Data modyfikacji:

Jakie kwiaty do ogrodu wybrać?

Planujesz nasadzenia na działce i nie wiesz, jakie kwiaty do ogrodu wybrać? Zobacz krótki przewodnik po najpopularniejszych kwiatach ozdobnych do ogrodu oraz poznaj kilka wskazówek, dzięki którym zaaranżujesz naprawdę efektowny skrawek zieleni wokół domu.

kwiaty do ogrodu

Jakie kwiaty wieloletnie do ogrodu?

Najprostszym pomysłem na ogród jest zasadzenie pięknych roślin. Przegląd propozycji kwiatów zaczynamy od wieloletnich kwiatów do ogrodu.

Piwonie

Jakie kwiaty do ogrodu wybrać? Piwonie to jedne z najpopularniejszych roślin ogrodowych, które wyróżniają się ciekawą formą i przepięknym, intensywnym zapachem. Nazywane też peoniami, najczęściej występują w intensywnie różowym lub bladoróżowym kolorze, ale często spotyka się także białe odmiany. Piwonia lubi stanowiska słoneczne i osłonięte przed wiatrem. Okres jej kwitnienia przypada w czasie od maja do czerwca.

Tulipany

To najpopularniejsze kwiaty do ogrodu, jakie zdobią nasze działki na początku sezonu ogrodniczego. Na rynku dostępnych jest mnóstwo odmian i kolorów tulipanów, które możesz zestawiać ze sobą w naprawdę ciekawe kompozycje. Co więcej, pielęgnacja tulipanów w ogrodzie jest szalenie prosta. Aby bujnie kwitły, pamiętaj o systematycznym usuwaniu chwastów z rabat i zasilaniu podłoża.

Róże

Jakie kwiaty do ogrodu wybrać? Dla wielu róże to punkt obowiązkowy podczas planowania ogrodu. Zdecydowanie należą do najpopularniejszych i najefektowniejszych kwiatów. Na szczególną uwagę zasługują odmiany wielkokwiatowe, które prezentują się bardzo dekoracyjnie.

W sprzedaży znajdziesz najróżniejsze odmiany, więc niemal do woli możesz przebierać w odcieniach kwiatów czy charakterystyce roślin. Niezależnie od wybranego rodzaju, róże należy uprawiać na stanowiskach słonecznych, gdzie występuje żyzne i dość lekkie podłoże.

Tawułka

Jeśli twoja działka jest w dużej mierze zacieniona, i zastanawiasz się, jakie kwiaty do ogrodu wybrać, warto postawić właśnie na tawułkę. Ta efektowna roślina o pięknie uformowanych puszystych kwiatach rośnie znakomicie w półcieniu. Co więcej, jej okres kwitnienia jest dość długi, bo przypada w czasie od czerwca do września. W uprawie tawułki trzeba zwrócić uwagę na wilgotne i kwaśne podłoże.

Lawenda

Nie dość, że pięknie się prezentuje, to jeszcze roztacza wokół siebie bardzo przyjemny zapach. Lawenda to kolejny klasyk wśród roślin do ogrodu. Do bujnego wzrostu wymaga słonecznego i ciepłego stanowiska z lekką, przepuszczalną glebą.

Jakie kwiaty jednoroczne w ogrodzie?

Poniżej znajdziesz popularne kwiaty jednoroczne do ogrodu, które na pewno ozdobią twój przydomowy ogródek.

Szałwia błyszcząca

Na swoją popularność w ogrodach zasłużyła przede wszystkim dzięki pięknie wybarwionym czerwonym kwiatom oraz długiemu okresowi kwitnienia, który przypada od czerwca aż do października. Szałwia błyszcząca osiąga około 50 cm wysokości i, aby bujnie rosła, należy posadzić ją na słonecznym stanowisku, gdzie występuje żyzna gleba.

Lwia paszcza

W zależności od odmiany, roślina może osiągać zróżnicowane rozmiary. Jej znakiem rozpoznawczym są charakterystyczne kwiaty, którym zawdzięcza swoją nazwę. Lwia paszcza należy do tych kwiatów do ogrodu, które nie mają zbyt wielkich wymagań. Warto jednak zadbać o przepuszczalne podłoże.

Aksamitki

Na rynku dostępnych jest wiele różnych odmian aksamitek, ale zdecydowanie największą popularnością cieszą się rośliny wyróżniające się żółto-pomarańczowymi kwiatami. Aksamitki w ogrodzie są proste w uprawie i dobrze rosną niemal na każdym podłożu, jednak najlepszym stanowiskiem dla tej efektownej rośliny będzie słoneczna część ogrodu.

Kwiaty do ogrodu – jak dobrać i przygotować się do sadzenia?

Jeśli już wiesz, jakie kwiaty do ogrodu wybrać, zanim zabierzesz się za ich sadzenie, warto pamiętać o kilku ważnych aspektach. Dzięki temu nie tylko zapewnisz roślinom dobre warunki do wzrostu, ale też sprawisz, że działka będzie prezentować się znakomicie.

Przygotowanie podłoża pod nasadzenia

Rośliny kwitnące, aby prezentowały się naprawdę efektownie, muszą pobierać z podłoża zróżnicowane składniki pokarmowe. Substancje te można dostarczać z czasem poprzez nawożenie, ale bardzo ważne jest, aby przed sadzeniem przygotować odpowiednio ziemię pod rabaty.

Na początek sprawdź odczyn podłoża – możesz się o tym łatwo przekonać za pomocą kwasomierza. W ten sposób możliwe będzie określenie pH ziemi w wybranym miejscu i ewentualne jej wapnowanie lub zakwaszenie w celu dostosowania do wymagań konkretnych gatunków.

Następnie warto zasilić podłoże przy użyciu naturalnych nawozów, czyli kompostu lub obornika. Nawóz trzeba przemieszać ze wzruszoną glebą. Zabieg ten najlepiej wykonać ze sporym wyprzedzeniem.

Zróżnicowany czas kwitnienia

Poszukując odpowiednich gatunków kwiatów do ogrodu, zwróć uwagę, aby dobrze dobrać gatunki pod względem czasu kwitnienia. W ten sposób sprawisz, że twoja działka będzie się zmieniać od wiosny aż do jesieni, w zależności od tego, które rośliny będą aktualnie obsypane kwiatami.

Dobór sąsiadujących gatunków

Podczas planowania rabat w ogrodzie bardzo ważne jest przeanalizowanie sąsiedztwa roślin. Ważne, aby gatunki dobrze komponowały się ze sobą kolorystycznie, były prawidłowo zestawione pod względem wymagań, a także, żeby nie przeszkadzały sobie nawzajem. Zwróć uwagę na rozmiary, jakie osiągają poszczególne rośliny, aby nie okazało się, że niektóre gatunki zasłaniają innym dostęp do światła.

Na koniec warto wspomnieć jeszcze o kwitnących krzewach. To nieodłączny element ciekawie zaaranżowanych ogrodów. Z pewnością warto zwrócić uwagę na hortensję bukietową, dostępną w wielu ciekawych odmianach i kolorach. Ponadto pięknie prezentujące się krzewy to np. budleja Dawida czy azalie.

Autorka: Kamila Zalińska-Woźny