Amunicja

4,6 z 163380 opinii
Świat militariów posiada swój własny język. Tak więc, średnica pocisku nazywana jest tu kalibrem.
Wiele modeli broni jest produkowana w kilku wersjach i może wykorzystywać różny kalibrer pocisku.
(przykładowo pistolet Desert Eagle produkowany jest o kalibrze: .357 ; .44 Magnum i .50 Action Express) ten rodzaj pistoletu pojawił się między innymi w filmie “Snatch” w reżyserii Guy’a Richego.

Amunicję możemy podzielić na


  • Amunicja Pistoletowa - np. 9 x 19 Paraleum, .45 ACP .Wykorzystuje kaliber od 6 mm do 11 mm. Jest tak duży, aby zrekompensować niewielki ładunek miotający pociskiem. Absolutnie najpopularniejszą amunicja, jaką używa się na całym świecie to 9 mm x 19 Parabellum.

  • Amunicja Pośrednia - tj. np. 5,56 x 45 NATO; 5,45 x 39 AK. To chyba najczęściej spotykane naboje w wielu krajach, które wystrzeliwane są przez praktycznie wszystkie karabiny szturmowe i sporo RKM - mów (czyli Ręczne Karabiny Maszynowe). Nazwa tych pocisków pochodzi od tego, że ładunek miotający ustawia się pomiędzy karabinowym a pistoletowym.

  • Amunicja Karabinowa - takie jak: 7,62 x 51 NATO; .308 WIN. Ma naprawdę solidny ładunek miotający i na dodatek cięższą kulę.

  • Wielokarabinowa - .50 BMG; 14,5 mm. Prawdziwe armaty strzelające tymi pociskami wprost mogą stawiać czoła wozom pancernym, czy helikopterom. Jest to kaliber np. .50 BMG.

  • Specjalna - typu dum-dum; smugowa.

Przeznaczenie:
Ważne też jest przeznaczenie pocisku, a więc budowa i skład.
Otóż kula wykonana jest z ołowiu (jej wnętrze oczywiście). Ołów otoczony jest płaszczem z miedzi lub z mosiądzu.

JHP - z ang. Jackiet Hollow Point - która zamiast przebijać cel, wbija się w niego i spłaszcza się tworząc kształt tworzący grzyba.
JSP - z ang. Jacket Soft Point - to półpłaszczowa powłoka, która przebija tylko jedną warstwę celu.
Pewnie kojarzycie film pod tytułem “Full Metal Jacket” Stanleya Kubricka.
FMJ, to również nazwa amonicji pełnopłaszczowej. Bardzo skuteczne, przebijają nawet najtwardsze powierzchnie.
Taka kula, po wystrzeleniu osiąga prędkość ponaddźwiękową, przez co tworzy się za nią tzw. “tunel chwilowy”, czyli przestrzeń w której jest próżnia. Kiedy na drodze tego pocisku stanie przeszkoda następuje implozja, która trafiając człowieka np. w nogę, z łatwością ją urwie.
Tylko oferty
Cena
Producent
Oryginał/Reprodukcja
Lokalizacja sklepu
Pozostałe lokalizacje

Artykuły eksperckie

KONKURS SURVIVALOWY - The Flame in the Flood Poprzednie Następne
W grze Flame in the Flood macie niepowtarzalną szansę na eksplorowanie świata zniszczonego przez wielką powódź!Wskażcie przedmiot z Ceneo.pl, który umożliwi Wam...
Jakie buty wojskowe wybrać? Polecane modele zimowe i letnie Poprzednie Następne
Buty wojskowe to jeden z podstawowych elementów ekwipunku każdego mężczyzny służącego w wojsku lub w innego rodzaju służbach mundurowych. Dodatkowo ze względu na solidną konstrukcję i najwyższą jakość materiałów, buty wojskowe świetnie sprawdzą się na szlaku lub podczas codziennego użytkowania. Chcesz kupić buty wojskowe, ale nie wiesz, na jaki model się zdecydować? Nie wiesz, jakie są różnice między zimowymi a letnimi butami wojskowymi? Przeczytaj nasz poradnik i wybierz buty wojskowe, które spełnią wszystkie twoje potrzeby.
Gadżety survivalowe. 6 nietypowych propozycji Poprzednie Następne
Planujesz wypad na biwak lub inną outdoorową eskapadę? Przekonaj się zatem, jakie survivalowe gadżety warto mieć w plecaku. Niektóre z nich mogą cię naprawdę zaskoczyć – bransoleta zamieniająca się w linę czy płachta biwakowa w roli plecaka? Jeśli chcesz być gotowym na niemal każdą niespodziewaną sytuację podczas biwaku czy wędrówki, zdaj się na gadżety w stylu McGyvera.
Samoobrona – jaki gaz pieprzowy wybrać, by bezpiecznie wrócić do domu? Poprzednie Następne
Przekonaj się jaki gaz pieprzowy warto kupić i jak postępować w razie konfrontacji z agresywnym napastnikiem.
Łuk klasyczny, myśliwski czy sportowy – jaki wybrać? Poprzednie Następne
Łucznictwo towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów. Początkowo było sposobem na zdobycie pożywienia – dziś to przede wszystkim ciekawa dyscyplina sportowa, która zyskuje coraz więcej zwolenników. Planujesz rozpocząć przygodę z łucznictwem? Jeśli tak, niezbędny będzie zakup odpowiedniego sprzętu. Łuk klasyczny, myśliwski, a może sportowy? Który okaże się najlepszy na sam początek? Skorzystaj z naszych porad i dowiedz się, czym różnią się od siebie poszczególne rodzaje łuków.