Chłodnice samochodowe

4,5 z 47500 opinii
Chłodnice samochodowe to inaczej rodzaj wymiennika ciepła, który stosuje się do chłodzenia pracujących spalinowych jednostek napędowych w samochodach. Najczęściej stosowanym sposobem chłodzenia silników jest tak zwane chłodzenie cieszą w bloku oraz w głowicy silnika, gdzie znajdują się wydrążone kanały. Przepływa przez nie medium chłodzące - może być w nich zarówno woda, jak i - w przypadku w szczególności strefy klimatu umiarkowanego - wodne roztwory z glikolu etylenowego.
Przy użyciu pompy o napędzie zwykle mechanicznym z wału korbowego za sprawą paska klinowego, bądź paska rozrządu, medium chłodzące pompowane jest do chłodnicy samochodowej. Chłodnice samochodowe są dobierane w taki sposób, aby w nawet najtrudniejszych warunkach pracy mogły zapewnić konstrukcji pojazdu temperaturę medium chłodzącego poniżej punktu wrzenia. Układ chłodzenia posiada termostat, który ma za zadanie nie dopuścić do nadmiernego przechłodzenia jednostki napędowej. Za jego sprawą, przepływ cieczy chłodzącej jest zamykany przez termostat, w chwili, gdy temperatura jest poniżej około 85 stopni Celsjusza.
Chłodnice samochodowe są tak naprawdę instalowane w niemal wszystkich pojazdach samochodowych: samochodach osobowych, ciężarowych, w autobusach oraz w ciągnikach i lokomotywach spalinowych. Co więcej - również i przy wszystkich innych silnikach spalinowych, jak też stacjonarnych – przy spalinowych sprężarkach, agregatach prądotwórczych, motopompach i tym podobne.
Chłodnica samochodowa może ulegać awariom. Często są one powodowane zbyt dużą ilością obecnego oleju w układzie, co prowadzić może do zablokowania przepływu powietrza przez skraplacz. Wówczas może dochodzić do tak zwanego ograniczenia przepływu przez rurki chłodnicy, a finalnie - do spadku wydajności chłodzenia. Do najczęstszych objawów awarii układu chłodzenia zalicza się: przegrzewanie układu chłodzenia, niedogrzewanie układu chłodzenia, a także ubytek płynu chłodzącego. Jeśli zignorujemy te objawy, dojść może do przegrzania silnika, a to może skończyć się już różnie. Zwykle prowadzi albo do uszkodzenia uszczelki pod głowicą, bądź też i do zatarcia silnika, co z całą pewnością nie jest już tak tanie i proste, jak naprawa lub wymiana chłodnicy samochodowej.
Tylko oferty
Cena
Producent
Marka
Model
Typ
Lokalizacja sklepu
Pozostałe lokalizacje

Artykuły eksperckie

Dobry prostownik samochodowy: jaki wybrać? Poprzednie Następne
W razie problemów z akumulatorem warto zaopatrzeć się w prostownik samochodowy. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę kupując prostownik oraz jakie modele dostępne na rynku są najlepsze.
Jakie żarówki samochodowe kupić? Rodzaje żarówek samochodowych Poprzednie Następne
Jakie żarówki samochodowe kupić? Zobacz rodzaje żarówek samochodowych dostępnych na rynku.
Jaki akumulator do samochodu? Rodzaje akumulatorów Poprzednie Następne
Tanie, wadliwe lub źle przechowywane akumulatory mają skróconą żywotność. Zobacz, jaki akumulator do samochodu wybrać, by posłużył ci jak najdłużej.
Co ile wymiana rozrządu? Wszystko, co musisz wiedzieć o wymianie rozrządu Poprzednie Następne
Wyjaśniamy, czym jest rozrząd w samochodzie, czym grozi jego uszkodzenie oraz jak często należy go wymieniać. Dowiedz się więcej!
Piszczący pasek: przyczyny, naprawa Poprzednie Następne
Wraz z nadejściem chłodniejszych dni w wielu samochodach pojawia się problem – piszczący pasek. Zobacz, skąd bierze się przeraźliwy pisk spod maski i jak mu zaradzić.
Tarcze hamulcowe: ranking TOP 10 Poprzednie Następne
Jakie tarcze hamulcowe wybrać? Sprawdź ranking najlepszych tarcz hamulcowych.
Jak wymienić klocki hamulcowe w samochodzie? Poprzednie Następne
Wymiana klocków hamulcowych nie jest trudna. Zobacz, jak wymienić klocki hamulcowe.
Najlepsze silniki benzynowe: ranking Poprzednie Następne
Szczególnie korzystnie wypadają silniki benzynowe, które są znacznie mniej szkodliwe dla środowiska, niż tracące na popularności motory wysokoprężne. Zobacz
Jak prawidłowo naciągnąć pasek klinowy? Poprzednie Następne
Ślizgającego się paska klinowego nie wolno ignorować. Zobacz, jak naciągnąć pasek klinowy.
Poduszka silnika. Objawy uszkodzenia poduszki pod silnikiem Poprzednie Następne
Sorawdź, jakie są objawy zużytej poduszki pod silnikiem i jak ją wymienić.
Jaki olej silnikowy do diesla? Poprzednie Następne
Chociaż na Zachodzie liczba samochodów z silnikiem diesla się zmniejsza, w Polsce nadal cieszą się one dużym zainteresowaniem. Wiele osób ciągle ma takie samochody. Sprawdźmy, jaki olej jest najlepszy do silników diesla.
Dobry alkomat – jak kupić Poprzednie Następne
Zabezpieczeniem przez kierowaniem w stanie po spożyciu lub nietrzeźwości jest alkomat, który wskaże ci czerwone światło. Jak wybrać dobry alkomat, któremu można zaufać?
Samochody do 25 tys.: TOP 10 najlepszych auta do 25 tys. Poprzednie Następne
Jaki samochód w cenie do 25 tys. zł można dostać na polskim rynku? Zobacz najpoplarniejsze auta do 25 tys.
Jakie auto do 20 tys.? 10 samochodów do 20 tys. Poprzednie Następne
Jakie auto do 20 tys. kupić? Zobacz polecane modele samochodów do 20 tysięcy złotych.
Odtłuszczacz do lakieru samochodowego. Jaki kupić? Poprzednie Następne
Woskowanie, polerowanie lakieru, nałożenie powłoki ceramicznej – w tych pracach przyda ci się dobry odtłuszczacz do lakieru samochodowego. Zobacz, jaki rodzaj odtłuszczacza wybrać.