Filamenty

4,5 z 52453 opinii

CZYM JEST FILAMENT?

Mówiąc najprościej, to materiał, dzięki któremu możliwy staje się druk 3D. Zazwyczaj sprzedaje się go w specjalnych szpulach i pełni dokładnie tę samą funkcję co tusz w przeciętnej drukarce, tyle że proces wydaje się nieco bardziej skomplikowany. Efekty widoczne są po upływie dłuższego czasu, a do ich powstania niezbędna jest odpowiednia, wysoka temperatura, która topi materiał i czyni go plastycznym. Na to, czy model będzie spełniał nasze oczekiwania, wpływa wiele czynników; rodzaj, grubość średnicy czy elastyczność filamentu. Mimo wszystko niewielu przeciętnych użytkowników zdaje sobie z tego sprawę i wciąż są zadowoleni.

RODZAJE FILAMENTU

Dla tych, którym jednak zależy na precyzji i szczegółów, taka wiedza jest niezbędna. Na rynku prócz przeróżnych kolorów tworzywa, możemy wyróżnić jego różne typy: gipsowe, drewniane, z metalem, elastyczne i inne. Każdy z nich zachowuje się nieco inaczej poddany przeróbce, a nawet jeśli różnica byłaby niewielka, to należy liczyć się z tym, że dany model rzadko kiedy będzie wyglądać identycznie, jeśli spróbujemy wykonać go drugi raz. Wynika to z bardzo wielu czynników, a niektóre z nich są tak błahe jak temperatura powietrza w pokoju. Większość sporów toczy się jednak w kwestii wyboru filamentu ABS i PLA, które uchodzą za najpopularniejsze.

NA CZYM POLEGA RÓŻNICA?

Pracując na materiale ABS, stół roboczy musi być stale ogrzewany, jako że filamenty są dość kurczliwe, a drukarka powinna nagrzewać się do około 240-270ºC. Przy tym procesie wydzielany jest raczej nieprzyjemny, na dłuższą metę szkodliwy zapach. Warto zadbać, by pomieszczenie, w którym znajduje się drukarka, było przewiewne. Po wydruku nasz model będzie matowy, a nasycenie jego kolorów nie wyda się spektakularne.
PLA roztapia się już w temperaturze 200ºC, choć czasem to za mało, przez co filamenty zaczynają się zawijać. Mimo tego są dużo prostsze w obsłudze, a ich szkodliwość mniejsza niż w przypadku ABS, bo tworzywo raczej nie wydziela zapachu, a nawet jeśli, to nawet przyjemny.

CENA FILAMENTÓW

Najbardziej ekskluzywne filamenty, które są twardsze, wytrzymalsze, a nawet świecące w ciemności, mogą kosztować nawet 500 zł. Przeważnie ceny zaczynają się jednak od 30 zł. Wiele firm oferuje ponadto darmowe szpule za zwrócenie kilku poprzednich, więc każdy ma możliwość znalezienia odpowiedniej oferty.

Filtry

Tylko oferty

Cena

Producent

Lokalizacja sklepu

Pozostałe lokalizacje

Artykuły eksperckie

Najmniejsze i najbardziej wygodne laptopy Poprzednie Następne

Najmniejsze i najbardziej wygodne laptopy

Często podróżujesz i szukasz laptopa, który zmieści się wszędzie? Oczekujesz od swojego sprzętu by był zawsze przy Tobie? Sprawdź Ceneo.pl bo dzięki naszemu poradnikowi dowiesz się, który netbook, laptop 2w1 lub ultrabook wybrać tak, by spełniał wszystkie Twoje potrzeby.

Komputer stacjonarny i Mini komputer Apple Poprzednie Następne

Komputer stacjonarny i Mini komputer Apple

Komputery Apple to nie tylko popularne laptopy - Macbooki, ale także komputery stacjonarne, czy też mini komputery. Produkty Apple cieszą się uznaniem także ze względu na swój unikalny i nowoczesny design. Chcesz być na bieżąco? Zobacz na Ceneo.pl przegląd produktów firmy Apple.

Jaki laptop wybrać — mały czy duży? Poprzednie Następne

Jaki laptop wybrać — mały czy duży?

Duży wybór różnych modeli laptopów na rynku sprawia, że właściwie każdy użytkownik może wybrać dla siebie odpowiedni, najlepiej spełniający jego wymagania sprzęt. Często jednym z dylematów podczas zakupu jest kwestia, czy zdecydować się na mały, czy duży laptop.

Laptop gamingowy Razer Blade powala cienką obudową i ogromną mocą! Poprzednie Następne

Laptop gamingowy Razer Blade powala cienką obudową i ogromną mocą!

Razer to specjalista i jeden z liderów rynku gamingowego na świecie. Producent zaprezentował nowego laptopa gamingowego Razer Blade z ekranem o przekątnej 15,6 cala. Ogromnym zaskoczeniem jest niesamowicie mocna specyfikacja schowana pod bardzo cienką obudową. Czy ten laptop będzie nowym marzeniem każdego gracza?

Przegląd najlepszych plecaków na laptopa Poprzednie Następne

Przegląd najlepszych plecaków na laptopa

Wybór dobrego plecaka na laptopa pozwoli zabezpieczyć go przed uszkodzeniami. Wiele innowacyjnych rozwiązań wprowadzonych przez producentów sprawia, że można go zabrać do pracy czy na wycieczkę. Wybraliśmy dla ciebie najlepsze plecaki, jakie są dostępne na Ceneo.pl

Czy nowy Macbook Air zdeklasuje konkurencję? Nowy laptop zachwyca pod wieloma względami Poprzednie Następne

Czy nowy Macbook Air zdeklasuje konkurencję? Nowy laptop zachwyca pod wieloma względami

Nowy Macbook Air to niesamowicie lekki komputer, który dysponuje świetnym ekranem Retina. Zaprojektowany zupełnie od nowa ma przekonać do zakupu świetną baterią i szybkimi podzespołami. Czy nowy model będzie hitem w ofercie firmy z Cupertino?