Akcesoria do chłodzenia wodnego

4,5 z 75885 opinii
Każdy komputer musi mieć kontrolowane ciepło. Im większe są wymagania co do procesora, tym mocniejsze jest potrzebne chłodzenie. W komputerach do gier czy programowania, gdzie potrzebna jest duża wydajność, zazwyczaj montuje się chłodzenie wodne. Ten typ jest przeznaczony dla ludzi korzystających intensywnie i dużo. Posiada estetyczny wygląd, jednak jeśli nie korzysta się z komputera w taki sposób, jest nie opłacalny.

Co to jest chłodzenie wodne

Jest to pewne urządzenie które montuje się na jednym z podzespołów. Jest to blok wodny który bezpośrednio odbiera ciepło, a następnie przekazuje je do „węży” w których znajduje się ciecz. Ona właśnie kiedy się wystarczająco nagrzeje jest transportowana do chłodnicy, gdzie wentylatory ją schładzają. Dzięki specjalnej pompie ciecz jest wprawiana w ruch i wraca do bloku wodnego. Zakupić można kilka wersji takiego chłodzenia. Można kupić już gotowy, złożony zestaw, zestaw do samodzielnego montażu, lub zestaw do demontażu, który umożliwia samodzielną wymianę płynu chłodniczego i dalszą rozbudowę.
Akcesoria do chłodzenia wodnego jakie?
Przy zakupie warto zwrócić uwagę na ilość i średnicę wentylatorów w chłodnicy. Wersje małe są dużo słabsze i zazwyczaj znajdują się w już gotowych wersjach. Trudną kwestią jest gęstość ożebrowania chłodnicy (FPI). W tym przypadku lepiej zapytać specjalistę, jaka wartość jest najlepsza dla własnego komputera. Zazwyczaj wysokie FPI występuje jedynie u głośnych i mocnych wentylatorów. W tych przeciętnych laptopach lepiej nie ryzykować i kupować o mniejszym FPI. Węże jako akcesoria do chłodzenia wodnego mogą być wykonane z silikonu, PVC oraz tygonu. Te pierwsze są najtańsze, ale niestety bardzo podatne na uszkodzenia. Najlepszym wyborem wydaje się PVC, gdzie jakość jest pasująca do ceny, oraz dużo częściej są o grubości 6 mm niż 3. Im grubszy wąż tym mniej podatny na złamanie.

Akcesoria do chłodzenia wodnego - Czy warto na nich oszczędzać?

W tym przypadku za ceną idzie także jakość. Najmniej opłacane są gotowe modele, gdyż są zbudowane z najsłabszych elementów, oraz nie można ich rozkręcać. Mimo to cieszą się popularnością, ponieważ są najtańsze. Praktycznie niesłyszalne są zestawy „z wyższej półki”. Jeśli chce się mieć cichy sprzęt absolutnie nie powinno się oszczędzać na pompce ani chłodnicy. Należy także pilnować rozmiaru wentylatorów oraz wartości FPI. Ten typ chłodzenia jest przeznaczony dla ludzi korzystających intensywnie i dużo.
Tylko oferty
Cena
Producent
Rodzaj
Lokalizacja sklepu
Pozostałe lokalizacje

Artykuły eksperckie

Sposoby na skuteczne chłodzenie laptopa Poprzednie Następne
Jak polepszyć chłodzenie laptopa? Sprawdź sprawdzone sposoby na chłodzenie laptopa.
Jaka pasta termoprzewodząca - na co zwrócić uwagę? Poprzednie Następne
Urządzenia elektronicznie podczas pracy generują dużo ciepła. Kiedy wnętrze konsoli lub komputera stacjonarnego i laptopa jest zakurzone, wtedy wentylatory pracują na wyższych obrotach, choć ich działanie jest mocno utrudnione. Wtedy temperatura drastycznie wzrasta, co może doprowadzić do uszkodzenia sprzętu. Można jednak temu zapobiec dzięki regularnemu czyszczeniu oraz wymianie pasty termoprzewodzącej na procesorze.
Jaka będzie najlepsza karta graficzna? Polecane modele Poprzednie Następne
Jaka karta graficzna do gier jest najlepsza? Wybór dobrej karty graficznej jest nieco utrudniony. Sprawdź nasze propozycje!
Jaki kupić tablet do gier? Poprzednie Następne
Tablet do gier musi wyróżniać się na tle innych bardzo dobrą jakością ekranu, a także podzespołami pozwalającymi. Zobacz, jaki tablet do gier kupić.
Podkładka pod mysz gamingowa - jaka podkładka pod mysz dla gracza? Poprzednie Następne
Z artykułu dowiesz się, dlaczego warto posiadać taki gadżet, na co zwrócić uwagę podczas kupowania podkładki gamingowej oraz jakie modele są warte kupna.
Ranking procesorów AMD Poprzednie Następne
Opisujemy ich zalety, parametry, a także przedstawiamy ranking najlepszych procesorów AMD dla "zwykłych" użytkowników oraz dla graczy i profesjonalistów.
Ranking najlepszych laptopów Poprzednie Następne
Zastanawiasz się, jaki laptop kupić? Sprawdź nasz ranking najlepszych laptopów.
Rdzenie procesora w laptopie – co to jest? Poprzednie Następne
Chcesz kupić laptopa, ale nie wiesz, ile rdzeni powinien mieć? Jaka jest różnica między dwu- i czterordzeniowym laptopem? Tego dowiesz się z naszego poradnika. 
  • Rodzaj: Bloki na karty graficzne
459,00