupić

Czarny Piątek w Polsce już 24 listopada. Dla fanów motoryzacji może być to świetna okazja do zakupu wielu akcesoriów samochodowych, w bardzo przystępnych cenach. Zobaczcie czym warto się zainteresować.