Filtry cząstek stałych DPF/FAP - najtańsze oferty

4,5 z 42067 opinii
Elementy układu wydechowego.
Praca silnika wynika z procesu spalania paliwa w jego cylindrach. To wprawia w ruch tłoki, które wytwarzają energię niezbędną do poruszania się pojazdu. Jednak każdy proces spalania wymaga odprowadzenia jego produktów ubocznych, mianowicie spalin. W silnikach spalinowych w odpowiednim momencie otwiera się zawór odprowadzający spaliny z komory spalania, czyli cylindrów. Jest to pierwszy element układu wydechowego w samochodzie. Dalej spaliny odprowadzane są poprzez rury wydechowe, tłumiki i katalizator, aż do tyłu samochodu, gdzie wydostają się do atmosfery. Układ wydechowy poprowadzony jest pod samochodem i odpowiada również za oczyszczanie spalin, a także za cichą pracę jednostki napędowej, która bez tłumików wytwarzałaby bardzo dużo hałasu. Można to zaobserwować podczas problemów z układem wydechowym. Najczęstszą przyczyną tych problemów jest korozja, która z czasem doprowadza do powstawania dziur, co w rezultacie oznacza zwiększenie poziomu hałasu dochodzącego z pojazdu.
Oczyszczanie spalin.
Rury wydechowe kryją w sobie wiele tajemnic. O ile kiedyś były to po prostu tłumiki i proste rury odprowadzające spaliny, teraz naszpikowane są układami oczyszczania spalin i czujnikami. Przykładem takich czujników jest sonda lambda badająca skład chemiczny spalin wydobywających się z pojazdu, przez co określa stopień ich oczyszczania i sprawność działania, chociażby katalizatora. Innym przykładem technologii montowanych w układach wydechowych jest układ wtrysku adblue, czyli płynu oczyszczającego spaliny, zanim te trafią do atmosfery. Adblue to płyn bazujący na moczniku, który ogranicza emisję trujących tlenków, przez co samochód jest bardziej przyjazny środowisku naturalnemu, choć wciąż jest to silnik spalinowy. Niegdyś jedynym elementem w walce z trującymi związkami chemicznymi były katalizatory. Dziś to obiekt pożądania złodziei, ze względu na wysoką cenę i obecne w katalizatorze złoto. Wysoka cena nowego katalizatora skłania również właścicieli pojazdów do wycinania zużytych i wstawiania w ich miejsce strumienic, czyli zwykłej rury, która z zewnątrz przypomina katalizator, jednak nie oczyszcza spalin. Takie działanie jest dość powszechne i często wykrywane podczas okresowego badania technicznego. Rury wydechowe stanowią niezwykle istotny układ w pojeździe, a ich wyloty stanowią pokuszenie dla tuningowania i wyróżnienia swojego auta na tle innych.

Filtry

Tylko oferty

Cena

$$_Usuń filtr

Typ samochodu

Lokalizacja sklepu

Pozostałe lokalizacje

Artykuły eksperckie

Dobry prostownik samochodowy: jaki wybrać? Poprzednie Następne

Dobry prostownik samochodowy: jaki wybrać?

W razie problemów z akumulatorem warto zaopatrzeć się w prostownik samochodowy. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę kupując prostownik oraz jakie modele dostępne na rynku są najlepsze.

Ranking najpopularniejszych samochodów używanych w Polsce Poprzednie Następne

Ranking najpopularniejszych samochodów używanych w Polsce

Ponad 90% samochodów używanych w Polsce kupowanych jest przez użytkowników prywatnych. Jakie auta cieszą się największą popularnością? Zobacz nasz ranking.

Zimowanie motocykla — przepalać czy nie? Poprzednie Następne

Zimowanie motocykla — przepalać czy nie?

Każdy miłośnik motocykli najchętniej zaparkowałby zimą motocykl w salonie, na miękkim dywanie. Tylko po to, by móc cały czas spoglądać na swój pojazd i od czasu do czasu na niego wsiąść. Rzeczywistość bywa jednak bardziej brutalna i na taka ekstrawagancje mogą pozwolić sobie tylko nieliczni. Jak zimować motocykl i przygotować go do posezonowego odpoczynku?

Data produkcji opony – czy wiek opony ma znaczenie? Poprzednie Następne

Data produkcji opony – czy wiek opony ma znaczenie?

Zniszczone lub źle dobrane opony mogą stanowić ogromne zagrożenie dla kierowcy oraz pozostałych członków ruchu drogowego. Zobacz, jak sprawdzić datę produkcji opony oraz czy wiek opony ma znaczenie.

Jakie opony na zimę? Poprzednie Następne

Jakie opony na zimę?

Co wziąć pod uwagę podczas zakupu opon zimowych? Podpowiadamy, jakie opony na zimę będą najlepsze.

Mycie auta zimą. Jak umyć samochód zimą? Poprzednie Następne

Mycie auta zimą. Jak umyć samochód zimą?

Wielu kierowców rezygnuje z mycia auta zimą, ale efekty zaniedbania mogą być wiosną nad wyraz widoczne. Zobacz, jak umyć samochód zimą.