Amunicja

4,6 z 107803 opinii
Świat militariów posiada swój własny język. Tak więc, średnica pocisku nazywana jest tu kalibrem.
Wiele modeli broni jest produkowana w kilku wersjach i może wykorzystywać różny kalibrer pocisku.
(przykładowo pistolet Desert Eagle produkowany jest o kalibrze: .357 ; .44 Magnum i .50 Action Express) ten rodzaj pistoletu pojawił się między innymi w filmie “Snatch” w reżyserii Guy’a Richego.

Amunicję możemy podzielić na


  • Amunicja Pistoletowa - np. 9 x 19 Paraleum, .45 ACP .Wykorzystuje kaliber od 6 mm do 11 mm. Jest tak duży, aby zrekompensować niewielki ładunek miotający pociskiem. Absolutnie najpopularniejszą amunicja, jaką używa się na całym świecie to 9 mm x 19 Parabellum.

  • Amunicja Pośrednia - tj. np. 5,56 x 45 NATO; 5,45 x 39 AK. To chyba najczęściej spotykane naboje w wielu krajach, które wystrzeliwane są przez praktycznie wszystkie karabiny szturmowe i sporo RKM - mów (czyli Ręczne Karabiny Maszynowe). Nazwa tych pocisków pochodzi od tego, że ładunek miotający ustawia się pomiędzy karabinowym a pistoletowym.

  • Amunicja Karabinowa - takie jak: 7,62 x 51 NATO; .308 WIN. Ma naprawdę solidny ładunek miotający i na dodatek cięższą kulę.

  • Wielokarabinowa - .50 BMG; 14,5 mm. Prawdziwe armaty strzelające tymi pociskami wprost mogą stawiać czoła wozom pancernym, czy helikopterom. Jest to kaliber np. .50 BMG.

  • Specjalna - typu dum-dum; smugowa.

Przeznaczenie:
Ważne też jest przeznaczenie pocisku, a więc budowa i skład.
Otóż kula wykonana jest z ołowiu (jej wnętrze oczywiście). Ołów otoczony jest płaszczem z miedzi lub z mosiądzu.

JHP - z ang. Jackiet Hollow Point - która zamiast przebijać cel, wbija się w niego i spłaszcza się tworząc kształt tworzący grzyba.
JSP - z ang. Jacket Soft Point - to półpłaszczowa powłoka, która przebija tylko jedną warstwę celu.
Pewnie kojarzycie film pod tytułem “Full Metal Jacket” Stanleya Kubricka.
FMJ, to również nazwa amonicji pełnopłaszczowej. Bardzo skuteczne, przebijają nawet najtwardsze powierzchnie.
Taka kula, po wystrzeleniu osiąga prędkość ponaddźwiękową, przez co tworzy się za nią tzw. “tunel chwilowy”, czyli przestrzeń w której jest próżnia. Kiedy na drodze tego pocisku stanie przeszkoda następuje implozja, która trafiając człowieka np. w nogę, z łatwością ją urwie.

Filtry

Tylko oferty

Cena

Producent

Lokalizacja sklepu

Pozostałe lokalizacje