Filtry cząstek stałych DPF/FAP

4,5 z 36516 opinii
Przeciętny kierowca do układu wydechowego przykłada zazwyczaj małą wagę, mylnie uważając za mało ważny, a ewentualna jego usterka, w najgorszym wypadku doprowadzić może do urwania zużytych, gumowych wieszaków i poduszek, bądź skorodowania tłumika, który nie wymieniony, będzie jedynie brzmiący bardziej „sportowo”, co dla młodych kierowców będzie nawet swoistą zaletą.
Układ wydechowy – fanaberia ekologów?
Tak mogło by się wydawać, bo przecież wydech jak nazwa wskazuje, odpowiada za odprowadzanie oczyszczonych w układzie wydechowym spalin, zaś tłumik ma tłumić hałas jaki występuje w trakcie jazdy, a który ogłuszałby przechodniów i innych użytkowników dróg.

Prawda jest jednak inna
Owszem, wydech jest czymś na kształt oczyszczalni spalin, ale jako integralna część całego systemu wspomagającego pracę silnika, w skład którego wchodzi m.in. układ zasilania, smarowania czy chłodzenia, a to znaczy, że bez układu wydechowego silnik nie będzie działał prawidłowo. Warto dodać, że oprócz tłumienia hałasu, oraz oczyszczania spalin, układ wydechowy odpowiada także za prawidłowe odprowadzenie spalin z cylindrów, a sonda lambda za regulację i kontrolę ich składu.
Dbałość o układ wydechowy nie zrujnuje
Pod warunkiem, że od czasu do czasu zaglądniemy pod samochód i w porę wyłapiemy drobne usterki, które bagatelizowane staną się poważniejszymi. Największym wrogiem wydechu jest stan naszych dróg i korozja. Dziurawe jezdnie to prawdziwy poligon dla gumowych poduszek i wieszaków na których „spoczywa” najdłuższa część układu. Drgania jakimi on ulega, prędzej czy później musi spowodować jego degenerację, jazda na przemian w deszczu, upale i mrozie, korozję metalowych elementów. Kiedy od czasu do czasu słyszymy niepokojące stuki pod samochodem, a przy naciskaniu pedału gazu „sportowe” dźwięki, oraz wyczuwamy zapach spalin we wnętrzu kabiny, to znak, że najwyższy czas na interwencję mechanika. Notoryczne ignorowanie takich sygnałów może w konsekwencji doprowadzić do sytuacji, kiedy przy dużej prędkości, skorodowany tłumik urwie się i wystrzeli spod samochodu jak pocisk sporego kalibru, w najlepszym razie poważnie uszkadzając pojazdy jadące za nami. Dlatego nie tylko warto, ale i trzeba regularnie kontrolować stan układu wydechowego.

Filtry

Tylko oferty

Cena

Marka

Lokalizacja sklepu

Pozostałe lokalizacje

Artykuły eksperckie

Ranking najlepszych haków i linek holowniczych Poprzednie Następne

Ranking najlepszych haków i linek holowniczych

Możliwość holowania bywa przydatna w różnych sytuacjach, od awarii po konieczność zwiększenia ładowności samochodu. Można do tego wykorzystywać różne modele aut, jednak bez odpowiedniego sprzętu niewiele zdziała się na drodze.

Top 10 najlepszych radioodtwarzaczy samochodowych Poprzednie Następne

Top 10 najlepszych radioodtwarzaczy samochodowych

Wielu kierowców uwielbia kiedy podczas jazdy towarzyszy im muzyka. W niniejszym poradniku przedstawiamy wam 10 najlepszych radioodtwarzaczy, które pomogą zapewnić niezwykłe doznania dźwiękowe każdemu prowadzącemu melomanowi.

Najlepsze opony zimowe - ranking top 10 Poprzednie Następne

Najlepsze opony zimowe - ranking top 10

Zima już nie bawem - nie pozwól byś dołączył do grupy zaskoczonych przez śnieg kierowców. Odwiedź ceneo.pl już teraz i zobacz ranking najlepszych i najpopularniejszych opon zimowych. Znajdź idealne opony dla swojego samochodu i bądź przygotowany w każdej chwili na atak zimy.

Pielęgnacja skórzanej tapicerki Poprzednie Następne

Pielęgnacja skórzanej tapicerki

Skórzana tapicerka w samochodzie była niegdyś synonimem luksusu. Obecnie jednak można ją znaleźć w wielu modelach aut i to niekoniecznie tych z najwyższej półki. Tapicerka ze skóry bardzo elegancko prezentuje się w każdym samochodzie.

5 najwygodniejszych samochodów terenowych Poprzednie Następne

5 najwygodniejszych samochodów terenowych

Miejskie samochody terenowe, czyli SUVy od kilku lat cieszą się coraz większą popularnością. Sprawdziliśmy, jakie są najlepsze i najwygodniejsze modele luksusowych "terenówek".

Jaki używany samochód warto kupić? Najlepsze auta osobowe Poprzednie Następne

Jaki używany samochód warto kupić? Najlepsze auta osobowe

Ceny samochodów są wysokie, dlatego wciąż wielu młodych ludzi, często obciążonych już kredytem na dom, nie może pozwolić sobie na zakup auta prosto z salonu. Jednak samochód niezbędny jest zarówno w życiu codziennym, jak i zawodowym. Jesteś w takiej sytuacji? Jest wyjście, możesz wybrać tańszą alternatywą i kupić używane auto.