Data modyfikacji:

Ziemia do kwiatów doniczkowych

Odpowiednie podłoże jest niezbędne do wzrostu roślin domowych. Dzięki niemu kwiat może rozwinąć system korzeniowy i czerpać ważne składniki konieczne dla zachowania zdrowia i efektownego wyglądu. Jeżeli chcesz, żeby zieleń w twoim domu pięknie się prezentowała, musisz zadbać o dobrą ziemię do kwiatów doniczkowych. Dobrą, czyli dopasowaną do potrzeb każdej rośliny. Jak wybrać optymalny rodzaj podłoża?

Przeczytaj również: Najmodniejsze kwiaty doniczkowe

ziemia do kwiatów doniczkowych

Jaka ziemia do kwiatów doniczkowych?

Bez względu na to, jak bardzo zaawansowanym ogrodnikiem jesteś, z pewnością nie jest dla ciebie tajemnicą, że rośliny potrzebują do życia wody, dwutlenku węgla i światła słonecznego. O ile nie zdecydujesz się na coraz popularniejszą uprawę hydroponiczną, będzie ci potrzebna również ziemia do kwiatów doniczkowych. Wybierając podłoże, musisz zorientować się, jakie potrzeby ma posiadany przez ciebie gatunek.

Jaka ziemia do kwiatów doniczkowych jest najlepsza? Powinna być przewiewna i przepuszczalna, nie może być zbita, ponieważ uniemożliwi to przepływ powietrza i nie zapewni optymalnych warunków do rozwoju systemu korzeniowego. Nie można przesadzać roślin domowych do ziemi pozyskanej z ogrodu. Takie podłoże nie będzie odpowiednie do wzrostu, ponadto może zawierać szkodniki lub nasiona chwastów. Kupując specjalną ziemię, dobrze dobraną do potrzeb rośliny, możesz mieć pewność, że poczuje się ona u ciebie doskonale.

Kupując podłoże do kwiatów doniczkowych, zwróć uwagę na:

  • poziom kwasowości (wartość pH),
  • strukturę i przepuszczalność,
  • dodatki, na przykład nawozy lub hydrożel.

Dlaczego przesadzanie roślin jest ważne?

Przesadzanie roślin do odpowiedniego dla nich podłoża jest niezwykle ważnym elementem ich uprawy. Po przyniesieniu kwiatu do domu należy pozbyć się ziemi, w której się znajdował, ponieważ do celów handlowych używa się najtańszego podłoża, które z założenia ma być tymczasowe. Zazwyczaj jest to torf, który wyróżnia się lekkością, co ułatwia transport roślin. Chociaż jest on cennym składnikiem mieszanek, stosowany samodzielnie nie będzie w stanie zapewnić roślinom idealnych warunków do wzrostu.

Również rośliny, które już długo znajdują się w twoim domu, wymagają regularnego przesadzania do najlepszej dla nich ziemi do kwiatów doniczkowych, ponieważ rozwijając się, zużywają składniki odżywcze dostępne w podłożu. Ponadto systematyczny rozwój systemu korzeniowego i nadziemnej części rośliny sprawia, że po pewnym czasie potrzebuje ona więcej miejsca do wzrostu. Nowa doniczka powinna być 2–4 centymetry większa od starej, a w przypadku dużych roślin nawet 5–10 centymetrów. Przesadzanie najlepiej wykonywać wiosną, zazwyczaj co 2–3 lata, jednak zależy to od dynamiki wzrostu i wieku kwiatu.

Skład podłoża do kwiatów doniczkowych

Dostępne w sklepach gotowe mieszanki, nadające się do większości roślin, różnią się między sobą dodatkami, jednak ich baza jest zazwyczaj podobna. Podstawowe składniki to komponenty organiczne – ziemia kompostowa i torf, do których dodaje się składniki mineralne, które mają wpływ na ostateczne właściwości podłoża. Dodatki takie jak: keramzyt, kora, piasek, perlit czy włókno kokosowe mają za zadanie rozluźnić ziemię, żeby umożliwić wymianę gazową i utrzymać wilgotność na optymalnym poziomie. Nawet rośliny, które lubią wilgotne podłoże, źle znoszą zastałą wodę, dlatego konieczne jest zapewnienie jej odpowiedniego przepływu.

W składzie gotowego podłoża mogą znaleźć się również nawozy, dlatego bezpośrednio po przesadzeniu do nowej ziemi, nie powinno się ich stosować. Ciekawym dodatkiem są również hydrożele, które zatrzymują wodę wewnątrz ziemi, wzbogacane nim podłoże nadaje się najlepiej do roślin lubiących wilgotne środowisko.

Najlepsza ziemia do kwiatów doniczkowych

Najczęściej wybieranym rodzajem ziemi do kwiatów doniczkowych jest podłoże uniwersalne. W sklepach dostępne są jednak zarówno mieszanki dobrej, jak i słabej jakości. Te drugie szybko staną się zbite i w związku z tym nie będą zapewniać roślinie odpowiednich warunków, dlatego warto uważnie przeczytać skład przed zakupem. Popularne są również podłoża specjalistyczne, przeznaczone do roślin o bardzo sprecyzowanych wymaganiach.

Jakie są najpopularniejsze rodzaje ziemi do roślin doniczkowych?

Podłoże uniwersalne

Mieszanki uniwersalne są zazwyczaj lekko kwaśne, ich pH wynosi zwykle 5–6,5. Sprawdzą się przy większości domowych roślin, zarówno kwitnących, jak i posiadających ozdobne liście.

Ziemia do kaktusów i sukulentów

Ziemia do kaktusów jest uboga w składniki odżywcze. Powinna być luźna i zapobiegać zaleganiu wody. Składa się z piasku kwarcowego, keramzytu i torfu.

Podłoże do storczyków i epifitów

Podłoże przeznaczone do storczyków jest wyjątkowe, ponieważ nie zawiera ziemi w pełnym tego słowa znaczeniu, najczęściej składa się z mieszanki kory, keramzytu łupin orzecha kokosowego i torfu.

Podłoże do palm, juk i dracen

Palmy również potrzebują dobrego podłoża, żeby móc właściwie się rozwijać. Coraz częściej spotyka się ziemię zawierającą innowacyjne składniki, na przykład granulki Seramis, które pochłaniają wodę i uwalniają ją, kiedy podłoże zaczyny wysychać. Takie warunki rozwoju są idealne dla różnych gatunków palm.

Samodzielnie przygotowana ziemia do kwiatów domowych

Chociaż zakup gotowego podłoża jest bardzo wygodną opcją, nie zawsze można mieć pewność, co znajduje się wewnątrz. To powód, dla którego wielu doświadczonych ogrodników i pasjonatów roślin domowych tworzy własne mieszanki. Czasami jest to konieczne, jeśli roślina ma szczególne upodobania glebowe.

W jaki sposób przygotować ziemię do kwiatów doniczkowych? To proste – wystarczy zakupić odpowiednie komponenty ogrodnicze i wymieszać je w odpowiednich proporcjach, dodając dokładnie takie składniki, jakie są potrzebne. Haczyk polega na tym, że aby to zrobić, trzeba mieć dużą wiedzę na temat potrzeb poszczególnych grup roślin oraz właściwości składników podłoża.

Zdjęcie: jpozzi/Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym