Chłodnice samochodowe

4,5 z 36516 opinii
Chłodnice samochodowe to inaczej rodzaj wymiennika ciepła, który stosuje się do chłodzenia pracujących spalinowych jednostek napędowych w samochodach. Najczęściej stosowanym sposobem chłodzenia silników jest tak zwane chłodzenie cieszą w bloku oraz w głowicy silnika, gdzie znajdują się wydrążone kanały. Przepływa przez nie medium chłodzące - może być w nich zarówno woda, jak i - w przypadku w szczególności strefy klimatu umiarkowanego - wodne roztwory z glikolu etylenowego.
Przy użyciu pompy o napędzie zwykle mechanicznym z wału korbowego za sprawą paska klinowego, bądź paska rozrządu, medium chłodzące pompowane jest do chłodnicy samochodowej. Chłodnice samochodowe są dobierane w taki sposób, aby w nawet najtrudniejszych warunkach pracy mogły zapewnić konstrukcji pojazdu temperaturę medium chłodzącego poniżej punktu wrzenia. Układ chłodzenia posiada termostat, który ma za zadanie nie dopuścić do nadmiernego przechłodzenia jednostki napędowej. Za jego sprawą, przepływ cieczy chłodzącej jest zamykany przez termostat, w chwili, gdy temperatura jest poniżej około 85 stopni Celsjusza.
Chłodnice samochodowe są tak naprawdę instalowane w niemal wszystkich pojazdach samochodowych: samochodach osobowych, ciężarowych, w autobusach oraz w ciągnikach i lokomotywach spalinowych. Co więcej - również i przy wszystkich innych silnikach spalinowych, jak też stacjonarnych – przy spalinowych sprężarkach, agregatach prądotwórczych, motopompach i tym podobne.
Chłodnica samochodowa może ulegać awariom. Często są one powodowane zbyt dużą ilością obecnego oleju w układzie, co prowadzić może do zablokowania przepływu powietrza przez skraplacz. Wówczas może dochodzić do tak zwanego ograniczenia przepływu przez rurki chłodnicy, a finalnie - do spadku wydajności chłodzenia. Do najczęstszych objawów awarii układu chłodzenia zalicza się: przegrzewanie układu chłodzenia, niedogrzewanie układu chłodzenia, a także ubytek płynu chłodzącego. Jeśli zignorujemy te objawy, dojść może do przegrzania silnika, a to może skończyć się już różnie. Zwykle prowadzi albo do uszkodzenia uszczelki pod głowicą, bądź też i do zatarcia silnika, co z całą pewnością nie jest już tak tanie i proste, jak naprawa lub wymiana chłodnicy samochodowej.

Filtry

Tylko oferty

Cena

Marka

Model

Typ

Lokalizacja sklepu

Pozostałe lokalizacje

Artykuły eksperckie

Kable rozruchowe, prostownik samochodowy i odmrażacz do szyb Poprzednie Następne

Kable rozruchowe, prostownik samochodowy i odmrażacz do szyb

Ujemne temperatury i zimowy klimat dają się we znaki twojemu samochodowi. Zobacz skuteczne metody na mróz, które pozwolą Ci szybko i sprawnie odpalić auto nawet w arktycznych warunkach.

5 gadżetów pomagających w pielęgnacji samochodu Poprzednie Następne

5 gadżetów pomagających w pielęgnacji samochodu

Posiadacze samochodów zazwyczaj starają się dbać o swój pojazd. Istnieje wiele preparatów, które pozwalają naszemu autu zachować wspaniały wygląd przez długi czas. W niniejszym poradniku prezentujemy 5 gadżetów pomagających w pielęgnacji samochodu.

Jakie radio samochodowe wybrać? Poprzednie Następne

Jakie radio samochodowe wybrać?

Radio w samochodzie nie tylko jest źródłem informacji, lecz także może umilić każdą podróż, szczególnie gdy do przejechania jest kilkadziesiąt lub kilkaset kilometrów. Najnowocześniejsze modele to prawdziwe centra multimedialne, które mogą stać się dumą niejednego właściciela auta.

Jak wybrać płyn chłodniczy? Poprzednie Następne

Jak wybrać płyn chłodniczy?

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu z łatwością można było kupić nowy samochód chłodzony powietrzem. Obecnie jednak w układzie chłodzenia aut stosuje się bardziej efektywne rozwiązania, bazujące na płynie chłodniczym.

Nowy samochód Porsche Cayenne stawia na technologię! Poprzednie Następne

Nowy samochód Porsche Cayenne stawia na technologię!

Porsche ujawniło swoją najnowszą, trzecią już generację modelu Cayenne. Nowy samochód będzie oferowany w dwóch wersjach. Jego zmiany głównie dotyczą wnętrza, chociaż nadwozie przeszło delikatny face lifting. Zobaczcie sami nowe cacko niemieckiego producenta.

z 445